Քաղաքագետ.«Այս տարի պատերազմի նախանշաններն անշուշտ ավելի նվազ են, քան նախորդ տարի»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Նորավանք» կենտրոնի տնօրեն, քաղաքագետ Գագիկ Հարությունյանն անդրադառնալով ղարբաղյան հակամրտությանը՝ ասել է, թե ընդհանուր մթնոլորտը Հայաստանի և Ղարաբաղի շուրջ ավելի բարենպաստ է դարձել:
Աստանայից հետո կարծես թե սկսվում է մի նոր փուլ, դժվար է ասել, թե նոր էջ է բացվել, որովհետև անցյակը խիստ կարևոր է, բայց կարծես թե որոշակի դիրքերի վերադասավորում է գնում։ Մի փոքր պարադոքսալ միտք ասեմ։ Անշուշտ հիմնական հարցը, երբ գալիս է նրան, թե կլինի՞ պատերազմ, թե՞ չի լինի՝ որևիցե մեկը չի կարող ասել, որովհետև երբեմն դիրքերը 30 մ–ի վրա են և խրամատային պատերազմ է գնում, բայց, համենայն դեպս, այս տարի, գոնե բոլոր նախանշաններով, այդ պատերազմի նախանշաններն, անշուշտ, ավելի նվազ են, քան նախորդ տարի և դա առաջին հերթին հայկական կողմի դիվանագիտական կազմակերպչական քայլերի շնորհիվ է։ Բացի դա փոխվել է աշախարհում մոտեցումենրը խնդիրների վերաբերյալ։ Մենք տեսանք, թե ինչ կատարվեց Սուդանում, թե ինչ հայտարություններով հանդես եկան Մերկելը, Բրաունը, Սարկուզին։ Այսինքն այս ամենը ինչ–որ մի տեղ մեզ ձեռնտու է, որովհետև մենք գտնվում ենք այն ճամաբարում, որտեղ ընդունում են որոշակի արժեքների գերակայությունը,–ասել է նա։
Ըստ Գագիկ Հարությունյանի՝ աշխարհը հասկացել է, որ աշխարհում կան ավելի կարևոր բաներ, քան նավթն ու գազն է։
Պատեսխաելով «7օր»–ի այն հարցին, թե իշխանությունների ո՞ր քայլերն են, որ պակասեցրել են պատերազմի հավանականությունը՝ ասել է, թե դա նախ և առաջ 2010թ. օգոստոսի  ռուս–հայկական պայմանագրի ստորագրումն է, որով երկարաձգվեց Գյումրիում ռուսական ռազմաբազաների տեղակայումը։
Այս պայմանագրով ՌԴ–ն երաշխավորում է Հայաստանի անվտանգությունը։ Դա խիստ կարևոր դիվանագիտական քայլ էր։ Երկրորդը՝ Աստնայի հանդիպումն էր, որտեղ, եթե վերլուծենք ելույթները, կտեսնենք, որ փոխվել են մոտեցումները խնդրի վերաբերյալ։

Политолог: «В этом году предвестий войны, несомненно, меньше, чем в прошлом»
Говоря на встрече с журналистами о Карабахском конфликте, директор центра «Нораванк», политолог Гагик Арутюнян заявил, что общая атмосфера вокруг Армении и Нагорного Карабаха стала более благоприятной.
«После встречи в Астане, казалось, начался новый этап.Трудно сказать, что открылась новая страница, поскольку прошлое очень важно.Тем не менее, складывается впечатление, что имеет место некоторая перерасстановка позиций. Возможно, я выражаю несколько парадоксальное мнение. Безусловно, никто не может ответить на главный вопрос - будет ли война или нет,поскольку иногда позиции находятся на расстоянии 30м и ведется траншейный бой. Но, тем не менее, в этом году предвестий войны, несомненно, меньше, чем в прошлом, и это, прежде всего, имеет место благодаря организационным дипломатическим действиям армянской стороны.Кроме того, в мире изменился подход к проблеме. Мы стали свидетелями того, что произошло в Судане, с каким заявленими выступили Меркель, Браун, Саркози. То есть, в каком-то смысле всë это выгодно, потому что мы находимся в лагере, где приемлемо доминирование определенных ценностей», - отметил Г.Арутюнян. По мнению Арутюняна, мир понял, что на свете существуют более важные вещи, чем нефть и газ.
В ответ на вопрос «7or» о том, какие шаги властей уменьшили вероятность возобновления войны, заявил, что это, в первую очередь, подписание в августе 2010 года российско-армянского договора о пролонгации срока пребывания военных баз в Гюмри.
«Этот договор предоставляет гарантию безопасности Армении. Это был очень важный дипломатический шаг. Вторым шагом была встреча в Астане. Если проанализировать явления, можно увидеть, что изменился подход к проблеме», - добавил Гагик Арутюнян.