ՀԱԿ. «Մեղադրող կողմը չկարողացավ բերել մեղադրական որևէ հիմնավոր ապացույց»
Վերաքննիչ դատարանում ավարտվեց քաղբանտարկյալ, «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի դատավարությունը։ Մեղադրող կողմը չկարողացավ բերել մեղադրական որեւէ հիմնավոր ապացույց։ Դատավորը գործեց մեղադրողի հետ բացահայտ դաշնակցած, ապօրինաբար մերժեց պաշտպանական կողմի միջնորդությունները, անտեսեց բերված փաստերը։ Դատարանը հերթական անգամ կատարեց անձամբ Սերժիկ Սարգսյանի պատվերը՝ անփոփոխ թողնելով ընդհանուր իրավասության դատարանի կայացրած դատավճիռը։
Կատարվածը Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ ոչ թե արադարադատության իրականացում էի, այլ քաղաքական հաշվեհարդար ու անձնական վրեժխնդրության դրսեւորում։ Իսկ դրա հիմքում ընկած է երկու իրաղություն. թե՛ որպես լրագրող, թե՛ որպես քաղաքական գործիչ՝ «Այլընտրանք» հասարակական քաղաքական նախաձեռնության եւ «Իմպիչմենտ» նախընտրական դաշինքի կազմում, նա ավելի քան 10 տարի եղել է ավազակապետության ամենասկզբունքային քննադատն ու դրա դեմ պայքարող աննկուն մարտիկը։
Նիկոլ Փաշինյանը՝ 2008թ. մարտի 1-ից հետո քաղաքական հալածյալ, 2009թ. հունիսի 1-ին կամավոր ներկայացավ արդարադատությանը եւ բախվեց Հայաստանում արդարադատության բացակայությանն ու իշխող վարչախմբի նեղմտության, քինախնդրության հերթական դրսեւորմանը։ Նրա եւ մյուս քաղբանտարկյալների նկատմամբ կիրառվող դաժան հաշվեհարդարը իշխանությունը բռնազավթած ավազակախմբի վախի արտահայտությունն է՝ վախ ճշմարտությունից, վախ՝ ժողովրդի աչքարը բացվելուց, վախ՝ արդար դատաստանից։
Հայ Ազգային Կոնգրեսը ոչ մի ջանք չի խնայելու պայքարելու համար ինչպես Նիկոլ Փաշինյանի, այնպես էլ մյուս քաղբանտարկյալների ազատության համար։

АНК: «Сторона обвинения не сумела предъявить ни одного обоснованного доказательства»
В Апелляционном суде Армении завершился судебный процесс по делу главного редактора газеты «Айкакан жаманак» Никола Пашиняна. Сторона обвинения не сумела предъявить ни одного обоснованного доказательства. Судья открыто выступил в союзе с обвинителем, незаконно отклонил ходатайства стороны защиты, проигнорировал представленные факты. Суд в очередной раз выполнил личный заказ Сержика Саргсяна, оставив неизменным судебное решение, вынесенное Судом общей юрисдикции.
Совершенное в отношении Никола Пашиняна было не осуществлением правосудия, а сведением политических счетов и проявлением личной мести. А в основе этого лежат два факта: и как журналист, и как политический деятель он, находясь в составе общественно-политической инициативы «Альтернатива» и предвыборного блока «Импичмент», свыше 10 лет был самым принципиальным критиком бандитского государства и несгибаемым бойцом, борющимся против него.
Никол Пашинян, которого после 1 марта 2008г. стали притеснять по политическим мотивам, 1 июня 2009г. добровольно явился в органы и столкнулся с отсутствием в Армении правосудия и недалекостью, очередным проявлением мстительности правящего режима. Жестокая месть в отношении него и других политзаключенных - проявление страха банды, узурпировавшей власть: страха перед правдой, страха пред тем, что у народа откроются глаза, страха перед справедливым возмездием.
Армянский Национальный Конгресс не пощадит усилий для борьбы за свободу как Никола Пашиняна, так и других политзаключенных.