Քաղաքագետ. «...փորձ է արվում համոզել, որ մոտ ապագայում պատերազմ չի լինի»
Մարտի 9–ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը եռօրյա պաշտոնական այցով կմեկնի Ֆրանսիա, որտեղ,  Նիկոլա Սարկոզիի հետ կքննարկի նաև ղարաբաղյան հակամարտության հարցը։  Նախորդ շաբաթ Ֆրանսիայում Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը հանդիպել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, ինչպես նաև այս ամիս նախատեսվում է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի այցը Փարիզ և հանդիպումը Մինսկի խմբի համանախագահների հետ։ Ի՞նչ է նշանակում հանդիպումների այս շարքը։ Ակտիվացո՞ւմ ղարաբաղյան հակամարտության հարցում։ «7օր»-ի հետ զրույցում քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահանազարյանն ասել է, թե  ղարաբաղյան հարցում վերջերս բավական լուրջ ակտիվացում է նկատվում,  և  վերջին հանդիպումները չէ, որ պետք է դրա ապացույցը լինեն։
-Ինձ թվում է՝ այս ակտիվացման պատճառն այն է, որ Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար հնչեցվում են ռազմատենչ հայտարարություններ։ Հաշվի առնելով վերջին ժամանակներս Ադրբեջանի քաղաքականության անկանխատեսելիությունը (հաշվի ռանելով ԱՄՆ Կոնգրեսի վերջին որոշումն ու  Թուրքայի իշախանությունների ոչ ամուր դիրքը)՝ կարելի է ասել՝ այս ակտիվացման  ուղերձն այն է, որ  փորձ է արվում համոզել, թե մոտ ապագայում պատերազմ չի լինի կամ դրա հնարավորությունը կկանխվի,-ասել է նա։
Այն հարցին, թե հնարավո՞ր է՝ Ղարաբաղի հարցում մենք գիշերային որոշման ականատես լինենք, Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը պատասխանել է, թե երկու պատճառով դա բացառում է.
-Առաջին պատճառն այն է, որ բազմիցս  ասվել է, և եթե նույնիսկ ասելուն էլ ուշադրություն չդարձնենք, ապա իրավիճակն է այնպես ստեղծվել, որ առանց  համաժողովրդական քննարկման որևէ մի որոշում, լուծում չի լինելու։ Եվ երկրորդ, որը ավելի կարևոր է՝ առանց ԼՂՀ իշխանության մասնակցության նմանատիպ որոշումներ իրականացնելը կամ ստորագրելը հնարավոր չէ։ Այդ երկու պատճառով ես բացառում եմ, որ առավոտյան արթնանանք և իմանանք, որ ինչ-որ նոր բան է ստորագրվել,-ասել է քաղաքագետը։

Политолог: «...делается попытка убедить в том, что в ближайшем будущем войны не будет»
9-го марта президент РА Серж Саргсян с трехдневным официальным визитом направится в Париж, где обсудит Карабахский вопрос с президентом Франции Николя Саркози. Кроме того, на прошлой неделе министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров встретился в Париже с сопредседателями МГ ОБСЕ, а на этот месяц запланированы визит в Париж и встреча с сопредседателями МГ ОБСЕ министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна. Что означают все эти встречи? Активизацию в вопросе Карабахского конфликта? В беседе с «7or» политолог Левон Мелик-Шахназарян сказал, что в последнее время в Карабахском вопросе заметна достаточно серьезная активизация, и вовсе не последние встречи являются тому свидетельством.
«Мне кажется, причина данной активизации в том, что со стороны Азербайджана периодически озвучиваются воинственные заявлении. Учитывая, непредсказуемость политики Азербайджана в последнее время (учитывая последнее решение Конгресса США и не твердое положение властей Турции), можно сказать, что мессидж данной активизации в том, что делается попытка убедить в том, что в ближайшем будущем войны не будет или будет пресечена возможность этого», - сказал он.
На вопрос: «возможно ли, что в вопросе Карабаха мы станем свидетелями ночного решения», Левон Мелик Шахназарян ответил, что он исключает это по двум причинам:
«Первая причина в том, что многократно говорилось и если даже не обратим внимания на то, что говорится, то сложилась такая ситуация, что без общенародного обсуждения не будет никакого решения. И, во-вторых, что более важно, без участия властей НКР осуществить или подписать подобные решения - невозможно. По этим двум причинам я исключаю, что однажды, проснувшись утром, мы узнаем, что еще что-то было подписано».