ԱԳՆ մամուլի խոսնակի մեկնաբանությունը Սլովակիայի ԱԳ նախարարի՝ Բրատիսլավայում Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպում հյուրընկալելու հայտարարության վերաբերյալ
Նախ նշեմ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների և ղեկավարների միջև հանդիպումները իրականացվում են միմիայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և համանախագահ երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների միջնորդությամբ:
Իրապես, համանախագահների կողմից արվել է հանդիպում անցկացնելու առաջարկություն, ինչի մասին նշված է ինչպես Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների նյույորքյան հանդիպման մեր հաղորդագրությունում, այնպես էլ՝ համանախագահների տարածաշրջան այցելության արդյունքով հաղորդագրությունում: Նման հանդիպման մասին, ինչպես գիտեք, մենք հայտարարում ենք համաձայնեցված կարգով, և այդ սկզբունքը մենք չենք խախտելու:

Комментарий пресс-секретаря МИД Армении относительно заявления главы МИД Словакии о проведении встречи Мнацаканян-Мамедъяров в Братиславе
Хочу прежде всего отметить, что встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана проводятся исключительно при посредничестве Сопредседателей Минской группы ОБСЕ и высокопоставленных представителей стран-сопредседателей.
Действительно, от сопредседателей поступило предложение о проведении встречи, о чем говорится как в нашем сообщении для прессы после нью-йоркской встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана, так и в пресс-релизе, опубликованном по итогам визита сопредседателей в регион.
Как вы знаете, мы объявляем о такой встрече согласованным образом, и не будем нарушать этот принцип.