Փաշինյանի՝ «Արցախը Հայաստան է» արտահայտությունը նշանակում է բանակցային գործընթացի ավարտ․ Կոլերով․ «168 ժամ»
«Կարծում եմ՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցը Հայաստան լինելու է բավականին սառը: Եկեք նաև հաշվի առնենք, որ Պուտինը չի գալիս Հայաստանի Հանրապետություն, այլ գալիս է ԵԱՏՄ Բարձրագույն խորհրդի նիստին: Այսինքն՝ օրակարգը ԵԱՏՄ-ն է, և հյուրընկալող կողմը պետք է իր օրակարգը ներկայացնի երկկողմ, որպեսզի պարզ դառնա՝ կլինի՞ երկկողմ բովանդակություն, թե՞ ոչ: Կարևորն այն է, որ հայկական կողմը հստակ օրակարգ ձևավորի»,-այս մասին «168 Ժամի» հետ զրույցում ասել է ռուսական «Ռեգնում» լրատվական գործակալության գլխավոր խմբագիր Մոդեստ Կոլերովը՝ անդրադառնալով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ՀՀ կատարելիք այցի օրակարգին: Նա առաջարկում է հայկական երկկողմ օրակարգը ճշտել ՀՀ իշխանություններից, պարզել, թե ինչպիսի՞ փաստաթղթեր են այդ մասով ներկայացնում ռուսական կողմին, ինչպիսի՞ օրակարգ են տեսնում երկկողմ հանդիպման համար, ի՞նչ հարցեր են կարևորում, ինչպե՞ս են աշխատում երկկողմ հարաբերությունների ուղղությամբ:
«Ասեք, թե որն է Ձեր օրակարգը, և ռուսական կողմը կորոշի, քանի որ ընդունող կողմը Դուք եք: Ասեմ, որ ռուսական կողմն անընդհատ կերպով հսկայական քաղաքական ավանս է տրամադրում: Առաջինը եղավ այն ժամանակ, երբ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց 4 օր անց ռուսական կողմը շարունակեց ռազմատեխնիկական ոլորտի բանակցությունները: Շարունակաբար դա տեղի է ունենում, երբ Ռուսաստանն անտեսում է հայկական կողմի այս կամ այն հայտարարությունը, ինչպես հետախուզության մասին ուղերձները կամ Փաշինյանի ու Միրզոյանի հայտարարություններն այն մասին, որ՝ Արցախը Հայաստան է:
Ի՞նչ է նշանակում այդ հայտարարությունը, դա նշանակում է՝ բանակցային գործընթացի ավարտ, դա նշանակում է, որ 20-ամյա բանակցային գործընթացը սխալ է եղել: Գուցե փոքր-ինչ կոպիտ հնչի, բայց կասեմ՝ եթե այդ ուղղությամբ որևէ գործընթաց չի նախաձեռնվում, եթե իշխող ուժից որևէ պատգամավոր նման օրենսդրական նախագիծ չի ներկայացնում, ապա դա պարզապես շատախոսություն է և ուրիշ ոչինչ: Փաշինյանը նույնիսկ այդ մասին խոսել էր ավելի գեղարվեստական կոնտեքստում, իսկ Միրզոյանը՝ ոչ: Նման շատ այլ հայտարարություններ բավարար են, որպեսզի Մոսկվան նեղանա, նյարդայնանա, անհանգստանա»»,-գրում է թերթը:

Фраза Пашиняна «Арцах – это Армения» означает конец переговорного процесса – М. Колеров
«Я думаю, что визит президента России Владимира Путина в Армению будет довольно холодным. Давайте также примем во внимание то, что Путин приезжает не в Республику Армения, а для участия в заседании Высшего Совет ЕАЭС. То есть, повестка дня – ЕАЭС, и принимающая сторона должна представить свою повестку двусторонне, чтобы было ясно, будет двустороннее содержание или нет. Важно, чтобы армянская сторона сформулировала четкую повестку», – сказал в беседе с газетой «168 жам» главный редактор российского информационного агентства «Regnum» Модест Колеров, говоря о повестке предстоящего визита президента России Владимира Путина в Армению.
Он предлагает уточнить армянскую двустороннюю повестку у властей Армении, выяснить, какие документы относительно этого будут представлены российской стороне, какую повестку дня они видят для двусторонней встречи, какие вопросы они выделяют и как они работают в направлении двусторонних отношений.
«Скажите, какая у вас повестка, и российская сторона примет решение, поскольку принимающей стороной являетесь вы. Позвольте мне сказать, что российская сторона постоянно предоставляет колоссальный политический аванс. Первый был в то время, когда через четыре дня после вступления в должность премьер-министра, российская сторона продолжила переговоры по военно-технических вопросам. Это постоянно происходит, когда Россия игнорирует то или иное заявление армянской стороны, такие как месседжи о разведке или заявления Пашиняна и Мирзояна о том, что «Арцах – это Армения».
Что означает это заявление? Оно означает конец переговорного процесса, оно означает, что 20-летний переговорный процесс был ошибкой. Может это прозвучит немного грубо, но я скажу, что если в этом направлении не предпринимается какой-либо процесс, если ни один депутат от правящей партии не представит такой проект, то это просто болтовня и ничего больше. Пашинян даже говорил об этом в более художественном контексте, а Мирзоян – нет. Многих других подобных заявлений достаточно, чтобы Москва обиделась, разнервничалась, забеспокоилась», – пишет газета.