Թուրքագետ. «Ֆուտբոլային դիվանագիտությունն անցել է պատմության գիրկը»
ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանն այսօր «Հենարան» մամուլի ակումբում «7օր»-ի հարցին ի պատասխան հայտարարել է, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրմամբ «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունն անցավ պատմության գիրկը, և այժմ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում անորոշության փուլն է։
-Պետք է անցնել Թուրքիայի նկատմամբ ավելի լուրջ դիվանագիտական կուրսի մշակման։ Մինչև հիմա, եթե «ֆուտբոլային» դիվանագիտության փուլը հանենք, Թուրքիան մեզ պարտադրել է իր նախապայմանները, խաղի կանոնները։ Նա մեզ ստիպել է, որ մենք խաղանք իր կանոններով մեր դաշտում։ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը դիվանագիտական տեսանկյունից փորձ էր նախաձեռնությունը վերցնել մեր ձեռքը, և կարծում եմ՝ մենք պետք է կարողանանք նոր պայմաններում, երբ այս նորմալացման գործընթացը որոշակի արդյունքների բերի, մշակել նոր դիվանագիտություն Թուրքիայի նկատմամբ, որը պետք է լինի շատ ավելի հստակ, շատ ավելի հիմնված մեր ազգային շահերի վրա և՛ հայկական հարցի, և՛ մեր պետության անվտանգության ապահովման առումով։ Պետք է սկսել նոր փուլ հայ-թուրքական հարաբերություններում, և նախաձեռնությունը պետք է լինի Հայաստանից,- հայտարարել է Ռ. Սաֆրաստյանը։
Նա նաև նշել է, որ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության արդյունքներից մեկն էլ Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև անվստահայության ի հայտ գալն էր, ինչը մասնավորապես ակնհայտ դարձավ Թուրքիայով Եվրոպա ադրբեջանական գազի տեղափոխման գնի մասին ադրբեջանաթուրքական բանակցություններից։

Тюрколог: «Футбольная» дипломатия стала достоянием истории»
Сегодня в пресс-клубе «Энаран» (опора) Директор Института востоковедения НАН РА Рубен Сафрастян,  отвечая на вопрос «7or», заявил, что подписанием армяно-турецких протоколов «футбольная» дипломатия стала достоянием истории, и пока в армяно-турецких отношениях этап неопределенности.
«Нужно перейти к разработке более серьезного дипломатического курса в отношении Турции. До сих пор, если снимем этап «футбольной» дипломатии, Турция навязывала нам свои предусловия, правила игры. Она заставила нас играть на нашем поле по ее правилам. «Футбольная» дипломатия с дипломатической точки зрения была попыткой взять инициативу в наши руки и думаю, что мы должны суметь в новых условиях, когда этот процесс нормализации приведет к определенным результатам, разработать новую дипломатию в отношении Турции, которая должна быть гораздо более конкретной, основанной на наших национальных интересах в плане и армянского вопроса, и обеспечения безопасности нашего государства. Нужно начать новый этап в армяно-турецких отношениях и инициатива должна исходить от Армении», - заявил Р. Сафрастян.
Он также отметил, что одним из результатов «футбольной» дипломатии является недоверие между Турцией и Азербайджаном, что стало очевидным  в частности из азербайджано-турецких переговоров о цене транспортировки азербайджанского газа через Турцию в Европу.