Օպերայի տարածքում շարունակվում է սրճարանների ապամոնտաժումը (ուղիղ)
Այսօր՝ մարտի 16-ի առավոտից Երեւանի քաղաքապետարանը շարունակում է Օպերայի հարակից տարածքի սրճարանների ապամոնտաժման աշխատանքները: Նշենք, որ թե՛ երեկ, թե՛ այսօր, ի տարբերություն նախորդ օրերի, բողոքի ակցիաներ չեն ընթանում:
Քաղաքապետարանը Օպերայի մերձակայքում սրճարանների նախկին վարձակալներին մեկ ամիս առաջ ծանուցել է սեփական ուժերով տարածքը մաքրելու անհրաժեշտության մասին։ Քաղաքապետարանն ապամոնտաժման աշխատանքներն սկսել է մարտի 13-ին, իսկ արդեն մարտի 14-ին աշխատանքներն ուղեկցվել էին սրճարանների աշխատակիցների բողոքի ակցիաներով, բախումներ էին տեղի ունեցել ոստիկանների եւ քաղաքացիների միջեւ, վնասվածքներ էին ստացել ինչպես ոստիկաններ, այնպես էլ քաղաքացիական անձինք: Բերման էր ենթարկվել 22 մարդ, որոնք ավելի ուշ ազատ էին արձակվել:
Ավելի ուշ հայտարարությամբ էր հանդես եկել «Ջազզվե» սրճարանի ընկերության համասեփականատեր Արմեն Պետրոսյանը՝ նշելով, որ ցավոք, իրենց հետ երկխոսել չկամեցան ու որոշեցին շփվել ուժի լեզվով: Նա կոչ է արել դադարեցնել բողոքի ակցիաները: Իր հերթին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հայտարարել է, որ Օպերայի տարածքից բոլոր սրճարանները պետք է դուրս գան։
Իր հերթին «Ատմոսֆերա» ՍՊԸ-ի սեփականատերերից Էլիզաբեթ Ղազարյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել էր, որ պատրաստվում են դատարան դիմել իրենց գույքը փչացնելու համար:

На территории Оперы продолжают демонтировать кафе (прямой эфир)
Сегодня с утра мэрия Еревана продолжает работы по демонтажу кафе на территории, прилегающей к зданию Театра оперы и балета. В отличие от предыдущих дней, акции протеста сегодня не проходят, сообщает «News.am».
Мэрия месяц назад отправила уведомления бывшим арендаторам кафе о необходимости освобождения территории собственными силами. Мэрия начала работы по демонтажу 13 марта, а 14 марта работы сопровождались акциями протеста сотрудников кафе, произошли столкновения между полицейскими и гражданами, травмы получили как полицейские, так и гражданские лица. Были подвергнуты приводу 22 человека, которых позднее отпустили.
Позднее с заявлением выступил совладелец кафе «Джаззве» Армен Петросян, который отметил, что, к сожалению, с ними не пожелали вступить в диалог и предпочли общаться на языке силы. Он призвал прекратить акции протеста. В свою очередь мэр Еревана Айк Марутян заявил, что все кафе должны выйти с территории Оперы.
В свою очередь одна из совладельцев ЗАО «Атмосфера» Элизабет Казарян в беседе с журналистами отметила, что они собираются обратиться в суд в связи с порчей их имущества.