Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների բողոքը քննող դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ (տեսանյութ)
Այսօր դատավոր Լուսինե Աբգարյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ Վերաքննիչ քրեական դատարանի նիստը, որի ընթացքում պետք է քննվի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների բողոքը Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից նրան գրավի դիմաց ազատ չարձակելու վերաբերյալ:
Սույն գործով բողոքը պետք է քններ դատավոր Մխիթար Պապոյանը, որին դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացրել։ Պապոյանն ինքնաբացարկ է հայտնել՝ մի շարք դատավորների պես հրաժարվելով քննել Ռոբերտ Քոչարյանի գործը։ Դեկտեմբերի 10-ին Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով բողոքը մակագրվել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Լուսինե Աբգարյանին։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 7-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, մերժել է Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունը՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց գրավի կիրառումը թույլատրելի ճանաչել։
Քոչարյանի պաշտպաններն ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդություն ներկայացրեցին դատավոր Լուսինե Աբգարյանին։ Նա հեռացավ խորհրդակցական սենյակ։ Հաջորդ նիստը կկայանա դեկտեմբերի 18-ին, ժամը 14։00-ին։

Защита Роберта Кочаряна представила ходатайство о самоотводе судьи (видео)
В Апелляционном уголовном суде Армении под председательством судьи Лусине Абгарян рассматривается жалоба адвокатов Роберта Кочаряна на решение суда общей юрисдикции города Ереван об отказе освободить Кочаряна под залог.
Напомним, что апелляцию изначально должен был рассматривать судья Мхитар Папоян. Однако на судебном заседании 6 декабря прокурор Геворг Багдасарян выступил с ходатайством об отводе председательствующего судьи. Папоян взял самоотвод. 10 декабря рассмотрение жалобы было закреплено за судьей Лусине Абгарян.
7 ноября судья суда первой инстанции Анна Данибекян отклонила ходатайство адвокатов Роберта Кочаряна об освобождении экс-президента под залог.
Защита 2-го президента РА Роберта Кочаряна представила на заседании ходатайство о самоотводе судьи Апелляционного суда Лусине Абгарян. Адвокаты подозревают судью в субъективном отношении к делу.
Выслушав мнения сторон, суд удалился в совещательную комнату. Решение будет обнародовано на заседании 18 декабря в 14:00.