Ա. Մելքոնյան. «ԱՄՆ–ում նահանջ արձանագրվեց, որ հարցը Կոնգրեսի լիագումար նիստ չմտնի»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը խոսելով ԱՄՆ Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունման մասին՝ ասել է, թե  այդ բանաձևի քվերակության հետևանքով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման առումով մենք առաջընթաց չունեցանք։
-Բարոյական առումով, այո՛, գոհունակություն ապրեցի, որ, թեկուզ 22-23 հարաբերակցությամբ, բանաձևն ընդունվեց։ Քարոզչության իմաստով դարձյալ լավ եղավ։ Բայց սա ճանաչման առումով բան չտվեց, որովհետև այդ փաստը վաղուց ընդունված է բոլորի կողմից։ Իսկ որ չի մտնում Կոնգեսի քննարկմանը, այստեղ տեսնում ենք, որ քաղաքական խնդիրն ավելի կարևոր է, քան պատմական արդարությունը,-նշել է նա։
Ըստ Աշոտ Մելքոնյանի՝ այս բանաձևի ընդունումը հայ-թուրքական հարաբերությունների առումով վերջնագիր էր՝ ներկայացված Թուրքիային։ «7օր»-ի այն հարցին, թե Թուրքիան կընդունի՞ այդ վերջնագիրը և արդյոք կվավերացնի՞ արձանագրությունները, նա պատասխանել է, թե կանխատեսելն այս պարագայում անշնորհակալ գործ է։
-Ես կարծում եմ, որ գործարքը կայացել է, և ներքին համաձայնություն կա։ Թուրքիայի այս բարձր մակարդակով արած բացասական արձագանքն արդեն խոսում է այն մասին, որ թուրքերը այս խնդրին լրջորեն են մոտենում և հասկացել են, որ սա վերջնագիր է։ Եվ այս պարագայում էլ ԱՄՆ-ում նահանջ արձանագրվեց, որ հարցը Կոնգրեսի լիագումար նիստ չմտնի, ինչպես և նախորդ անգամներում։ Համաձայնությունն այս մասին է, իսկ թե ինչ տեղի կունենա հետո, անշնորհակալ գործ  է կանխատեսել,-նշել է նա։

А.Мелконян» «В США был зафиксирован регресс, чтобы вопрос не вошел в повестку пленарного заседания Конгресса»
Во время встречи с журналистами директор института истории НАН РА Ашот Мелконян, говоря о принятии Комиссией по внешним связям Конгресса США резолюции, признающей геноцид армян, сказал, что вследствие голосования по этой резолюции в плане признания армянского геноцида у нас нет прогресса.
«В моральном плане, да, пережил удовлетворение, что хотя бы с соотношением сил 22-23, резолюция была принята. В плане пропаганды опять хорошо получилось. Но в плане признания ничего это не дало, поскольку этот факт давно признан всеми. А то, что не войдет на обсуждение Конгресса, здесь видим, что политический вопрос более важен, чем историческая справедливость», -  отметил он.
«Я думаю, что сделка состоялась и есть внутренняя договоренность.  Эта негативная реакция Турции на высоком уровне свидетельствует о том, что турки к этому вопросу относятся очень серьезно и поняли, что это ультиматум. И в этом плане в США было зафиксировано отступление, чтобы вопрос не вошел в повестку пленарного заседания Конгресса, как и было в прошлые разы. Договоренность состояла в этом, ну а что произойдет потом, неблагодарное дело прогнозировать», - отметил он.