Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, Նոբելյան մրցանակի ու «նախաձեռնողականության» մասին
«Օգտվելով ռեժիմի անձեռնհասությունից՝ Թուրքիան արձանագրությունների վավերացումը և սահմանների բացումը հետևողականորեն շարունակեց կապել ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման հետ: ... Կապելով հայ-թուրքական և ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացները՝ Թուրքիային հաջողվեց  նաև առանցքային և Հայաստանի համար վտանգավոր դերակատարություն ստանձնել Ղարաբաղի շուրջ ընթացող միջազգային բանակցություններում, վտանգվեց այդ բանակցությունների օպտիմալ՝ Մինսկի խմբի ձևաչափը»։
Սա մեջբերում էր Սերժ Սարգսյանի երեկ հնչեցրած ուղերձին ի պատասխան Հայ ազգային կոնգրեսի այսօրվա հայտարարությունից։ Այն Հայ ազգային կոնգրեսի, որը գլխավորում է «ֆուտբոլային» դիվանագիտության գաղափարախոսության հիմնադիր նախագահ և Սարգսյանի «ֆուտբոլը» ողջունած Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։ Այն Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, ով հայ-թուրքական «մեղրամիսի» օրերին հանրահավաքներ էր հետաձգում Սարգսյանի ու Գյուլի «խաթեր համար», իսկ երբ հանրահավաք էր անում, ապա «քննադատում» էր «նախաձեռնողականությունը» և միևնույն ժամանակ նշում մասնավորապես հետևյալը. «Այս ամենով հանդերձ, թեկուզ նման տխուր արդյունքով ավարտված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացը բոլորովին զուրկ չէ դրական տարրերից։ Մի կողմից Թուրքիայի բնական շահագրգռվածությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում, մյուս կողմից՝ այդ կարգավորման պայմանավորումը հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում ակնկալվող տեղաշարժով որոշ հող է ստեղծում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի խթանման համար»։
Այսինքն, «ֆուտբոլային» դիվանագիտության բուռն շրջանում Տեր-Պետրոսյանը դրական տարրեր էր տեսնում այն բանի մեջ, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը պայմանավորվելու է ղարաբաղյան հարցի հետ և խթան կհանդիսանա այդ գործում, իսկ հիմա, երբ ակնհայտ է, որ քիրվայական գաղափարախոսությունը փակուղու առաջ է կանգնեցրել մեզ, փորձում է «թռնողական» վարքագիծ դրսևորել ու Սարգսյանին քննադատել այն ամենի մեջ, ինչն ինքը ժամանակին ողջունել ու դրական է գնահատել։
Այն օրերին Տեր-Պետրոսյանը դարդ էր անում Նոբելյան մրցանակակրի հասցեատիրոջ համար՝ «Ով քիրվայություն քարոզի, ով «սանատորիա» գնա» թեմայով։ Այժմ «հայրենասիրության» փուլ է սկսվել և՛ Սարգսյանի, և՛ Տեր-Պետրոսյանի մոտ։ Այս վարքագծով էլ են միմյանց նմանվում սիամական երկվորյակների վերածված Սարգսյանն ու Տեր-Պետրոսյանը։ Շատ զվարճալի տեսարան է։
Այն,  որ Սերժ Սարգսյանի գործունեությունը միայն ձախորդություններ է բերել Հայաստանին, փաստ է, որն իշխանություններն էլ են խոստովանում։ Սակայն բոլորը չէ, որ իրավունք ունեն քննադատել նրան։ Տեր-Պետրոսյանը նույնքան «ֆուտբոլասեր» է, որքան Սարգսյանը։ Իսկ ավելի ճիշտ՝ Տեր-Պետրոսյանն ավելի՛ «ֆուտբոլասեր» է, քան Սարգսյանը։ Սա պետք է հստակ ֆիքսել, որպեսզի թույլ չտալ ոմանց «հայրենասիրություն» խաղալ։
