Հեղափոխություն իրականացնելու թեմայով ԱՄՆ Կոնգրեսի փողերով Երևանում անցկացված դասընթացներին է անդրադարձել նաև Դմիտրի Կիսելյովը (տեսանյութ)
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, ռուսական RT-ի և Sputnik-ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը «Երեկո Վլադիմիր Սոլովյովի հետ» հաղորդման շրջանակներում հայտնել էր, որ հեղափոխություն իրականացնելու թեմայով Երևանում ԱՄՆ Կոնգրեսի ֆինանսավորմամբ դասընթացներ են անցկացվել։
Նա նշել էր, որ այդ դասընթացներին մասնակցել է տարբեր երկրներից, այդ թվում Ռուսաստանից հրավիրված 150 մարդ, հիմնականում՝ երիտասարդներ։ Նրանց սովորեցրել են, թե ինչպես պետք է հետսովետական երկրներում տարբեր մեթոդներով գահընկեց անել օրինական իշխանություններին և այդ նպատակով չխորշել անգամ կեղծ լուրեր տարածելուց և նմանատիպ այլ միջոցներից։
Մ․Սիմոնյանի խոսքով՝ այդպիսով ԱՄՆ-ն ձգտում է ինչպես Երևանում Փաշինյանի առաջնորդությամբ մարդիկ դուրս եկան փողոց և փոխեցին իշխանությունը, նույնկերպ բորբոքել նաև Ռուսաստանի հասարակությանը։
Այնուհետև թեմայի շուրջ քննարկում էր կազմակերպվել նաև Время покажет հեռուստահաղորդման ընթացքում։
Ռուս փորձագետները, քաղաքական գործիչները և քաղաքագետները վերլուծել էին, թե ինչո՞ւ են վերոնշյալ դասընթացներն անցկացվել հենց Երևանում և թե ինչո՞ւ են դա թույլ տվել ՀՀ նոր իշխանությունները։
Իսկ այժմ թեմային է անդրադարձել Դմիտրի Կիսելյովը՝ ընդգծելով, որ ժամանակին Սերբիայում այդօրինակ դասընթացների է մասնակցել նաև Վենեսուելայի ընդդիմության առաջնորդ Խուան Գուայդոն, ով այժմ ինքնահռչակվել է երկրի նախագահ և պատրաստվում է պետական հեղաշրջում անել ԱՄՆ-ի աջակցությամբ։

Дмитрий Кичелев обратился к прошедшим в Ереване при финансировании США курсам на тему осуществления революций (видео)
Как уже сообщалось, главный редактор информагентств «Russia Today» и «Sputnik» Маргарита Симоньян в рамках телепередачи «Вечер с Владимиром Соловьевым» сообщила, что в Ереване при финансировании Конгресса США прошли курсы на тему осуществления революций.
Она отметила, что в этих курсах приняли участие активисты из различных стран, в том числе 150 человек из России, в основном – представители молодежи. Их обучали, как свергать в постсоветских странах законные власти с помощью различных методов, не гнушаясь даже распространением ложной информации и т.п.
По словам М.Симонян, США стремятся накалить страсти в российском обществе по примеру того, как в Ереване при лидерстве Пашиняна люди вышли на улицу и сменили власть.
Затем обсуждение вокруг темы было организовано также в ходе передачи «Время покажет».
Российские эксперты, политические деятели и политологи проанализировали, почему указанные курсы прошли именно в Ереване и почему они были допущены новыми властями РА.
К теме в ходе передачи «Вести недели» обратился также Дмитрий Киселев, который подчеркнул, что в свое время в аналогичных курсах в Сербии принимал участие и нынешний лидер венесуэльской оппозиции Хуан Гуайдо, который провозгласил себя президентом страны и готовится осуществить государственный переворот при поддержке США.