Ախալքալաքում կայացել է «Ջավախք» ժողովրդական շարժման համաժողովը
2010թ. մարտի 27-ին Ախալքալաքում կայացավ «Ջավախք» ժողովրդական շարժման համաժողովը, որին մասնակցեցին կառույցի 200-ից ավել նախկին և ներկա անդամներ, Ջավախքում գործող այլ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ջավախքահայ հասարակական գործիչներ:
Հաշվետու զեկույցով հանդես եկավ ,Ջավախքե ժողովրդական շարժման նախագահ Նորիկ Կարապետյանը: Ելույթ ունեցան նաև կառուցի անդամներ Ստեփան Հակոբյանը, Վահագն Հակոբյանը, ,Ջավախքի մտավորականների միությանե նախագահ Ազատ Շիպակցյանը և այլոք:
Ելույթ ունեցողները խոսեցին ջավախքահայության առջև ներկայումս ծառացած հիմնախնդիրների, հայ բնակչության նկատմամբ վրացական կենտրոնական իշխանությունների խտրական քաղաքականության առանձին դրևսևորումների և այլ հարցերի մասին: Հատուկ անդրադարձ կատավրվեց Վրաստանում ս.թ. մայիսի 30-ին նախատեսված ՏԻՄ ընտրություններին և դրանց ջավախքահայության շահերը ներկայացնող հասարակական-քաղաքական ուժերի մասնակցությանը:
Համաժողովի ավարտին մասնակիցներն ընդունեցին հայտարարություն, որի ամբողջական տեքստը ներկայացնում ենք ստորև:
«ՋԱՎԱԽՔ» ԺՈՂՈՎՐԴԱԿԱՆ ՇԱՐԺՄԱՆ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Սամցխե-Ջավախք-Ծալկա տարածաշրջանում համախումբ բնակվող հայության առջև այսօր ծառացած են մի շարք քաղաքական, լեզվական, կրթա-մշակութային, կրոնական և սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրներ, որոնց գերակշիռ մասը կենտրոնական իշխանությունների խտրական քաղաքականության արդյունք են:
Խնդիրներից առավել կարևոր ենք համարում հետևյալները.
1. Հայերի համախումբ բնակության տարածաշրջանների տեղական ինքնակառավարման մարմինները փաստացի զրկված են օրենքով իրենց վերապահված լիազորությունների իրականացումից. նրանց գործունեությունը, ինչպես նաև հայության հանրային-քաղաքական կյանքն ընդհանրապես, կառավարվում և ուղղորդվում է ուժային կառույցների կողմից:
2.Վրաստանի իշխանությունները օրենսդրական և այլ միջոցներով պարտադրում են տարածաշրջանի հայությանը հանրային գործունեության բոլոր ոլորտներում (ինքնակառավարման մարմիններ, գործավարություն, վարչարարություն, կրթական համակարգ և այլն) օգտագործել բացառապես վրացերենը,
3.Վարչական և այլ մարմիններում, կրթա-մշակութային հաստատություններում աշխատանքի ընդունվելը փոխկապակցված է վրացերենի իմացությանը, որին ջավախքահայության մեծամասնությունը օբյեկտիվ պատճառներով լավ չի տիրապետում: Այդ չիմացությունը և դրանից բխող աշխատանքից հեռացնելու սպառնալիքը իշխանությունների կողմից օգտագործվում է որպես ջավախքահայության ճնշման լրացուցիչ լծակ:
4.      Հայ Առաքելական Եկեղեցին Վրաստանում չունի  իրավական կարգավիճակ, իշխանությունները չեն վերադարձնում խորհրդային իշխանության տարիներին բռնագրավված հայկական տաճարները:
5.Երկրի օրենսդրությամբ արգելվում է ստեղծել տարածաշրջանային հիմքի վրա քաղաքական կազմակերպություններ, ինչի պատճառով Ախալքալաքում գործող ,Վիրքե կուսակցությունը չի գրանցվում, ինչը զրկում է հայ բնակչության շահերը ներկայացնող այդ ուժին երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքին մասնակցելու իրավունքից:
6.Ջավախքահայության նկատմամբ կենտրոնական իշխանությունների քաղաքականությունը վերջին ժամանակներին ընդունել է հայաբնակ շրջաններում հասարակական-քաղաքական ակտիվության դրսևորումները արմատախիլ անելու ուղղվածություն: 2007 թվականից առ այսօր ուժային կառույցների ուղղակի և անուղղակի ճնշումների, սպառնալիքների, շինծու քրեական գործեր հարուցելու և հեռակա դատավարություններ անցկացնելու հետևանքով իրենց հայրենիքն են լքել և/կամ քաղաքական գործունեությունն են դադարեցրել տասնյակ ջավախքահայ ակտիվիստներ:
