Ե՞րբ կավարտվի ՀՀ տնտեսաքաղաքական ճգնաժամը - 3
Օրերս լրացավ Սերժ Սարգսյանի նախագահության երկու տարին։ Այս ընթացքում ոչ մի նշանակալից դրական արդյունք չի արձանագրվել։ Համատարած ձախողումներ։
Միակ բարեշրջումը ամրագոտիներ կապելն էր, ինչը շատ խորհրդանշական դարձավ. այս իշխանության վարած տնտեսական քաղաքականությունն այնպիսի անկում ապահովեց, որ, իրոք, կարիք կար ամրագոտու։ Սերժ Սարգսյանի տնտեսական քաղաքականության արդյունքները տեսանելի են նույնիսկ ոչ տնտեսագետների համար։ Կան «զոհեր» և «վիրավորներ»։ Վնասների ընդհանուր չափը դեռ ճշտվում է։
Իսկ Սարգսյանի արտաքին քաղաքականությանն անդրադառնալիս՝ դժվար է չօգտագործոլ «տխրահռչակ» որակումը։ ՀՀԿ «ճկուն» առաջնորդը փորձեց ինքնահաստատվել ու իշխանական սեփական դիմագիծն ունենալ։ Արդյունքում՝ ընկավ տերպետրոսյանական գաղափարների ջրերը, Թուրքիայի հետ քիրվայություն արեց և խնդրեմ՝ Հայաստանը հայտնվել է անմխիթար վիճակում։ Հիմա, 1994–ի հրադադարից հետո, մեծացել է Ադրբեջանի հետ պատերազմի վերսկսման հավանականությունը, և դա բացառապես «ֆուտբոլային» դիվանագիտության հետևանքով։ Միգուցե Սարգսյանն այդպես չէր ուզում, բայց այդպես ստացվեց։
Եվ այս ամենը մենք ունեցանք Սարգսյանի ընդամենը երկու տարվա պաշտոնավարման ընթացքում։ Պատկերացնել կարելի է, թե ինչպիսի՜ «ձեռքբերումներ» են մեզ սպասվում առաջիկայում։
«Չի սխալվում նա, ով ոչինչ չի անում»,- բոլոր տիպի ձախողումներից իրեն ապահովագրել է Սերժ Սարգսյանը, ում երկամյա գործունեությունը դեռ «կքընընենք» առանձին հոդվածով։ Այժմ անցնենք բուն նյութին։
Ճոճանակի էֆեկտը
Այսպիսով՝ անկախացումից հետո ՀՀ տնտեսաքաղաքական հարաբերությունների «ճոճանակը», սկիզբ առնելով հանրային սեփականության հարաբերություններից, ուղղություն վերցրեց դեպի ազատ շուկայի կողմը: Շուկային անցնելու առաջին իսկ փուլից արձանագրվեց սեփականության գերկենտրոնացման մեկ այլ տիպի միտում, բայց այս ագամ արդեն ոչ թե պետության, այլ պետությունը ներկայացնող կամ պետական իշխանությանը կից գործող ֆիզիկական անձանց ձեռքում: Այժմ «ճոճանակը» մեզ կրկին հետ է վերադարձնում դեպի մարդկանց նեղ խմբի ձեռքում տնտեսության կենտրոնացվածության բարձր մակարդակ:
Եթե ՍՍՀՄ-ի ժամանակ պետության անունից հանդես եկող իշխանությունները սեփականությանը տվել էին «հանրային» որակումը, ինչը նշանակում էր՝ «բոլորինն է, բայց քոնը չէ», ապա այժմ մենք գործ ունենք «մասնավոր է, բայց քոնը չէ» մոդելի հետ, որը ձևով տարբերվում է համայնավարների առաջարկածից, բայց բովանդակությունը նույնն է։
Նոր պարբերաշրջանի նախաշեմին
