ԲԴԽ անդամ Հայկ Հովհաննիսյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել
Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի առջև երդմանս համաձայն, բարձր պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր նախաձեռնել և առաջնորդել եմ մի շարք ծրագրեր` միտված դատարանների արդյունավետության, թափանցիկության և հաշվետվողականության բարձրացմանն ու միջազգային լավագույն չափանիշներին համապատասխանեցմանը:
Համոզված եմ, որ այդ ծրագրերի գործարկումն ու իրականացումը կբարձրացնի դատական իշխանության հանդեպ հանրային վստահությունը և կնպաստի Հայաստանի տնտեսական մրցակցային դաշտի ու ներդրումային միջավայրի գրավչության բարելավմանը:
Ցավոք, Բարձրագույն Դատական Խորհրդի, որպես անկախ սահմանադրական մարմնի, գործունեությունն այդպես էլ չի համապատասխանում դատական խորհուրդների միջազգային լավագույն փորձին:
Միաժամանակ, ես պարտավոր էի իմ կողմից իրականացվող ծրագրերը հասցնել տրամաբանական ավարտի և նպատակահարմար չէի գտնում ավելի վաղ հրաժարական ներկայացնել:
Վստահ եմ, որ դատական բարեփոխումները պետք է իրականացվեն հրատապ և արդյունավետ կարգով, ինչի մասին բազմիցս բարձրաձայնել եմ։
Մինչդեռ, իմ կողմից առաջ քաշված մի շարք գաղափարներ և ծրագրեր Խորհրդում չեն կարևորում:
Վերոհիշյալի հաշվառմամբ, այսօր Բարձրագույն դատական խորհրդին ներկայացրել եմ հրաժարականի դիմում՝ հորդորելով լիազորություններիս դադարման հարցը քննարկել իմ բացակայությամբ»,-գրել է Հովհաննիսյանը:
Հայկ Հովհաննիսյանը 2018 թվականին փետրվարի 28-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից ընտրվել էր Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ:

Член Высшего судебного совета Айк Ованнисян подал в отставку
«Согласно принесенной перед народом Республики Армения присяге, я с момента вступления в должность инициировал и выдвигал ряд программ, направленных на повышение и соответствие лучшим международным стандартам эффективности, прозрачности и отчетности судов.
Уверен, что запуск и реализации этих программ повысят общественное доверие к судам и посодействуют улучшению в Армении конкурентной среды и инвестиционного климата.
К сожалению, деятельность Высшего судебного совета, как независимого конституционного органа, не соответствует лучшему международному опыту.
Одновременно, я обязан был довести осуществляемые программы до логического завершения, и посему не считал целесообразным подать в отставку раньше.
Уверен, что судебные реформы должны быть реализованы в срочном порядке и эффективно, о чем я неоднократно заявлял.
В то время как ряду выдвинутых мною идей и программ в Совете не придается важность.
С учетом вышеупомянутого, представил сегодня Высшему судебному совету заявление об отставке, призвав рассмотреть вопрос прекращения полномочий в мое отсутствие».