Ջավախքահայության խնդիրներին լուծում տալը ուղղակիորեն բխում է Վրաստանի կողմից մարդու և էթնիկական փոքրամասնությունների պաշտպանության ոլորտում ստանձնած միջազգային պարտավորություններից: Դրանից ելնելով՝ Վրաստանին դաշնակից և գործընկեր պետությունները, բազմաթիվ հեղինակավոր միջազգային կազմակերպություններ հորդորում են իշխանություններին դադարեցնել հալածանքները, վերադարձնել հայկական տաճարները և գրանցել Հայ Առաքելական Եկեղեցին, վերացնել լեզվի հիմքի վրա խտրականությունը և թույլ տալ հայերի համախումբ բնակության շրջանների կառավարման մարմիններում հայերենի օգտագործումը, վերացնել ազգային փոքրամասնությունների համարժեք քաղաքական ներկայացվածությունը խոչընդոտող օրենսադրական և գործնական արգելքները:
Մենք՝ «Ջավախք» ժողովրդական շարժման համաժողովի մասնակիցներս, կոչ ենք անում Վրաստանի իշխանություններին երկխոսության և հանդուրժողականության մթնոլորտում ժողովրդավարական սկզբունքների, մարդու և ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության նորմերի տառից և ոգուց բխող լուծումներ տալ ջավախքահայությանը հուզող խնդիրներին, և մասնավորապես'
1.Դադարեցնել ջավախքահայ գործիչների նկատմամբ ծայր առած դատական հալածանքները և քաղաքական հետապնդումները, վերականգնել արդարությունը՝վերանայելով նրանց նկատմամբ ընդունված բոլոր ապօրինի դատական վճիռները, ազատ արձակել ջավախքահայ քաղբանտարկյալ Վահագն Չախալյանին,
2.Չխոչընդոտել տարածաշրջանի տեղական ինքնակառավարման մարմիններին օրենքով իրենց վերապահված լիազորությունների իրականացմանը,
3.Վերացնել հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներում հայերեն լեզվի օգտագործման նկատմամբ դրված արգելքը: Հայերենին տալ տարածաշրջանային լեզվի կարգավիճակ,
4.Արտոնել Ախալքալաքում հայերեն լեզվով ուսուցման հիմքի վրա հայ-վրացական պետական ԲՈՒՀ-ի հիմնադրումը,
5.Վրաստանում համապատասխան իրավական կարգավիճակ տալ Հայ Առաքելական Եկեղեցուն և վերադարձնել խորհրդային տարիներին բռնագրավված բոլոր հայկական տաճարները:
2010թ. մայիսի 30-ին տեղի են ունենալու տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները:  «Ջավախք» ժողովրդական շարժումը, գիտակցելով, որ ինքնակառավարման մարմինները այն հիմնական ներկայացուցչական հարթակն է, որտեղ և որի միջոցով հայ բնակչությունը հնարավորություն ունի հետապնդել իր քաղաքական, լեզվական, կրթա-մշակութային ու սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծումը, կոչ է անում ջավախքահայությանն իր քվեն տալ այն ուժերին ու  անհատներին, որոնք իրենց ծրագրերում կզետեղեն և գործնականում կհետապնդեն հայ բնակչության առջև ծառացած վերոնշյալ իրավունքների իրացման խնդիրը:
«Ջավախք» ժողովրդական շարժումը կոչ է անում Վրաստանի իշխանություններին չխոչընդոտել հայ բնակչության շահերը հետապնդող ուժերի ընտրություններին մասնակցությանը, ինչպես նաև երաշխավորել ազատ և արդար ընտրությունների անցկացումը:

В Ахалкалаки состоялся конгресс Народного движения «Джавахк»
27 марта 2010г. в Ахалкалаки состоялся конгресс Народного движения «Джавахк», в котором приняли участие более двухсот бывших и нынешних членов организации, представители других действующих в Джавахке общественных структур,  джавахкские армянские деятели.
С отчетной речью выступил председатель Народного движения «Джавахк» Норик Карапетян. Выступившие затем члены организации Степан Акопян, Ваагн Акопян, председатель Союза интеллигенции Джавахка Азат Шипакцян и другие высказались по проблемам стоящим перед джавахкскими армянами, по отдельным проявлениям дискриминационной политики грузинских властей в отношении армянского населения и другим вопросам. Было обращено особое внимание выборам в органы местного самоуправления в Грузии, намеченным на 30 мая с.г. и вопросу участия в них общественно-политических сил, представляющих интересы джавахкского армянства.
