ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար. «Մի՛ բզբզեք»
Ա. Սաֆարյան. «Այսօր հանրապետության նախագահի վարած արտաքին քաղաքականությունը հենված է փորձագիտական շատ լուրջ ուսումնասիրությունների և դրանց արդյունքների վրա»
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանն այսօր «Դե ֆակտո» մամուլի ակումբում հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց, որ շատ կարևոր դիտարկում ունի։
-Այսօր հանրապետության նախագահի վարած արտաքին քաղաքականությունը հենված է փորձագիտական շատ լուրջ ուսումնասիրությունների և դրանց արդյունքների վրա։ Այսինքն, գիտական, փորձագիտական մակարդակով անթերի է, և դա շատ ավելի հստակ է արտահայտված, քան 2 տարի առաջ։ Եվ երկրորդ՝ արտաքին այդ քաղաքականությունը հենված է Հայաստանի քաղաքական դաշտի մտադրությունների, նպատակների, պատկերացումների իրական համադրության վրա, և դրանով ինքը շատ ուժեղ է։ Եվ ես կարծում եմ, որ չպետք է թերագնահատել արտաքին այս քաղաքականության հարձակողական և նախաձեռնողական բնույթը, ոչ էլ սա արձագանք է ինչ-որ քաղաքականության,- հայտարարեց Ա. Սաֆարյանը։
Իսկ թե փորձագիտական ի՞նչ լուրջ վերլուծություններ են դրանք, նա ասաց, որ անցած 6 ամիսների ընթացքում այս և մյուս դահլիճներում այդ բոլոր գնահատականները մեր աչքի առաջ տրվել են.
-Խոսքը մեր պատրաստված լավագույն ուժերի ամբողջ ռեսուրսը, մեր հնարավորություններն այս խնդրի լուծմանը ներդնելու, մոբիլիզացնելու մասին է, և այդ ուղղությամբ հսկայական աշխատանք է կատարվել։ Դրանք անթիվ, անհամար հրատարակություներն են, որոնք արվել են, ներկայացվել են քաղաքական ուժերին, դրանք փորձագիտական եզրակացություններն են, որ նաև այս ֆորմատներով որպես պատգամ փոխանցվել են երկրի իշխանություններին։
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղարը հայտարարեց նաև, որ հայ-թուրքական երկխոսությունը ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացի հետ մեկտեղելը, մեկ զամբյուղի մեջ քննարկելն անհեռանկար գործ է և չի բերելու ո՛չ մեկի, ո՛չ մյուսի հաջողությանը։
-Դրա համար զուգահեռաբար ընթացող այս և գուցեև այլ քաղաքական գործընթացները չպետք է նույնացվեն և չպետք է բերվեն, դրվեն հիմնախնդիրների մեկ ընդհանուր փաթեթի մեջ,-ասաց նա,-ես հանրապետության նախագահի տեսակետի հետ բացարձակապես համաձայն եմ, որովհետև նախագահն ասում է՝ եկեք ձև չանենք, թե հավատում ենք, որ Ղարաբաղի հարցում Թուրքիան կարող է անկեղծ միջնորդ լինել։ Թուրքիան դրա համար ոչ մի քայլ չի կատարել անցած 18 տարիների ընթացքում։
Բնականաբար, Ա. Սաֆարյանին հարցրինք՝ շատ լուրջ փորձագիտական ուսումնասիրությունների արդյո՞ւնքն էր, որ երբ 2008թ. սեպտեմբերի 12-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով Հայաստան ժամանած Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլա Գյուլն առաջարկեց օժանդակել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը, Սերժ Սարգսյանն ուրախությամբ ընդունեց այդ առաջարկը, ավելին՝ ավելացրեց, որ միայն աննորմալ մարդը կարող է հրաժարվել օժանդակությունից:
-Չէ, գիտե՞ք՝ ինչ կա, ես հիմա չեմ ուզում այդ բաները մեկնաբանել, որովհետև այդ բաների կապակցությամբ ինչ-որ պետք է, գրվել է, ասվել է, խոսվել է, և համապատասխան դիրքորոշումները մենք արձանագրել ենք։ Այդ դիրքորոշումների արձանագրությունների արդյունքում էլ արվել են այն հայտարարությունները, ինչ որ արվել են Վաշինգտոնում։ Ես կարծում եմ՝ ամեն ինչ ճիշտ է, և դա արտահայտում է Հայաստանի քաղաքական դաշտի համարյա միահամուռ մոտեցումը խնդրի նկատմամբ,- հարցին այսպես պատասխանեց Ա. Սաֆարյանը։
Իսկ երբ պնդեցինք, որ, այդուհանդերձ, կրկնի թեկուզ և ժամանակին ասված և գրված իրենց դիրքորոշումը, ԲՀԿ խմբակցության քարտուղարը խորհրդի կարգով պահանջեց.