Ներկա փուլում խորացել են բոլոր այն խնդիրները, որոնք կային և՛ առաջին, և՛ երկրորդ փուլերում: Գործընթացների տրամաբանությունից ելնելով՝ կարելի է պնդել, որ այժմ խիստ անհրաժեշտություն կա տնտեսաքաղաքական հարաբերությունների 4-րդ փուլին անցնելու և դուրս գալու քվազիկապիտալիստական այս հարաբերություններից, քանի որ մեր երկիրը ռեսուրս չունի փոքրաթիվ մարդկանց ձեռքում գտնվող տնտեսության գերկենտրոնացված վեկտորի ուղղությամբ շարժվելու: Ճոճանակը հասել է իր բացասական կետի առավելագույնին ու ֆիզիկայի բոլոր օրենքներով պետք է արդեն հակառակ ուղղությունը վերցնի, ինչը նշանակում է ազատ շուկա և քաղաքացիական ինստիտուտներ։ Երբ որ դա տեղի ունենա, այդ ժամանակ կարելի է արձանագրել, որ հետանկախական շրջանի եռափուլ պարբերաշրջանն ավարտվեց, և մենք թևակոխում ենք նոր պարբերաշրջան, որը տեղավորվում է ազգային-դեմոկրատական կոդի մեջ։ Այդ փոփոխություններն այլընտրանք չունեն։ Ազգային-դեմոկրատականի այլընտրանքն այսօրվա համակարգն է, որը ներսից կքայքայի մեր պետությունը և մենք առանց կրակոցի կպարտվենք Ադրբեջանի հետ «սառը պատերազմում», ինչպես որ սովետական փտած համակարգը պարտվեց ԱՄՆ-ին։
Տնտեսաքաղաքական հարաբերությունների չորրորդ փուլը կամ նոր պարբերաշրջանի մեկնարկը «ճոճանակը» կտանի փակ համակարգից բացին անցնելու ուղղությամբ։ Համենայնդեպս, դա՛ պետք է լինի հաջորդ իշխանության գործը։ Իսկ ինչու հաջորդ, քանի որ Սերժ Սարգսյան-Տիգրան Սարգսյան զույգը չունի համակարգն արդիականացնելու ցանկություն և ունակություն։ Այսօրվա իշխանական համակարգն իրեն վաղուց սպառել է և այն, ինչ մենք ունենք՝ անցյալի մնացուկ է, որը բացարձակապես չի համապատասխանում Հայաստանի այսօրվա շահերին։
Մեր երկիրն ու հասարակությունն այժմ լրիվ այլ պահանջներ ու խնդիրներ ունեն, որոնց լուծումները խոչընդոտվում են հին համակարգի վերջին մոհիկանների՝ իշխանությունը ներկայացնող Ս. Սարգսյան և Տ. Սարգսյան զույգի, ինչպես նաև «փողոցային» ընդդիմություն Լևոն Տեր-Պետրոսյանի թիմի կողմից։
Այսօր հարթակը զբաղեցրած ուժերն ընդամենը իներցիոն են պահպանում իրենց դիրքերն այնպես, ինչպես Ստեփան Դեմիրճյանի ՀԺԿ-ն 2003-ի նախագահական ընտրություններից հետո համարվում էր հիմնական ընդդիմադիր ուժ, սակայն 2007-ի խորհրդարանական ընտրություններում չկարողացավ հաղթահարել նույնիսկ 5 տոկոսի սահմանագիծը։ Նույնն է լինելու նաև Տեր-Պետրոսյանի թիմի հետ։ Նրանք առաջիկա ԱԺ ընտրություններում կա՛մ կկրկնեն ՀԺԿ-ի ճակատագիրը, կա՛մ կհավաքեն առավելագույնը 7 տոկոս ձայն։ Եվ ուրեմն չարժե այդքան սպասել, որպեսզի պոստֆակտում համոզվել, որ Տեր-Պետրոսյանն այլևս չի հանդիսանում փոփոխությունների պահանջ ունեցող հանրության լայն շրջանակների շահերի արտահայտիչը։ Նոր ուժի չձևավորումն, ըստ այդմ, ձեռնտու է գործող ռեժիմին, ում համար Տեր-Պետրոսյանը պարզապես գտածո ընդդիմություն է։
Ակնհայտ է, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորած ուժը չի կարող դառնալ փոփոխությունների կրողը, քանի որ ՀԱԿ առաջնորդը հին համակարգի հիմնադիր նախագահն է։ Այլ հարց է, որ ՀԱԿ-ը ներկայացնող բազմաթիվ առողջ մտածողության կրող ուժեր և անհատներ, վստահաբար, կարող են մաս կազմել նոր բնույթի շարժման։