Այսպես, Ս. Սարգսյանի բանաձևը Թուրքիայի հետ շփվելիս, պարզ ասած,  հետևյալն էր՝ «Ցեղասպանությունն ու սահմանների փոխադարձ ճանաչումը ձեզ, բայց Ղարաբաղի հետ եկեք հարցը չկապենք»։ Համենայնդեպս, իշխանության հրապարակային հայտարարություններն այդպիսին էին։ Այլ հարց է, որ նման գործելաոճը բերելու էր նրան, որ Թուրքիան փաստացի դառնալու էր Արցախի հարցի բանակցային կողմ և օգտվելով Սերժ Սարգսյանի կոպիտ սխալից՝ Արցախի հարցը քննարկելու էր միջազգային խոշոր սուբյեկտների հետ։ Մեջբերեմ Սերժ Սարգսյանի խոսքերից, որոնք նա ասել էր 2008թ. սեպտեմբերի 12-ին՝ Գյուլի Երևան ժամանելուց հետո, որից պարզ կդառնա հայկական դիվանագիտության անհեռատեսությունն ու խոր դիլետանտիզմը։
«Նաև ուրախ եմ, որ պարոն Գյուլը մեր հանդիպման մասին տպավորություններով կիսվել է Ադրբեջանի նախագահի հետ, և կարծում եմ, որ չափազանց կարևոր է, որ բանակցությունների մթնոլորտը, ոգին ու տառը տարածում գտնեն: Հանդիպման ժամանակ պարոն Գյուլն ասաց, որ անհրաժեշտության պարագայում ինքը պատրաստ է օժանդակել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը, և ես ուրախությամբ ընդունեցի դա, որովհետև միայն աննորմալ մարդը կարող է հրաժարվել օժանդակությունից: Օժանդակությունը պետք է տարբերել միջնորդությունից: Ես վստահ եմ, որ ցանկացած քայլ, որը կարող է օգնել Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ լուծելու այս հարցը, միայն ու միայն պետք է դրական գնահատել»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը։
Ինչպես ասում են, մեկնաբանություններն ավելորդ են, ու գործող իշխանությունները լավ կանեն՝ «մուննաթ» գան իրենք իրենց վրա, այլ ոչ թե Էրդողանի դեմ «հայրենասիրական» ճառեր արտասանեն։
Հիմա տեսնելով, որ ամեն ինչ ի սկզբանե սխալ էր արված, Սարգսյանի թիմը փորձում է հետ քաշվել, բայց քանի որ նրանք այլևս կորցրել են ազդեցությունը հայ-թուրքական գործընթացի վրա, վերածվել են հանդիսատեսի ու սպասողի։ Իշխանություններն արդեն չեն էլ կարողանում գործընթացից դուրս գալ։ Ուզում են, բայց չեն կարողանում, ինչի մասին ուղղակիորեն խոստովանեց նաև Սարգսյանն իր ուղերձում։
«Այս ընթացքում Թուրքիայի հետ սկսված գործընթացի ապագայի վերա­բեր­յալ ես քննարկումներ եմ ունեցել և շարունակում եմ դրանք Ֆրանսիայի նախա­գահ Նիկոլա Սարկոզիի, ԱՄՆ նա­խագահ Բարաք Օբամայի, Ռուսաս­տանի նա­խագահ Դմիտրի Մեդվեդևի, ինչպես նաև եվրոպական մի շարք կառույցների մեր գործ­ընկեր­ների հետ: Ես շնորհակալ եմ նրանց մեր նա­խա­ձեռնությանը ցու­ցա­բերած օժան­դակու­թյան, գործ­ընթացին սա­տա­­­րելու և դրա առաջընթացին միտ­ված ջան­քերի հա­մար: Չեմ թաքցնում՝ մեր գործ­ըն­կեր­ները հորդորել են ինձ շա­րու­նակել գործընթացը, հորդորել են չկանգ­նեցնել այն: Եվ հարգելով նրանց, նրանց ջանքերն ու անկեղծ ցանկություն­ները՝ կոա­լիցիոն գործընկերների հետ և Անվտանգության խորհրդում քննարկումներից հետո մենք վճռել ենք առայժմ դուրս չգալ գործընթացից, այլ միայն կասեցնել արձանագրությունների վավերացման ընթացակարգը»,- այս տարվա ապրիլի 22-ին հուսահատ հայտարարում էր Սարգսյանը, ում մոտ արդեն չկա նախորդ տարվա ապրիլի 22-ի էնտուզիազմը:
Մի խոսքով, Սարգսյանի հետ ամեն ինչ պարզ է։ Նա սխալ է գործել, ներքին անուղղակի երկխոսության է գնացել Տեր-Պետրոսյանի հետ՝ իրագործելով վերջինիս ծրագրերի մի մասը  և հիմա, զգալով, որ ձախողվում է, փորձում է «հերոսաբար» դուրս գալ այդ ամենի տակից։
Իսկ ի՞նչ էր ասում Տեր-Պետրոսյանը և՛ իր կառավարման տարիներին, և՛ դրանից հետո, և՛ այն պահից սկսած, երբ վերադարձավ հրապարակային քաղաքականություն, և ի՞նչ է ասում Տեր-Պետրոսյանը հիմա։ Նրա տեսակետները միշտ նույնն են եղել, որոնք տեղավորվում են հետևյալ բանաձևի մեջ. «Մինչև Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ բաց սահման չունենանք, չենք կարողանա զարգանալ»։ Իսկ դա նշանակում է, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նույնպես «նախաձեռնողական» է։ Այսինքն, Տեր-Պետրոսյանն իր բանաձևով ավելի ռադիկալ «ֆուտբոլասեր» էր և է, քան  Սերժ Սարգսյանը։
