Շարմազանով. «Ավելի շուտ երկինքը կիջնի գետնին, քան ԼՂՀ-ն կմտնի Ադրբեջանի կազմի մեջ»
Խորհրդարանական հայտարարությունների ժամին Ազգային ժողովի Հանրապետական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարություն է արել, որում անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերություններին.
-Վերջին շրջանի իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների նախաձեռնությունը գտնվում է հայկական կողմի ձեռքերում: Դրա վառ ապացույցն է թե՛ նախագահ Սարգսյանի ուղերձը Գյուլին, թե՛ երկրի ղեկավարի պատմական ելույթը «Չեթթըմ Հաուսում»: Նախագահի ուղերձը ազդակ էր՝ ուղղված Թուքիային և միջազգային հանրությանը առ այն, որ Թուրքիայի խոսքն ու գործը չպետք է իրար հակասեն: Իսկ երկրի առաջնորդի լոնդոնյան ելույթն ազգային պետական գործչի և տարածաշրջանային առաջնորդի ելույթ էր, որտեղ պաշտպանվում էին Հայաստանի և հայության շահերը: Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում Հանրապետականի կարծիքն անփոփոխ է. մենք պատրաստ ենք վավերացնել արձանագրությունները Թուրքիայի  խորհրդարանի վավերացումից հետո: Այսօր անհիմն հայտարարություններով հանդես եկավ Թուրքիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագան Մուրադ Մերկանը: Նա նշել է, որ միջազգային փորձագետները պետք է գնահատեն Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշումը, և պետք է լուծել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա խնդիրը: Թուրք խորհրդարանականին տեղեկացնեմ, որ միջազգային բազմաթիվ փորձագետներ, այդ թվում՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ֆիլիպ Գորդոնը, բազմիցս նշել են, որ ՍԴ վճիռը կանաչ լույս է սփռում վավերացման համար, և որևէ նախապայման չկա այնտեղ։ Ինչ վերաբերում է երկրորդ հարցին, ապա այստեղ պետք է վկայակոչեմ 1993թ. ՄԱԿ-ի 4 բանաձևերը, որտեղ պարզ գրված է, որ կոնֆլիկտի կողմերը ոչ թե Հայաստանն ու Ադրբեջանն են, այլ Ադրբեջանն ու ԼՂՀ-ն: Ուստի  միջազգային հանրության առջև ծիծաղելի վիճակում չհայտնվելու համար կհորդորեի՝ խոսելուց առաջ ուսումնասիրել գոյություն ունեցող փաստերը:
Խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության մասին՝ նախագահը նշեց, որ ԼՂՀ-ն երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի կազմում, իսկ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորումը պետք է լուծվի Ղարաբաղի ժողովրդի կամարտահայտության միջոցով: Դրան հաջորդեց Ադրբեջանի արտգործնախարարության պաշտոնական արձագանքը, որն այնքան անհեթեթ էր, որ ավելի շատ  հիշեցնում էր արտգործնախարարության պահակի զեկույց: Կարծում եմ՝  Ադրբեջանի ղեկավարությունը պետք է դուրս գա նավթային կոմայից և մեկընդմիշտ հասկանա, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում երբեք չի լինի: Ավելի շուտ երկինքը կիջնի գետնին, քան ԼՂՀ-ն կմտնի Ադրբեջանի կազմի մեջ:

Шармазанов: «Скорее всего, небо спустится на землю, чем НКР войдет в состав Азербайджана»
Во время парламентских заявлений секретарь фракции от Республиканской партии Армении НС РА Эдуард Шармазанов сделал заявление, в котором он обратился к армяно-турецким отношениям.
«События последнего времени показали, что инициатива армяно-турецких отношений находится в руках армянской стороны. Ярким свидетельством  тому - послание Саргсяна Гюлю, или историческое выступление руководителя страны в «Чатем Хаус»-е.  Послание президента было сигналом, направленным Турции и международному сообществу о том, что слово и дело Турции не должны противоречить друг другу. А лондонское выступление лидера страны было выступлением государственного национального деятеля и регионального лидера, где были защищены интересы Армении и армянства. В отношениях Армения-Турция мнение республиканцев неизменно - мы готовы ратифицировать протоколы после ратификации со стороны парламента Турции. Сегодня  необоснованными заявлениями выступил председатель комиссии по внешним сношениям парламента Турции Мурад Мерджан. Он отметил, что международные эксперты должны оценить решение Конституционного суда Армении и решить имеющуюся между Арменией и Турцией проблему. Проинформирую турецкого парламентария, что многочисленные эксперты, в том числе, заместитель госсекретаря США Филипп Гордон, многократно отмечали, что решение КС дает зеленый свет для ратификации, и там нет никакого предусловия. Что касается второго вопроса, то здесь нужно сослаться на 4 резолюции ООН 1993 г., где ясно сказано, что сторонами конфликта являются не Армения и Азербайджан, а Азербайджан и НКР. Поэтому, чтобы не оказаться перед международным сообществом в смешной ситуации, посоветовал бы изучить существующие факты, прежде чем говорить.
Говоря о Карабахском конфликте, президент отметил, что НКР никогда не был в составе независимого Азербайджана, а Карабахский конфликт должен быть решен посредством волеизъявления народа Карабаха. За этим последовала официальная реакция министерства иностранных дел Азербайджана, которая была столь нелепой, что скорее напоминала доклад сторожа МИД. Считаю, что руководство Азербайджана должно выйти из нефтяной комы и навсегда понять, что Карабах никогда не будет в составе Азербайджана. Скорее небеса спустятся на землю, чем НКР войдет в состав Азербайджана»