Ռուս քաղաքագետը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական գործողությունների վերսկսման մասին
Մ. Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի փորձագետների խմբի ղեկավար Ալեքսեյ Վլասովը, վերլուծելով Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցը Ֆրանսիա, «Day.Az»-ին ասել է, թե դրա շրջանակներում կքննարկվի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցը։
«Այդ այցը կարելի է գնահատել Եվրամիության հետ հարաբերությունների ամրապնդման,  հայ-թուրքական մերձեցման խնդրի կամ էլ Երևան-Անկարա արձանագրությունները վավերացնելու-չվավերացնելու, ինչպես նաև ԼՂ-ի խնդրի վերաբերյալ Եվրամիության և Ֆրանսիայի դիրքորոշումների տեսանկյունից»,- ասել է Ա. Վլասովը՝ չբացառելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորությունը։ Նա, սակայն, կարծում է, որ բռնկված հակամարտությունն արագորեն կմարի.
«Ես, այդուհանդերձ, մնում եմ իմ կարծիքին, որ այս պահին ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը թեև գոյություն ունի, սակայն միջազգային միջնորդները կփորձեն առավելագույն ջանքեր գործադրել, որպեսզի տվյալ հակամարտությունը չբորբոքվի։ Տեսականորեն, եթե շփման գծում ինչ-որ հակամարտություն բռնկվի, ապա առաջին իսկ 2-3 օրում և՛ ՀԱՊԿ-ն, և՛ այն կառույցները, որոնք հանդես են գալիս որպես եվրոպական խաղաղապահ կազմակերպություններ, առավելագույն ջանքեր կներդնեն, որպեսզի մարեն այդ հակամարտությունը»։

Российский политолог о вероятности возобновления военных действий между Арменией и Азербайджаном
Руководитель экспертной группы информационно-аналитического центра МГУ имени М.Ломоносова Алексей Власов комментируя Day.Az ближайший визит президента Армении Сержа Саргсяна во Францию, выразил мнение, что он будет иметь несколько ключевых моментов, среди которых будет и обсуждение Карабахского конфликта.
«В нынешней ситуации это связано с несколькими тенденциями по южно-кавказскому направлению, и данный визит можно оценивать с точки зрения укрепления отношений с Евросоюзом, с точки зрения проблемы армяно-турецкого сближения, ратификации или не ратификации протоколов Анкара-Ереван, а также с точки зрения позиции Евросоюза, и Франции Карабахской проблеме», - сказал А.Власов.
«Думаю, что вновь будет поднят вопрос о проблеме Геноцида, правда пока еще не совсем ясно в каком контексте. То, что я перечислил, скорее всего, и будут  ключевые моменты. Для Армении очень важно оценить позицию в Париже. Я думаю, что этот визит не просто рабочий, но и носит важный стратегический характер», - отметил политолог.
А.Власов не исключает возобновления военных действий между Арменией и Азербайджаном, но считает, что вспыхнувший конфликт будет быстро погашен:
«Я все-таки остаюсь при своем мнении, что на данный момент вероятность возобновления военных действий хоть и существует, но международные посредники постараются приложить максимум усилий, чтобы данный конфликт не разгорелся. Гипотетически, если на линии разделения вспыхнет какой-то конфликт, то в первые же 2-3 дня, и ОДКБ, и те структуры, которые выступают в качестве европейских миротворческих организаций, приложат максимум усилий, для того, чтобы затушить этот конфликт».