Այժմ այդ գաղափարների պրակտիկ կիրառումը Սարգսյանի կողմից բացահայտեց տերպետրոսյանական քիրվայականության ողջ սնանկությունն ու վտանգավորությունը։ Սարգսյանը կիսով չափ գնաց Լ. Տեր-Պետրոսյանի գաղափարների ուղղությամբ, և Հայաստանը հայտնվեց այսօրվա վիճակում։ Ու այսքանից հետո, երբ ոմանք քննադատության են ենթարկում որոշում կայացնող ու դրանք փոխել սիրող ՀՀԿ-ի «ճկուն» նախագահին, շատ անհարմար բան է ստացվում։ Պետք է միշտ հիշել, որ քաղաքականությունն, այնուամենայնիվ, անբարոյականություն չէ։
Հ.Գ.։ Սերժ Սարգսյանը Սերժ Սարգսյան չէր լինի, եթե Թուրքիային մեղադրելով հանդերձ՝ «էս նեղ մաջալին» իր ուղերձում մի երկու քիրվայական խոսք չասեր Գյուլին, չհիշեր իրենց «մեղրամիսը»։ Սա՛ է «ֆուտբոլային» դիվանագիտության ողջ «հմայքը»։ Մարդը «ֆուտբոլասեր» է, ի՞նչ կարող ես անել։

О Левоне Тер-Петросяне, Нобелевской премии и «инициативности»
«Пользуясь некомпетентностью режима, Турция методично увязывала ратификацию протоколов и открытие границ с карабахским урегулированием.... Увязывая процессы армяно-турецкого и карабахского урегулирования, Турции удалось также получить ключевую и опасную для Армении роль в переговорах по карабахскому урегулированию, тем самым поставив под угрозу оптимальный формат Минской группы».
Это цитата из заявления Армянского национального конгресса, сделанного в ответ на послание Сержа Саргсяна. Того Армянского национального конгресса, который возглавляет президент-основатель идеологии «футбольной» дипломатии и приветствовавший «футбол» Саргсяна Левон Тер-Петросян. Тот Левон Тер-Петросян, который в дни армяно-турецкого «медового месяца» отложил митинги ради Саргсяна и Гюля, а когда проводил митинг, то «критиковал» «инициативность» и в то же время отмечал, в частности, следующее: «Вместе с тем, нынешний процесс урегулирования армяно-турецких отношений, хоть и завершившийся таким плачевным итогом, не лишен положительных элементов. С одной стороны, естественная заинтересованность Турции в вопросе урегулирования армяно-турецких отношений, а с другой - обусловленность этого урегулирования ожидаемыми подвижками в армяно-азербайджанских отношениях, создают определенную почву для стимулирования процесса урегулирования Карабахского конфликта».
То есть, в бурный период «футбольной» дипломатии Тер-Петросян видел положительные элементы в том, что урегулирование армяно-турецких отношений будет обусловлено Карабахским вопросом и станет стимулом в этом деле, а сейчас, когда очевидно, что «кирваякановская» (кумовская) идеология завела нас в тупик, он пытается «спрятать концы в воду» и обвинить Саргсяна во всем том, что в свое время он приветствовал и оценивал положительно.
В те дни Тер-Петросян переживал об адресате Нобелевской премии по теме: «Кто «кирваютюн»  пропагандирует, а кто в «санаторий» поедет». Сейчас и у Саргсяна, и у Тер-Петросяна начался этап «патриотизма». Превратившиеся в сиамских близнецов Саргсян и Тер-Петросян походят друг на друга и в этом. Очень комичное зрелище.
