ԱԺ-ն չընդունեց ԱԱԾ պետի և ոստիկանապետի պաշտոնները քաղաքական համարելու օրինագիծը
ՀՀ Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ չընդունեց Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի և Ոստիկանության պետի պաշտոնները քաղաքական համարելու օրենքի նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նախագիծը հեղինակել է ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը:
«Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին», «ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ոստիկանությունում ծառայության մասին», ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի և Ոստիկանության պետի պաշտոնները հանել ոստիկանության պաշտոնների և ազգային անվտանգության մարմինների ծառայողների պաշտոնների անվանացանկերից և դրանք համարել քաղաքական պաշտոններ՝ այդ աշխատատեղերում նշանակվող անձանց համար ևս սահմանելով պատգամավորի թեկնածուին ներկայացվող պահանջները:
Առաջին ընթերցմամբ օրենքի նախագծի ընդունումից հետո այն բացասական եզրակացություն էր ստացել գլխադասային հանձնաժողովում:

НС не приняло законопроект о признании должностей директора СНБ и начальника Полиции политическими
Национальное собрание РА во втором чтении не приняло законопроект о признании должностей директора Службы национальной безопасности и начальника полиции политическими.
Как передает «Арменпресс», проект был представлен фракцией «Светлая Армения».
Пакетом законопроектов О внесении изменений в Закон РА «О службе в органах национальной безопасности», О внесении изменений в Закон РА «О службе в полиции», О внесении дополнения в Закон РА «Об общественной службе» предлагается исключить должности директора Службы национальной безопасности и начальника полиции из номенклатуры должностей служащих полиции и органов национальной безопасности и считать их политическими должностями, установив требования, предъявляемые к кандидату в депутаты.
После принятия проекта закона в первом чтении он получил отрицательное заключение в головной комиссии.