Թուրքագետ. «Թուրքիան փոխում է իր արտաքին քաղաքականությունը»
-Այսօր Թուրքիան փոխում է իր արտաքին քաղաքականությունը. նախկին միավեկտոր՝ դեպի Արևմուտք գնացող քաղաքականությունը փոխում է բազմավեկտորով,-հրավիրված մամուլի ասուլիսում այսօր հայտարարել է թուրքագետ Արտակ Շաքարյանն ու նշել, թե Թուրքիան Հարավային Կովկասում առաջնորդ երկիր դառնալու քաղաքական նպատակ ունի։
-Այս երկու տարիներին տեսանք, որ Թուրքիան գնալով ավելի մեծ շեշտադրումներ է անում Հարավային Կովկասում, և մենք, ինչպես միշտ, այդքան էլ պատրաստված չէինք։
Ըստ թուրքագետի՝ 2011թ. Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրությունները բավական կարևոր են լինելու.
-Ի՞նչ պատճառով էր Էրդողանի կառավարման վերջին տարին համարվում Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունում տարած հաղթանակների տարի, որովհետև իշխանությունը միահեծան էր, կոալիցիոն կառավարություն չկար, և կուսակցությունն ինչ որոշում կայացնում էր, կարողանում էր լիարժեք կերպով այն հասցնել վերջնակետին։
Արտակ Շաքարյանի հաղորդմամբ՝ 2011-ի ընտրություններում, ըստ մի շարք թուրքական և ամերիկյան վերլուծությունների, հաղթելու են  ազգայնական ուժերը, այսինքն՝ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը չի կարողանալու միահեծան, ոչ կոալիցիոն կառավարություն կազմել։
Դա էլ, ըստ բանախոսի, ունի թե՛ դրական, թե՛ բացասական երանգ.
-Դրականն այն է, որ Թուրքիայում այլևս այդքան հեշտությամբ որոշումներ չեն կայացվի. միջկուսակցական գզվռտոցը կարգելակի Թուրքիայի արագ ընթացքը։ Բացասականն այն է, որ եթե ազգայնականներն են գալիս իշխանության, ապա Թուրքիայի՝ դեպի Հարավային Կովկաս ծավալվելու քաղաքականությունը նրանց մոտ կստանա աջակցություն, ինչպես նաև հակահայկական տարրերն այնտեղ ավելի կուժեղանան,-եզրակացրել է Արտակ Շաքարյանը։

Тюрколог: “Турция меняет свою внешнюю политику”
"Сегодня Турция меняет свою внешнюю политику: прежняя, одновекторная, ориентированная на Запад политика меняется на многовекторную",- сказал на пресс-конференции тюрколог Артак Шакарян и отметил, что Турция имеет политическую цель стать лидером на Южном Кавказе.
"На протяжении последних двух лет мы видели, как Турция делает всё больше акцентов на Южный Кавказ, а мы как всегда, не были так готовы."
Согласно тюркологу в 2011г парламентские выборы в Турции будут очень важными.
"Почему последний год правления Эрдогана считается годом побед в турецкой внешний политике? Потому, что власть была однопартийна, не было коалиционного правительства,  и  правящая партия доводила до конца любое принятое  решение."
По сообщению Артака Шакаряна, на выборах 2011 г по мнению ряда турецких и американских аналитиков, победят националистические силы, то есть партия "Справедливость и развитие" не сможет сформировать однопартийное, некоалиционное правительство.на выборах 2011 г по мнению ряда турецких и американских аналитиков, победят националистические силы, то есть партия "Справедливость и развитие" не сможет сформировать однопартийное, некоалиционное правительство.
А это, по мнению тюрколога, имеет как положительные, так и отрицательные стороны.
Положительная сторона в том, что отныне решения в Турции не будут приниматься с такой легкостью, внутрикоалиционная грызня будет тормозить быстрое продвижение Турции. А отрицательная - если к власти придут националисты, то политика продвижения на Южный Кавказ получит поддержку, и антиармянские настроения там усилятся", - сказал Артак Шакарян