В завершении конгресса участники приняли заявление, текст которого приводим ниже.
ЗАЯВЛЕНИЕ КОНГРЕССА НАРОДНОГО ДВИЖЕНИЯ «ДЖАВАХК»
Перед армянским населением, компактно проживающим в регионе Самцхе-Джавахк-Цалка, сегодня стоит целый ряд политических, языковых, образовательно-культурных, религиозных и социально-экономических проблем, подавляющее большинство которых являются результатом дискриминационной политики центральных властей.
Из проблем наиболее важными считаем следующие:
• 1. Органы местного самоуправления в регионах компактного проживания армян фактически лишены возможности осуществления своих определенных законом полномочий; их деятельность, как и вообще общественно-политическая жизнь местного армянского населения управляется и направляется силовыми структурами;
• 2. Грузинские власти законодательными и другими средствами обязывают армянство региона во всех сферах общественной деятельности (органы самоуправления, делопроизводство, администрирование, образовательная система и т.д.) использовать исключительно грузинский язык;
• 3. В административных и других органах, образовательно-культурных учреждениях принятие на работу привязано к знанию грузинского языка, которым подавляющее большинство джавахкских армян по объективным причинам не владеет хорошо. Это незнание и исходящая из данного факта угроза увольнения с работы используются властями как дополнительный рычаг давления на джавахкских армян.
• 4. Армянская Апостольская Церковь не имеет юридического статуса в Грузии, грузинские власти не возвращают ей конфискованные в годы советской власти здания армянских храмов.
• 5. Законодательством страны запрещается создание политических организаций на региональной основе. По этой причине не регистрируется партия «Вирк», что лишает эту представляющую интересы армянского населения организацию права на участие в общественно-политической жизни страны.
• 6. Политика центральных властей в отношении джавахкского армянства в последнее время приняла характер искоренения проявлений общественно-политической активности в армянонаселенных областях. С 2007 года по настоящее время в результате прямого и косвенного давления грузинских силовых структур, угроз, возбуждения уголовных дел и проведения заочных судопроизводств свою родину покинули и/или прекратили политическую деятельность десятки джавахкских политических активистов.
Решение проблем джавахкских армян напрямую исходит ис взятых Грузией международных обязательств по защите прав человека и этнических меньшинств. Исходя из данного факта государства-партнеры Грузии, многочисленные авторитетные международные организации призывают грузинские власти прекратить преследования, вернуть армянские храмы и зарегистрировать Армянскую апостольскую церковь, ликвидировать дискриминацию на языковой основе и разрешить использование армянского в органах управления районов компактного проживания армян, отменить законодательные и практические барьеры, препятствующие адекватному политическому участию меньшинств.
Мы- участники конгресса народного движения «Джавахк», призываем власти Грузии в атмосфере диалога и толерантности дать исходяшие из демократических принципов, буквы и духа норм по защите человека и национальных меньшинств решения волнующих джавахкское армянство проблем, и в частности:
• 1. Прекратить политическое и судебное преследование джавахкских политических активистов, восстановить справедливость, пересмотрев все принятые в отношении них противозаконные приговоры, освободить джавахкского политического заключенного Ваагна Чахаляна;
• 2. Не препятствовать органам местного самоуправления региона в осуществлении своих определенных законом полномочий;
• 3. Упразднить запрет на использование армянского языка в общественной жизни. Придать армянскому языку статус регионального языка.
• 4. Дать разрешение на учреждение в Джавахке армяно-грузинского государственного ВУЗ-а.
• 5. Дать соответствующий юридический статус Армянской Апостольской Церкви в Грузии и вернуть все армянские храмы, конфискованные в годы советской власти.
30 мая 2010г. состоятся выборы в органы местного самоуправления.  Народное движение «Джавахк», осознавая, что органы самоуправления являются тем основным представительским органом, где и посредством которого армянское население имеет возможность добиваться решения своих политических, языковых, культурно-образовательных и социально-экономических проблем, призывает джавахкское армянство дать свой голос тем силам и личностям, которые включат в свои программы и на практике будут добиваться реализации вышеперечисленных прав.
Народное движение «Джавахк» призывает власти Грузии не препятствовать участию в выборах сил, преследующих интересы джавахскских армян, а также гарантировать проведение свободных и справедливых выборов.