ՀՀԿ․ Որևէ համաձայնություն կամ խոստում վարչապետին չի տրվել
2018 թվականի հոկտեմբերի 2-ին ընդունված «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքը մեկ նպատակ է հետապնդում, այն է՝ ապահովել Ազգային ժողովի բնականոն գործունեությունը, երբ արտակարգ իրավիճակների կամ պատգամավորների համար ստեղծված արհեստական խոչընդոտների պատճառով հնարավոր չի լինում ապահովել ԱԺ նիստի բնականոն ընթացքը կամ նիստի գումարման համար անհրաժեշտ քվորումը։ Օրենքով առաջարկվող կարգավորումները կատարված են ՀՀ Սահմանադրության դրույթների խիստ հաշվառմամբ և ուղղված են Ազգային ժողովի բոլոր նիստերի, այդ թվում՝ վարչապետի ընտրության նիստի բնականոն ընթացքի ապահովմանը։ Առաջարկվող ընթացակարգը շատ պարզ է. Ազգային ժողովի նիստը ընդհատվում է, մինչեւ վերականգնվում են նիստի բնականոն ընթացքի նախադրյալները։ Նախագծի՝ իբր հակասահմանադրական լինելու վերաբերյալ շահարկումները մանիպուլյացիա են, քանի որ նախագիծը որեւէ կերպ չի ընդհատում, չի վերացնում, չի փոփոխում որեւէ սահմանադրական ժամկետ, այլ ընդամենը սահմանվում է Ազգային ժողովի գործունեությանը վերաբերող ընթացակարգային դրույթ։ Նման դրույթները միայն մեզ չէ, որ բնորոշ են։ Բավական է ուսումնասիրել տարբեր երկրների խորհրդարանների նիստերի ընդահատման, ընդհանարապես Ազգային ժողովի եւ առանձին պատգամավորների գործունեության խոչընդոտման վերաբերյալ կարգավորումները։
Թեեւ նման օրենքը հարիր է ցանկացած ժողորդավարական հասարակության եւ, չնայած շահարկումներին, ամբողջովին համապատասխանում է Սահմանադրությանը, այնուամենայնիվ վարչապետի հորդորով երեկ առավոտյան դրա քվեարկությունը հետաձգվեց, որպեսզի չխաթարվեն բանակցությունները։ Քվեարկությունը հետաձգվելուց հետո վարչապետը, խախտելով բանակցությունների մասին պայմանավորվածությունը, անսպասելիորեն հայտարարեց դեկտեմբերին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու մասին, ինչը ստիպեց մեզ հրավիրել արտահերթ նիստ եւ քվեարկել նշված օրենքի նախագիծը։
Քվեարկությունից հետո վարչապետ Փաշինյանն այդ նախագծի ընդունմանը անմիջապես արձագանքեց Ազգային ժողովի պահպանվող տարածքում զանգվածային ցույց կազմակերպելով, իսկ փաստացի՝ պաշարելով Ազգային ժողովը։ Չնայած վարչապետի հայտարարություններին, որ երաշխավորված է պատգամավորների ազատ ելումուտը, այդ պայմանները իսպառ բացակայում էին։
Ինչ վերաբերում է երեկ գիշերը վարչապետի հետ կայացած հանդիպմանը, ապա դրանից պարզ դարձավ.
