Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցի արձագանքները. հայացք Գյումրիից
Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցը սիրիական «Al Watan» թերթին, որտեղ նա պատրաստակամություն էր հայտնել Ղարաբաղի կարգավիճակի դիմաց ազատագրված տարածքները զիջել Ադրբեջանին, Գյումրիի բնակչության շրջանում տարակուսանք է առաջացրել:
Իսկ քաղաքական ուժերի առումով հարցազրույցի վերաբերյալ առավել քան խայտաբղետ են: Սակայն վերջիններից կարծիքներ իմանալու ժամանակ զարմացնողը պրովինցիալ քաղաքական գոծիչների անտեղյակությունն էր. նրանցից շատերը ընդհնարապես տեղյակ չէին, որ ՀՀ նախագահը հարցազրույց է տվել ու տարածքներ զիջելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Օրինակ, ՀՀԿ Գյումրի 3 տարածքային կազմակերպության ղեկավար Բորիս Ալեքսանովը, ընդհանրապես տեղյակ չէր Հանրապետական կուսակցության առաջնորդի հայտարարություններից եւ խնդրեց ուրիշ հանրապետականի դիմել:
«Չեմ կարդացել հարցազրույցը, չգիտեմ ինչ տարածքների մասին է խոսքը, ավելի լավ է Սուքիաս Ավետիսյանին հարցրեք, ես կոմպետենտ չեմ»,-խորհուրդ տվեց Բորիս Ալեքսանովը:
Բարեբախտաբար ԱԺ պատգամավոր  Սուքիաս Ավետիսյանը արդեն տեղյակ է էր Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցից եւ պատրաստակամ էր թեմայի վերաբերյալ կարծիք հայտնելու: Հարցին, թե ի՞նչ կարծիք ունի առ այն, որ ՀՀ նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել զիջելու ազատագրված տարածքները՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հստակեցման դիմաց, Սուքիաս Ավետիսյանը պատասխանել է. «Շատ նորմալ, առաջին անգամ չի որ նման խոսակվցություն է գնում, էդ առաջարկը նոր բան չէ: Բազմիցս նախագահն ասել է, երբ որ մենք կհաստակեցնենք Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը եւ կիրացվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, դրանից հետո միայն կարող ենք քննարկել որոշակի տարածքների վերադարձի կամ փոխանակման հարցը: Սա մեր դիրքորոշումն է եւ այն նորություն չէ»:
Բայց Սերժ Սրագսյանի հրազարույցից ստացվում է, որ նա համաձայն է վերադարձնել ազատագրված բոլոր տարածքները, «7 օրի» դիտարկամանը Սուքիաս Ավետիսյանը առարկել է. «Չէ, հայտարարության մեջ նման բան չի ասվում, խոսվում է Լեռնային Ղարաբաղը շրջապատող անվտանգության գոտիների մասին: Հիմա թե կոնկրե՞տ, որ տարածքնեն են, հետագայում կարգավորման խնդիր է»:
Իսկ ՀԱԿ-ի Գյումրու տարածքային կառույցի պատասխանատու Աշոտ Զաքարյանը, նախ նշեց, որ Սերժ Սարգսյանը լեգիտեմ չէ եւ իրավունք չունի Հայաստանի անունից խոսել: Այնուհետև ավելացրեց. «Որեւէ մեկը Սերժ Սարգսյանին  նման լիազորություն չի տվել Հայաստանի անունից հանդես գալու եւ առավել եւս ազատագրված տարածքները հանձնելու: Հետեւաբար ինքը իրավունք չուներ նման հայտարարությամբ հանդես գալու»:
Եթե նա գնա նման քայլերի, ապա այդ դեպքում ՀԱԿ-ը ի՞նչ է անելու՝ հետաքրքրվեցինք: «Կոնգրեսը վաղուց է ակտիվացած եւ անում է ամեն ինչ, որ  ոչ միայն Ղարաբաղի հարցում, այլ առհասարակ մյուս ոլորտներում Հայաստանի շահերը պաշտպանվեն»,–հնչեց պատասխանը:
Ավելի կոնկրետ ի՞նչ եք անելու այս հարցում՝ Գյումրու ՀԱԿ կառույցի պատասխանատուն նշեց. «Մենք բոլոր հնարավոր եւ անհնարին միջոցներով կանխելու ենք այդ ամեն ինչը»:
Իսկ այն հարցին, թե դե՞մ են ազատագրված տարածքները Ադրբեջանին հանձնելուն, Աշոտ Զաքարյանը հատուկ շեշտեց, որ իր մասնավոր կարծիքն է հայտնելու. «Միանշանա՛կ, ես դեմ եմ, որ այդ տարածքները զիջվեն Ադրբեջանին: Սա իմ մասնավոր կարծիքն է»:
Այս հարցի առումով ՀԱԿ-ի ներսում այլ կարծիքներ կան մեր դիտարկամնը, Աշոտ Զաքարյանը պատասխանեց. «Չեմ կարծում։ Համենայնդեպս կոնգրեսում տարբեր քաղաքական ուժեր են հավաքված եւ տարբեր քաղաքական ուժեր տարբեր մոտեցումներ ունեն»։