Секретарь фракции “Процветающая Армения”: “Не копайтесь!”
А.Сафарян: "Сегодня внешняя политика, проводимая президентом страны основана на результатах очень серьёзных экспертных исследований".
Секретарь фракции "Процветающая Армения" Арам Сафарян вчера на пресс-конференции  в пресс-клубе "Де факто" объявил, что сделал очень важное наблюдение.
"Сегодня внешняя политика, проводимая президентом страны, основана на результатах очень серьёзных  экспертных исследований. То есть, с научной, экспертной точки зрения она безупречна и сегодня это выражено более чётко, чем 2 года назад. Такая внешняя политика опирается на намерениях политической арены Армении, на её целях, на реальных сопоставлениях представлений и тем она сильней. Я также полагаю, что не нужно недооценивать инициаторскую и нападающую роль этой внешней политики, к тому же она не является ответной",- объявил А Сафарян.
А что касается серьёзного экспертного анализа, он сказал, что на протяжении последних 6 месяцев в этом и в других залах все эти оценки были даны на наших глазах.
"Речь о том, чтобы мобилизовать и вложить все наши возможности и лучшие ресурсы в решение этой проблемы, и в этом направлении проделана огромная работа. Это бесчисленные публикации, которые представлены политическим силам, это мнения экспертов, которые также в формате призыва, были переданы властям."
Секретарь фракции "Процветающая Армения" объявил также, что обсуждение армяно-турецкого диалога совместно с процессом урегулирования Карабахской проблемы в одной корзине дело не дальновидное и не приведет к успешному решению ни одной, ни другой проблемы.
"Поэтому проходящие параллельно эти и может быть другие политические процессы не должны отождествляться и вносится в общий пакет проблем, - сказал он и добавил, - я полностью согласен с мнением президента республики, который говорит, давайте не делать вид, что мы верим, будто в вопросе Карабаха Турция может быть искренним посредником. Она для этого не сделала ни одного шага за прошедшие 18 лет."
Естественно мы спросили у А.Сафаряна является ли результатом очень серьёзных экспертных исследований и то, что когда 12 сентября 2008г президент РА Серж Саргсян пригласил Адуллу Гюля в Армению, и последний предложил содействие в урегулировании армяно-азербайджанских отношений, Серж Саргсян с радостью принял это предложение? Более того, он добавил, что только ненормальный станет отказываться от содействия.
"Нет, знаете что? Я не хочу сейчас комментировать это, потому что всё, что связано с этим было написано, сказано и нашу позицию мы поясняли. И в результате констатации этих позиций были сделаны те заявления, которые прозвучали в Вашингтоне. Я думаю, всё правильно, и это выражает почти единый подход политической арены Армении по данной проблеме",-так ответил на вопрос А.Сафарян.
А когда мы настояли на том, чтобы он повторил их позицию, которая в своё время была высказана и написана, то секретарь фракции "Процветающая Армения в качестве совета потребовал: