«Ես ցանկանում եմ միանալ ՀՀ նոր իշխանությունների դեմ պայքարին». Ռոբերտ Քոչարյանը հարցազրույց է տվել Reuters-ին
Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, որն այժմ կալանավորված է, Reuters գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ հզոր ընդդիմադիր ուժերը համախմբվում են՝ մոտ ապագայում երկրի նոր ղեկավարությանը մարտահրավեր նետելու համար, և որ նա ցանկանում է միանալ ՀՀ նոր իշխանությունների դեմ պայքարին:
1998-2008 թվականներին ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Ռոբերտ Քոչարյանը ձերբակալվել է նախորդ տարի՝ 2008 թվականի մարտին՝ նախագահական ընտրություններից հետո, երկրում արտակարգ դրություն մտցնելու ճանապարհով ապօրինի գործողություններ իրականացնելու մեղադրանքով:
Բանտից ուղարկված նամակում Քոչարյանը գործակալությանը հայտնել է, որ իր դեմ մեղադրանքները քաղաքական դրդապատճառներ ունեն, նա մեղադրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությանը օրենքի ընտրողական կիրառման համար:
Քոչարյանն ասել է, որ Հայաստանում ի հայտ են գալիս նոր ընդդիմադիր կուսակցություններ:
«Այս գործընթացը, անկասկած, կհանգեցնի նոր հզոր քաղաքական ուժի ստեղծմանը, որն ունակ կլինի շատ արագ մարտահրավեր նետել նոր իշխանություններին»,-ասել է նա:
Հարցին՝ արդյոք նա անձամբ կներգրավվի այդ ընդդիմության շարքերում, նա պատասխանել է. «Այո, իհարկե», սակայն չի հստակեցրել, թե ինչ բնույթ կկրի այդ մասնակցությունը:

«Я присоединюсь к борьбе против новых властей Армении»: Роберт Кочарян дал интервью «Reuters»
Второй президент Армении Роберт Кочарян, который в настоящее время находится под арестом, в интервью агентству «Reuters» заявил, что мощные оппозиционные силы консолидируются, чтобы в ближайшем будущем бросить вызов новому руководству страны, и он намерен присоединиться к борьбе против новых властей Армении.
Роберт Кочарян, занимавший пост президента Армении в 1998-2008 годах, был арестован в прошлом году по обвинению в совершении незаконных действий путем введения в стране чрезвычайного положения после президентских выборов в марте 2008 года.
В своем письме из тюрьмы Кочарян сообщил агентству, что обвинения против него имеют политические мотивы, и обвинил правительство премьер-министра Армении Никола Пашиняна в селективном применении закона.
Кочарян сказал, что в Армении появляются новые оппозиционные партии.
«Этот процесс, безусловно, приведет к созданию мощной политической силы, способной очень скоро бросить вызов новым властям», – сказал он.
На вопрос, пополнит ли он лично ряды этой оппозиции, он ответил: «Да, конечно». При этом он не уточнил, какой характер будет носить это участие.