Իսկ ՀՅԴ Շիրակի մարզային կոմիտեյի ներկայացուցիչ Արտակ Ավետիսյանը մեզ  փոխանցեց, որ դեռեւս չի հասցրել ծանոթանալ այդ հարցազրույցին եւ բովանդակությանը ծանոթանալուց հետո անպայման կարծիք կհայտնի:

Отзывы об интервью Сержа Саргсяна: взгляд из Гюмри
Интервью Сержа Саргсяна сирийской газете «Al Watan», в котором он выразил готовность уступить освобождённые территории Азербайджану в обмен на статус  Карабаха, вызвало недоумение у жителей Гюмри.
Отзывы же политических сил более чем разнообразны. Однако, удивила неосведомлённость провинциальных политических деятелей: многие из них вообще не знали, что президент РА давал интервью и выразил готовность уступить территории.
Например, руководитель территориальной организации РПА "Гюмри 3" Борис Алексанов вообще не был в курсе заявлений лидера Республиканской партии и попросил обратиться к другому республиканцу.
"Интервью не читал, не знаю о каких территориях идёт речь, лучше спросите Сукиаса Аветисяна, я не компетентен", - посоветовал Борис Алексанов.
К счастью, депутат НС Сукиас Аветисян был уже осведомлён о интервью Сержа Саргсяна и был готов выразить мнение на эту тему. На вопрос, о его мнении по поводу того, что президент РА выразил готовность уступить освобождённые территории в обмен на уточнение статуса Нагорного Карабаха, Сукиас Аветисян ответил: "Вполне нормально, уже не первый раз идёт разговор об этом,  это предложение не ново. Президент неоднократно говорил, что когда мы уточним статус Нагорного Карабаха реализуется право народа Нагорного Карабаха  на  самоопределение, только после этого  мы сможем обсудить вопрос возвращения  или обмена каких -то территорий. Это наша позиция и она не нова".
На замечание "7or"о том , что из интервью Сержа Саргсяна следует понимать, что он готов вернуть все освобожденные территории, Сукиас Аветисян возразил: "Нет, в заявлении ничего подобного нет,  там говорится о зонах безопасности вокруг Нагорного Карабаха. А какие конкретно территории, это проблема дальнейшего урегулирования".
А ответственный Гюмрийского территориального органа АНК Ашот Казарян сначала отметил, что Серж Саргсян не легитимен и не имеет права говорить от лица Армении. Потом добавил:  "Никто не давал Сержу Саргсяну подобных полномочий говорить от лица Армении и тем более сдавать освобожденные территории. Следовательно, он не имел права делать подобное заявление".
Мы поинтересовались, что сделает АНК, если он пойдёт на подобные шаги. "Конгресс давно активизировался и делает всё, чтобы интересы Армении были защищены не только в вопросе Карабаха, но и в других сферах ",- прозвучал ответ.
На вопрос, что конкретнее вы собираетесь делать, ответственный Гюмрийского территориального органа АНК отметил: "Мы предотвратим это всеми  возможными и невозможными средствами"
А на вопрос, выступают ли они против сдачи Азербайджану освобожденных территорий, Ашот Закарян  уверенно подчеркнул, что выразит своё частное мнение: " Я однозначно против сдачи этих территорий Азербайджану. Это моё частное мнение".
По поводу мнения насчёт расхождения по этому вопросу внутри АНК, Ашот Закарян ответил: "Не думаю. Во всяком случае,  в конгрессе представлены различные политические силы и они  имеют свои подходы".
А  представитель комитета  АРФД  Ширакского марза  Артак Аветисян  передал нам, что пока не успел ознакомиться с этим интервью и обязательно выразит мнение, после того, как ознакомится с содержанием.