Նկատենք, որ Տեր-Պետրոսյանի գործողություններն այժմ նույնքան խոչընդոտ են ՀՀ զարգացմանը, որքան Սերժ Սարգսյանինը։ Որպես գործող իշխանություն և տիտղոսային ընդդիմություն՝ նրանք բնազդաբար են զգում, որ համակարգային փոփոխությունն իրենց վերջնականապես կդարձնի մարգինալ և ինքնապահպանական բնազդից ելնելով՝ կողմ են այսօրվա ներքաղաքական ստատուս քվոյի պահպանմանը և մինչև վերջ դիմադրելու են՝ իրենց քաղաքական մենաշնորհային դիրքը պահելու համար։
ՀԱԿ վերջին հանրահավաքը ևս մեկ անգամ ապացուցում է ասվածը։ Իսկ այն պնդումները, թե տերպետրոսյանական ընդդիմությունը դեռ հզոր է, քանի որ այդքան մարդ է հավաքվում հանրահավաքում, որևէ քննադատության չի դիմանում։ Մանավանդ որ այդ հանրահավաքներում Տեր-Պետրոսյանի հիմնական ասելիքը՝ ասելիքի բացակայությունն է, որը տեղավորվում է «Էշ մի սատկի, գարուն կգա» ծրագրի շրջանակներում։ Իսկ Մատենադարանի մոտ հավաքվող միտինգավորների քանակի չափ մի քանի հազար կողմնակիցներ Սերժ Սարգսյանն էլ ունի։ Հետո ի՞նչ։
Տեր-Պետրոսյանի քաղաքական միակ մարտավարությունը, որը նա այժմ կիրառում է՝ Ս. Սարգսյանի «էջմիածնական միաբանը» դառնալու օպերացիան կյանքի կոչելն է։ «Եթե Քոչարյանի հետ խնդիրներ կունենաս՝ ես պատրաստ եմ ծառայել քեզ այնպես ինչպես, պայքարելով իմ դեմ, քեզ էին ծառայում 2008-ին Գեղամյանն ու մյուսները»,– իր աշխատանքային «ֆրոնտն» է գծագրում Տեր–Պետրոսյանը։ Անշու՛շտ, ՀԱԿ առաջնորդն իր ծառայությունները ուղիղ տեքստով չի առաջարկում, բայց վերջին շրջանի իր ելույթների ենթատեքստը վերը նշված բանաձևում է տեղավորվում։
«Եղիազար Այնթապցին» առայժմ անպատասխան է թողել Տեր-Պետրոսյանի ու նրա թիմը ներկայացնող որոշ դեմքերի հանրահավաքներից ու թերթերի էջերից հորդացող բացահայտ քծնանք-առաջարկներն ու հորդորներն առ «Եղիազար»։ Ի դեպ, «միաբան» դառնալու տերպետրոսյանական շրջանակների պատրաստակամությանը, քծնանք-առաջարկը ներկայացնողների կատարողական վարպետությանն ու բառաֆոնդին կնախանձեր անգամ «մեծն» Գեղամյանը։ Ինչևէ։
Ակնհայտ է, որ մեր հասարակության ճնշող մեծամասնությանը ռացիոնալ տեսանկյունից բացարձակապես ոչինչ չեն տա այն խարդավանքները, որոնք հիմա կան մեր քաղաքական դաշտում։ Ներկա, նախկին ու ավելի նախկին իշխանությունների պայքարը հետաքրքիր է զուտ ընթացիկ քաղաքական գործընթացների և այդ գործընթացները որպես գործիք օգտագործելու տեսանկյունից։ Պետք է առաջ նայել, և փոխել այս ներքաղաքական ստատուս քվոն, որպեսզի հաջողության հասնենք Արցախի ստատուս քվոյի հարցում։

Когда окончится политико-экономический кризис РА? - 3
На днях исполнилось два года со дня вступления Сержа Саргсяна в должность президента РА. В течение этого времени не был зафиксирован ни один существенный положительный результат. Везде и во всем - провалы.
