Այստեղ բոլորին հանում են, անվանում հանցագործներ, ես նման բաներով չեմ զբաղվում. Նորատ Տեր-Գրիգորյանց․ «168 ժամ»
«Ես այն ժամանակ երկու պայման էի առաջադրել: Ասել էի, որ չեմ ցանկանում մասնակցել քաղաքականության, որը դատապարտում է գեներալներին, հրամանատարներին, սպաներին, որոնք իբրև թե թույլ են տվել սխալներ: Բնականաբար, սխալներ ճակատում լինում են, բայց դրանք հանցավոր չէին, իրավիճակն է այդպիսին եղել:
Օրինակ՝ Հիտլերը հարձակվեց Սովետական Միության վրա, մինչև անգամ Մոսկվա հասավ, ի՞նչ՝ պետք էր բոլորին վերացնեին՝ Ստալինի գլխավորությա՞մբ: Կենտրոնացան ու ետ մղեցին:
Ապրիլյանի դեպքում Ադրբեջանը դեպի առաջնագիծ էր տեղաշարժել իր ԶՈՒ 20 տոկոսը, իսկ նրանց առջև կանգնած են եղել առաջնագծի դիրքապահները, որոնք հերոսաբար կռվել են: Ես քաղաքական նման գործընթացի չեմ ցանկանում մասնակցել: Ի՞նչ են այնտեղ փնտրում: Եթե մարդը դավաճանում է, նրան դատում են, եթե մարդը պատերազմում է, նա ավելի քիչ ուժ ունի, քան հակառակորդը, նրան չեն դատում, այլ աջակցում են, ուժ են տալիս, հնարավորություններ: Իսկ մեր տրամաբանությունն այլասերված է»,-«168 Ժամի» հետ զրույցում այս մասին է ասել 1992-1995 թթ. ՀՀ ՊՆ գլխավոր շտաբի պետ, 1993 թ. պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար, Արցախյան պատերազմի հերոս, գեներալ-լեյտենանտ Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը՝ անդրադառնալով ԱԺ-ում Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին իր հնարավոր մասնակցության մասին հարցին:
Նա նշել է, որ պետք է շատ լուրջ վերաբերվել այդ հարցերին, հայրենասիրաբար, հարգելով բոլոր ղեկավարներին, հրամանատարներին, սպաներին, որոնք այդ ժամանակ ենթարկվել են կրակահերթերի, վիրավորվել են, զոհվել են, և այլն:
«Այդ հրամանատարների գլխավորությամբ մեր հրաշք զինվորները հետ են մղել հսկայական ուժ, նրանց պետք է գովել և շնորհավորել: Այո, թերություններ եղել են, ենթակա են վերացման: Ռազմական գործում նման տրամաբանություն պետք է լինի: Իսկ այստեղ այլ է՝ բոլորին հանում են, անվանում են հանցագործներ, ես նման բաներով չեմ զբաղվում, կներեք ինձ»,-ասել է նա:
Նաև հավելել է. «Ես ուշադրությամբ եմ հետևում իրավիճակին Ղարաբաղի շուրջ: Ղարաբաղում մշտապես կա հակառակորդի կողմից ագրեսիայի ռիսկ: Հենց այդ պատճառով մեր զինված ուժերը պետք է զբաղվեն ռազմական քաղաքական պատրաստվածությամբ՝ կատարելագործելով սեփական գիտելիքները, փորձը, վարժանքներ պետք է իրականացվեն: Երբ հակառակորդն է զորավարժություն սկսում, մենք պետք է պատրաստ լինենք, քանի որ դրանք կարող են հանկարծակի վերաճել ռազմական գործողությունների: Կարող է մի կողմից՝ կրակեն, մյուսից՝ հարձակվեն:
Պետք է վարել խաղաղ բանակցություններ և հասցնել մինչև վերջ: Ապացուցելով, որ Ղարաբաղը մեր հողն է, ոչ թե պարզապես այնպիսի հայտարարություններով, ինչպես պարոն Փաշինյանը, երբ ասում է՝ «Արցախը Հայաստան է, և վերջ», իսկ Ալիևը՝ «Ղարաբաղը Ադրբեջան է, և բացականչական նշան»: Հիմարություն են խոսում, պետք է շատ ուշադիր լինել, վարել բանակցություններ և ապացուցել, որ Ղարաբաղը 21 թվականին տվել են Ադրբեջանին, պետք է բանակցություններ վարել ՌԴ-ի հետ, որպեսզի այդ պայմանագիրը չեղարկվի, քանի որ ՌԴ-ն հանդիսանում է ԽՍՀՄ իրավահաջորդը»,-գրում է թերթը:

Здесь всех выставляют, называют преступниками, я не занимаюсь такими вещами, простите – Норат Тер-Григорьянц
«В то время я выдвинул два условия. Я сказал, что не хочу участвовать в политике, которая осуждает генералов, командиров, офицеров, которые якобы допустили ошибки. Естественно, на фронте также бывают ошибки, но они не криминальны, ситуация была такая.
Скажем, Гитлер напал на Советский Союз, даже добрался до Москвы, и что должны были всех истребить во главе со Сталиным? Они сосредоточились и отбросили противника.
В случае с Апрельской войной Азербайджан переместил 20 процентов своих вооруженных сил в направлении передовой, а перед ними стояли дозорные на передовой, которые героически сражались. Я не хочу участвовать в подобном политическом процессе. Что они там ищут?
Если человек предает, его судят, если человек воюет и обладает меньшей силой, чем противник, то его не судят, а поддерживают, предоставляют возможности. Наша же логика извращена», – сказал в беседе с газетой «168 жам» начальник Генерального штаба Министерства обороны Республики Армения 1992-1995 гг., исполняющий обязанности министра обороны в 1993г., герой Арцахской войны, генерал-лейтенант Норат Тер-Григорьянц, касаясь вопроса о его возможном участии в работах комиссии НС по расследованию обстоятельств апрельской войны.
Он отметил, что следовало бы относиться к этим вопросам крайне серьезно, патриотично, уважая всех лидеров, командиров, офицеров, которые в то время подвергались обстрелам, были ранены, погибли и так далее.
«Эти замечательные солдаты во главе с этими командирами отбросили колоссальную силу, им следует воздать должное и хвалить. Да, были и промахи, которые подлежат устранению. В военном деле должна быть такая логика. А здесь происходить другое: всех выставляют, называют преступниками, я не занимаюсь такими вещами, простите», – сказал он.
Он также добавил: «Я внимательно слежу за ситуацией вокруг Карабаха. В Карабахе всегда есть риск агрессии со стороны противника.
Поэтому наши вооруженные силы должны заниматься военно-политической подготовкой, совершенствуя свои знания, опыт, нужно проводить учения.
Когда противник начинает военные учения, мы должны быть готовы, поскольку они могут внезапно перерасти в военные действия. Они могут стрелять с одной стороны, атаковать - с другой.
Нужно вести мирные переговоры и довести их до конца.
Доказав, что Карабах – это наша земля, не только заявлениями, которые делают г-н Пашинян, когда говорит: «Арцах – это Армения, и точка», а Алиев – «Карабах - это Азербайджан, и восклицательный знак».
Глупости говорят, нужно быть очень осторожными, вести переговоры и доказать, что Карабах был передан Азербайджану в 21-ом году, нужно вести переговоры с Россией, чтобы этот договор был аннулирован, поскольку Россия является правопреемницей СССР», – пишет газета.