Վարչապետի կողմից արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման ժամկետը դետեմբերին սահմանելը պայմանավորված էր ոչ թե օրենքի նախագծով, այլ արդեն իսկ վաղօրոք որոշված էր նրա կողմից։ Դրա պարզ վկայությունն է նաեւ այն, որ հանդիպման ընթացքում մեր կողմից առաջարկվեցին օրենքի հետագա ընթացքը կասեցնելու տարբերակներ, որոնք սակայն մերժվեցին։
• Թեեւ վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ինքը մուտք է գործում Ազգային ժողովի շենք՝ խորհրդարանական ուժերի հետ բանակցելու համար, սակայն նա Աժ շենք մուտք գործեց վերջնագիր ներկայացնելու, իր՝ արդեն վաղօորոք կայացրած որոշման մասին ընդամենը իրազեկելու համար, բացառելով որեւէ երկխոսության հնարավորությունը։
Այդ պայմաններում ՀՀԿ խմբակցությունը որեւէ համաձայնություն կամ խոստում վարչապետին չի տվել։
ՀՀԿ խմբակցությունը շարունակում է համարել, որ պետք է կյանքի կոչվի կառավարության ծրագրում եւ վարչապետի նախկին հայտարարություններում հնչեցված ծրագիրը՝ բարելավելով ընտրական օրենսդրությունը եւ ողջամիտ ժամկետ տալով քաղաքական ուժերին առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին նախապատրաստվելու համար, ինչն ենթադրում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը 2019 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին։
Այս գործընթացներին զուգահեռ կարևորում ենք Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության և օրենքների շրջանակներում Ազգային ժողովի բնականոն և անխափան գործունեությունը և իշխանությունների տարանջատման և հավասարակշռման սկզբունքի անվերապահ պահպանումը:
Անթույլատրելի ենք համարում Ազգային ժողովի նկատմամբ որևէ ճնշում՝ միաժամանակ ընդգծելով ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման անհրաժեշտությունը եւ հնարավորությունը՝ քաղաքական եղանակով։

Никакого согласия или обещания премьер-министру дано не было – РПА
Принятый 2-го октября законопроект о внесении поправок в конституционный закон «О регламенте Национального собрания» преследует одну цель: обеспечение нормальной деятельности парламента в случае невозможности обеспечения нормального хода заседания НС при чрезвычайных ситуациях или из-за искусственных препятствий, создаваемых для депутатов, а также невозможности обеспечения кворума. Предлагаемые законом поправки проведены со строгим учетом положений Конституции и нацелены на обеспечение естественного хода всех заседаний НС, в том числе заседания, на котором избирается премьер-министр. Предлагаемая процедура очень проста: заседание Национального собрания прерывается вплоть до восстановления предпосылок для его нормального проведения. Спекуляции относительно якобы контрреволюционности законопроекта являются манипуляциями, поскольку проект никоим образом не прерывает, не упраздняет и не изменяет какой-либо конституционный срок, а всего лишь утверждает процессуальное положение о деятельности Национального собрания. Подобные положения присущи не только нам. Достаточно изучить примеры регулирования процессов прерывания заседаний и препятствования деятельности отдельных депутатов или парламентов различных стран.
Хотя подобный законопроект достоин любого демократического общества и, несмотря на спекуляции, полностью соответствует Конституции, тем не менее, по призыву премьер-министра вчера утром голосование по нему было отложено, чтобы не мешать переговорам. После этого премьер-министр, нарушив договоренности о переговорах, неожиданно заявил о проведении в декабре внеочередных парламентских выборов, что вынудило нас созвать внеочередное заседание и проголосовать за данный законопроект.
После голосования премьер Пашинян немедленно отреагировал организацией массового митинга на охраняемой территории НС, фактически, взяв парламент в осаду. Несмотря на заявления премьера о гарантиях свободного передвижения депутатов, эти условия напрочь отсутствовали.
Что касается состоявшейся прошлой ночью встречи с премьер-министром, то после нее стало понятно следующее:
* Установление премьер-министром срока проведения внеочередных парламентских выборов на декабрь не было обусловлено законопроектом, а было заранее им решено. Прямым свидетельством этому является также то, что предложенные нами в ходе встречи варианты приостановления дальнейшего хода закона были отклонены.
* Несмотря на то, что премьер Пашинян заявил, что он идет в здание Национального собрания для переговоров с парламентскими силами, тем не менее, он прошел в здание, чтобы предъявить ультиматум и просто проинформировать о принятом им заранее решении, исключив любую возможность для диалога.
В этих условиях фракция РПА не заключала какого-либо соглашения и не давала какого-либо обещания премьер-министру.
Фракция РПА продолжает считать, что следует претворить в жизнь пункты программы правительства и озвученные в более ранних заявлениях премьера программы, улучшив Избирательный кодекс и дав политические силам разумные сроки для подготовки к предстоящим парламентским выборам. Это предполагает проведение внеочередных парламентских выборов в мае-июне 2019 года.
Наряду с этими процессами, придаем важность естественной и бесперебойной работе Национального собрания в рамках Конституции и законов, а также безоговорочного соблюдения принципа разделения и баланса властей.
Считаем недопустимым любое давление на парламент, а также подчеркиваем необходимость и возможности разрешения сложившейся ситуации политическим путем.