Единственной реформой стало обязательное пристегивание ремней безопасности, что было очень символическим, ибо проводимая данной властью экономическая политика обеспечила такой спад, что, действительно, появилась необходимость в ремнях безопасности. Результаты экономической политики Сержа Саргсяна обозримы даже для не экономистов. Есть «погибшие» и «раненные». Общий размер ущерба еще уточняется.
Говоря о внешней политике Саргсяна трудно не использовать характеристику «печально известная». «Гибкий» лидер РПА попытался самоутвердиться и создать свой особый почерк власти. В результате - попал под влияние терпетросяновских идей, вступил в «кирваютюн» (кумовство) с Турцией и пожалуйста - Армения оказалась в безутешном состоянии. Сейчас, после прекращения огня 1994-го, увеличилась вероятность возобновления войны с Азербайджаном, и это произошло исключительно в результате «футбольной» дипломатии.
И всё это у нас было всего лишь в течение двух лет президентства Саргсяна. Можно лишь представить, какие «достижения» ждут нас еще впереди.
«Не ошибается тот, кто ничего не делает», - застраховал себя от всех типов провалов Серж Саргсян, чью двухлетнюю деятельность мы еще рассмотрим в отдельной статье. А сейчас перейдем к нашей основной теме.
Эффект маятника
Итак, после обретения независимости «маятник» политико-экономических отношений РА, беря начало от отношений общественной собственности взял курс в сторону свободного рынка. С первого же этапа перехода к рыночным отношениям была зафиксирована тенденция к сверхцентрализации иного типа, но на этот раз уже не в руках государства, а представляющих государство или действующих при государственной власти физических лиц. Сейчас «маятник» снова возвращает нас к высокому уровню централизации экономики в руках узкой группы людей
Если во времена СССР выступавшие от имени государства власти характеризовали собственность как «общественную», что означало «общая, но не твоя», то сейчас мы имеем дело с моделью «частная, но не твоя», которая отличается от предложенного коммунистами варианта по форме, но по содержанию - то же самое.
На пороге нового цикла
На нынешнем этапе усугубились все те проблемы, которые были и на первом, и на втором этапах. Исходя из логики процессов, можно утверждать, что сейчас имеется крайняя необходимость перехода к 4-му этапу политико-экономических отношений и выхода из этих квазикапиталистических отношений, поскольку у нашей страны нет ресурса для движения по вектору сверхцентрализации экономики, находящейся в руках малого числа людей, Маятник достиг своей максимально отрицательной точки и по всем законам физики он уже должен взять обратное направление, что означает свободный рынок и гражданские институты. Когда это произойдет, тогда можно будет зафиксировать, что трехэтапный цикл постнезависимого периода закончился, и мы переходим в новый цикл, который умещается в национально-демократический код. Эти перемены не имеют альтернативы. Альтернативой национально-демократического курса является сегодняшняя система, которая расшатает наше государство изнутри и мы без выстрела проиграем в «холодной войне» с Азербайджаном, как прогнившая советская система проиграла США.
Четвертый этап политико-экономических отношений или старт нового цикла «маятник» поведет в направлении перехода от закрытой системы к открытой. Во всяком случае, это должно стать делом следующих властей. Почему следующих? Потому что у пары Серж Саргсян-Тигран Саркисян нет желания и способности модернизовать систему. Сегодняшняя система власти давно изжила себя и то, что мы имеем - является пережитком прошлого, который совершенно не соответствует сегодняшним интересам Армении.
