ԵՄ-ն ակնկալում է աշխատել «Հայաստանի՝ ժողովրդավարական պայմաններում ընտրված նոր խորհրդարանի և ապագա կառավարության հետ»
Եվրամիությունը ակնկալում է աշխատել Հայաստանի՝ ժողովրդավարական պայմաններում ընտրված նոր խորհրդարանի և ապագա կառավարության հետ: Այդ մասին ասված է կիրակի օրը Հայաստանում անցկացված ընտրությունների վերաբերյալ ԵՄ Արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության/Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով մամուլի խոսնակի հայտարարությունում:
«Դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանում տեղի ունեցան Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություններ՝ առաջին համապետական ընտրությունները, որոնք հետևեցին 2018 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին կատարված խաղաղ բնույթի քաղաքական անցմանը: Համաձայն Ընտրությունների միջազգային դիտորդների հայտարարության՝ այս ընտրություններն անցել են «հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքի դրսևորմամբ և վայելում են հանրային լայն վստահություն, ինչն անհրաժեշտ է պահպանել ընտրական համակարգի հետագա բարեփոխումների միջոցով»,-հայտարարում է Եվրամիությունը:
«Եվրոպական միությունը հանձնառու է Հայաստանի կայուն, ժողովրդավարական և բարեկեցիկ ապագայի կառուցմանը: Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները կարևորվում են այն առումով, որ դրանք բարձրացրեցին հանրային վստահությունը ընտրական գործընթացների նկատմամբ՝ Հայաստանում: Ակնկալում ենք, որպեսզի բոլոր շահագրգիռ կողմերը շարունակեն ջանքերը երկրի հետագա ժողովրդավարացման և արդիականացման ուղղությամբ»,-ասված է Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության հրապարակած հայտարարությունում:
«Մենք ակնկալում ենք աշխատել ժողովրդավարական պայմաններում ընտրված նոր խորհրդարանի և ապագա կառավարության հետ` խորացնելու մեր քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունները` հիմք ընդունելով համատեղ պարտավորությունները ԵՄ-Հայաստան համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ներքո»,-հայտարարում է Եվրոպական միությունը:

В ЕС «с нетерпением ожидают сотрудничества с демократически избранным парламентом и впоследствии сформированным правительством»
Европейский союз готов к сотрудничеству с избранным парламентом Армении. Об этом говорится в заявлении официального представителя внешнеполитической службы ЕС Майи Косьянчич.
«9 декабря в Армении состоялись внеочередные выборы в Национальное собрание, которые стали первыми общенациональными выборами после смены власти в апреле-мае 2018 года.
Как ранее указала Международная миссия по наблюдению за выборами, эти выборы «были проведены с соблюдением основных свобод, а также встретили широкое общественное одобрение, которое необходимо сохранить в ходе будущих избирательных реформ».
Европейский Союз поддерживает стабильное, демократическое и процветающее будущее Армении. Внеочередные парламентские выборы были важны с точки зрения повышения общественного доверия к избирательному процессу в Армении.
Мы ожидаем от всех заинтересованных сторон продолжения согласованных усилий по дальнейшей демократизации и модернизации Армении», – говорится в заявлении.
В ЕС «с нетерпением ожидают сотрудничества с демократически избранным парламентом и впоследствии сформированным правительством, которое позволит укрепить политические и экономические отношения, основанные на Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армении и Евросоюза».