То, что деятельность Сержа Саргсяна привела лишь к провалам - факт, который признают даже власти. Однако не все имеют право критиковать его. Тер-Петросян настолько же «любит футбол», насколько и Саргсян. А точнее, Тер-Петросян еще больший «любитель футбола», чем Саргсян. Это нужно четко зафиксировать, чтобы не позволить некоторым играть в «патриотизм».
Таким образом, формула С. Саргсяна при общении с Турцией, была следующей: «Геноцид и взаимное признание границ - вам, но давайте не связывать вопрос с Карабахом». Во всяком случае, публичные заявления власти были такими. Другой вопрос, что подобный стиль действий привел бы к тому, что Турция фактически стала бы стороной переговоров по Арцахскому вопросу и, пользуясь грубой ошибкой Сержа Саргсяна, обсуждала бы вопрос Арцаха с крупными международными субъектами. Приведем цитату из слов Сержа Саргсяна, которые он сказал 12-го сентября 2008-го после прибытия Гюля в Ереван, из которых станет ясна недальновидность и глубокий дилетантизм армянской дипломатии.
«Также я рад, что господин Гюль поделился впечатлениями от нашей встречи с президентом Азербайджана, и, думаю, что чрезвычайно важно, чтобы атмосфера переговоров, их дух и буква получили распространение. Во время встречи господин Гюль сказал, что в случае необходимости он готов содействовать урегулированию армяно-азербайджанских отношений, и я с радостью принял это, потому что только ненормальный человек может отказаться от содействия. Содействие нужно отличать от посредничества. Я уверен, что любой шаг, который может помочь сопредседателям Минской группы решить этот вопрос нужно оценивать только и только положительно», - говорил Серж Саргсян.
Как говорят, комментарии излишни, и действующие власти поступят правильно, если вместо того, чтобы произносить «патриотические» речи против Эрдогана, будут пенять на самих себя.
Сейчас видя, что всё изначально было сделано неправильно, команда Саргсяна пытается отойти назад, но поскольку они уже утратили влияние на армяно-турецкий процесс, то превратились в зрителя и ожидающего. Власти уже и не могут выйти из процесса. Хотят, но не могут, о чем Саргсян просто признался в своем послании.
«Все это время я обсуждал и обсуждаю будущее начатого с Турцией процесса с президентом Франции Николя Саркози, президентом США Бараком Обамой, президентом России Дмитрием Медведевым, а также с нашими партнерами из целого ряда европейских структур. Я благодарен им за поддержку, оказанную нашей инициативе, за поддержку процесса и за их усилия, направленные на достижение прогресса. Не буду скрывать: наши партнеры призывали меня продолжать процесс, не останавливать его. Из уважения к ним, к их усилиям и искреннему желанию после обсуждений, проведенных с партнерами по коалиции и в Совете безопасности, мы решили пока не выходить из процесса и лишь приостановить процедуру ратификации протоколов», - отчаянно заявлял 22-го апреля этого года Саргсян, у которого уже нет энтузиазма, как 22-го апреля прошлого года.
Словом, с Саргсяном всё ясно. Он действовал неправильно, пошел на внутренний косвенный диалог с Тер-Петросяном, осуществив часть программ последнего, и сейчас, чувствуя, что проваливается, пытается выйти из всего этого «героически».
А что говорил Тер-Петросян в годы своего правления, что говорил после этого, что говорил, начиная с того момента, когда вернулся в публичную политику, что говорит Тер-Петросян сейчас? Его точка зрения всегда были одинакова и умещаются в следующую формулу: «Пока у нас не будет открытых границ с Турцией и Азербайджаном, мы не сможем развиваться». А это значит, что Левон Тер-Петросян тоже является «инициативным». То есть, Тер-Петросян своей формулой был и есть более радикальным «любителем футбола», чем Серж Саргсян.
Сейчас практическое применение этих идей Саргсяном раскрыло всю несостоятельность и опасность терпетросяновского «кирваяканутюна». Саргсян прошел полпути в направлении идей Л. Тер-Петросяна, и Армения оказалась в сегодняшнем состоянии. И после всего этого, когда некоторые подвергают критике принимающего решения и любящего их менять «гибкого» председателя РПА, выходит очень неловкая ситуация. Нужно всегда помнить, что политика и безнравственность - не одно и то же.
P.S. Серж Саргсян не был бы Сержем Саргсяном, если бы вместе с обвинениями в адрес Турции, не втиснул бы в свое послание несколько «кирваякановских» слова в адрес Гюля, не вспомнил бы их «медовый месяц». В этом весь «шарм» «футбольной» дипломатии. Ну, любит человек «футбол», что уж тут поделаешь?