Сейчас наша страна и общество имеют совершенно иные требования и задачи, решению которых препятствуют «последние могикане» старой системы: представляющая власть пара С. Саргсян и Т. Саркисян, а также команда «уличной» оппозиции Левона Тер-Петросяна.
Сегодня силы, занимающие оппозиционное поле, всего лишь по инерции сохраняют свои позиции так же, как после президентских выборов 2003-го Народная партия Армении (НПА) Степана Демирчяна считалась основной оппозиционной силой, однако в парламентских выборах 2007-го не смогла преодолеть даже 5%-й барьер. То же самое будет и с командой Левона Тер-Петросяна. На предстоящих выборах в Национальное собрание они либо повторят судьбу НПА, либо наберут максимум 7%. Так значит не стоит столько ждать, чтобы постфактум убедиться, что Тер-Петросян более не является выразителем широких кругов общества имеющих потребность в переменах. Неформирование новой силы, по сути, выгодно действующему режиму, для которого оппозиция Тер-Петросяна просто находка.
Очевидно, что возглавляемая Левоном Тер-Петросяном сила не может стать носителем перемен, поскольку лидер Армянского национального конгресса (АНК) является президентом-основателем старой системы. Другой вопрос, что представляющие АНК многочисленные силы и личности, являющиеся носителями здравого мышления, уверенно, могут войти в состав движения нового характера.
Заметим, что деятельность Тер-Петросяна сейчас препятствует развитию РА в той же степени, что и деятельность Сержа Саргсяна. Будучи действующей властью и титульной оппозицией, они интуитивно чувствуют, что системная перемена окончательно превратит их в маргиналов и, исходя из инстинкта самосохранения, они выступают за сохранение сегодняшнего внутриполитического статус-кво и будут сопротивляться до конца, чтобы удержать свои монопольные политические позиции.
Последний митинг АНК еще раз доказывает сказанное. А те утверждения, что терпетросяновская оппозиция еще сильна, поскольку собирает на митинге столько людей, не выдерживает никакой критики. Тем более, что основным месседжем Тер-Петросяна на этих митингах является отсутствие месседжа вообще, что умещается в рамках программы: «Не подыхай, ишак, весна придет, трава вырастет - поешь»  (армянская пословица, имеющая смысл: «кормить пустыми обещаниями». - Прим.).  А несколько тысяч сторонников, то есть, столько, сколько митингующих собирается возле Матенадарана, есть и у Сержа Саргсяна. Ну и что из этого?
Единственной применяемой сейчас политической тактикой Тер-Петросяна является реализация операции по превращению С. Саргсяна в «Эчмиадзинского монаха». «Если у тебя будут проблемы с Кочаряном, то я готов служить тебе так, как борясь против меня, служили тебе в 2008-м Гегамян и другие», - очерчивает свой рабочий «фронт» Тер-Петросян. Конечно, лидер АНК не предлагает свои услуги прямым текстом, но подтекст его выступлений последнего периода умещаются в вышеуказанную формулу.
«Егиазар Айнтапци» пока оставил без ответа взывающие к «Егиазару» с митингов и со страниц газет явно подхалимские предложения и назидания Тер-Петросяна и некоторых лиц из его команды. Кстати, готовности терпетросяновских кругов стать «монахом», исполнительскому мастерству и словарному запасу высказывающих подхалимские предложения позавидовал бы даже «великий» Гегамян. Словом...
Очевидно, что с рациональной точки зрения, интриги, которые есть сейчас в нашем политическом поле, подавляющему большинству нашего общества ничего не дадут. Борьба нынешних, бывших и более бывших властей интересна сугубо с точки зрения текущих политических процессов и использования этих процессов в качестве инструмента. Нужно смотреть вперед и изменить этот внутриполитический статус-кво, чтобы достичь успеха в вопросе статус-кво Арцаха.