Հ. Բերմանը չի կարողացել հստակ պատասխան տալ
ՀՀԿ խմբակցության անդամ Կորյուն Նահապետյանն այսօր «Հենարան» մամուլի ակումբում ասել է, թե Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի լիագումար նիստերի օրակարգում ընդգրկելու հետ կապված որոշակի դժվարություններ կան։ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից 252-րդ բանաձևի ընդունման հաջորդ օրը ԱՄՆ մեկնած հայկական պատվիրակության անդամները հանդիպել են հանձնաժողովի նախագահ Հովարդ Բերմանի հետ և հարցրել, թե բանաձևը ե՞րբ է ներկայացվելու լիագումար նիստերի օրակարգ։
-Բերմանը չէր կարող հստակ պատասխան տալ, որովհետև ակնհայտ է, որ այս պահին այդ հարցի պատասխանը դեռևս մնում է անորոշ։ Սակայն մենք հուսով ենք, որ մինչև Կոնգրեսի լիազորությունների ժամկետի ավարտը՝ այս տարվա նոյեմբերի 2-ին (Կոնգրեսում սպասվում են ընտրություններ, և 111-րդ Կոնգրեսը շարունակելու է գործել մինչև 2010թ. նոյեմբեր ամիս), պետք է տեղի ունենա հաջորդ քայլը՝ հարցը պետք է մտնի լիագումար նիստ,-նշել է Կ. Նահապետյանը։
ՀՀԿ մեկ այլ պատգամավոր՝ Արտակ Զաքարյանն էլ ասել է, որ լիագումար նիստերի օրակարգում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդգրկվել-չընդգրկվելու հավանականությունն այս պահին հավասար է և մեծապես կախված է Թուրքիայի հետագա դիրքորոշումներից ու վարքից։

Г. Берман не смог дать четкий ответ
Член парламентской фракции РПА Корюн Наапетян сказал сегодня в клубе «Опора», что есть определенные сложности, связанные с включением признающей Геноцид армян резолюции в повестку пленарного заседания Палаты представителей Конгресса США. На следующий день после принятия резолюции Комиссией по внешним сношениям Палаты представителей Конгресса США члены отправившейся в США армянской делегации встретились с председателем Комиссии Говардом Берманом и спросили о дате внесения резолюции в повестку пленарного заседания.
«Г. Берман не смог дать четкий ответ, поскольку очевидно, что на данный момент ответ на этот вопрос пока еще остается неопределенным. Однако мы надеемся, что до окончания срока полномочий Конгресса 2-го ноября этого года (В Конгрессе ожидаются выборы и 111-й Конгресс продолжит действовать до ноября 2010г.) должен состояться следующий шаг - вопрос должен быть вынесен на пленарное заседание», - отметил К. Наапетян.
Другой депутат от РПА Артак Закарян сказал, что вероятность включения или не включения резолюции, признающей Геноцид армян в повестку пленарного заседания, на данный момент равна и преимущественно зависит от дальнейших позиций и поведения Турции».