ԱԺ-ն վավերացրեց շուրջ 131,5 մլն եվրո վարկ վերցնելու համաձայնագրերը
ՀՀ Ազգային ժողովը վավերացրեց Ասիական զարգացման բանկից, Վերականգման վարկերի բանկից և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկից շուրջ 131,5 մլն եվրո գումարի չափով վարկ վերցնելու համաձայնագրերը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ համաձայնագրերը վավերացնելու 4 նախագծերին կողմ քվեարկեցին միայն Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության անդամները:
Ասիական զարգացման բանկը Հայաստանի հետ 2019թ. նոյեմբերի 14-ին ստորագրած «Հանրային արդյունավետության և ֆինանսական շուկաների երկրորդ ծրագիր» վարկային համաձայնագրով կտրամադրի բյուջետային աջակցության վարկ` 36,506,000 եվրո գումարի չափով: Ծրագրի հիմնական նպատակն է հզորացնել ՀՀ հարկաբյուջետային կայունությունը, ինչպես նաև զարգացնել ֆինանսական և կապիտալի շուկաները
Մեկ այլ համաձայնագրով Ասիական զարգացման բանկը ՀՀ-ին կտրամադրի 9,1 մլն եվրո վարկ:
«Հայաստանի և Ասիական զարգացման բանկի միջև 2019թ. նոյեմբերի 18-ին ստորագրված «Մարդկային ներուժի զարգացման ընդլայնման ծրագիր» վարկային համաձայնագրով նախատեսվում է տրամադրել բյուջետային աջակցության վարկ` 9,1 եվրո գումարի չափով: Ծրագիրը ներառում է նախադպրոցական և բարձրագույն կրթության ու գիտության իրավական շրջանակի ընդլայնում, առողջապահական ծառայությունների, նախադպրոցական հաստատությունների հասանելիության բարելավում: Վարկի մարման ժամկետը 15 տարի է, որից արտոնյալը՝ մոտ 3 տարի»,-ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արմեն Հայրապետյանը:
Վերականգնման վարկերի բանկը Հայաստանին վարկ կտրամադրի շրջակա միջավայրի պահպանության համար:
«2019թ. նոյեմբերի 11-ին է ստորագրվել Հայաստանի և Վերականգնման վարկերի բանկի (KfW) միջև «Քաղաքականության վրա հիմնված վարկ - Շրջակա միջավայրի պահպանություն - BMZ 3010 00 579, վարկ N 29426» վարկային համաձայնագիրը, որով կտրամադրվի բյուջետային աջակցության վարկ` 40 մլն եվրո գումարի չափով: Բյուջետային աջակցության վարկը հիմնականում շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում թիրախավորված քաղաքականության իրականացման հիմքով է տրվել երկրին: Վարկի ժամկետայնությունը 15 տարի է, որից արտոնյալ է 5 տարին»,-նշեց Արամ Հայրապետյանը:
Հայաստանի Հանրապետությունը 45,8 մլն եվրոյի վարկ էլ կստանա Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկից:
«Հայաստանի ու Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև կնքված «Հարկաբյուջետային, տնտեսական և պետական հատվածի կառավարման զարգացման քաղաքականության վարկ» վարկային համաձայնագրով տրամադրվելու է բյուջետային աջակցության վարկ՝ 45.8 մլն եվրո գումարի չափով: Ծրագրի հիմնական նպատակներն են մրցակցության, առևտրի և որակի կանոնակարգերի, գործընթացների և կոռուպցիայի դեմ պայքարի, արդարադատության և քաղաքացիական ծառայության գործունեության ամրապնդումը, հարկային համապատասխանության և կապիտալ ծախսերի արդյունավետության բարձրացումը: Վարկի մարման ժամկետայնությունը 25.5 տարի է, որի արտոնյալ ժամկետը 14.5 տարի է»,-ասաց Հայրապետյանը:

Парламент Армении ратифицировал соглашения о кредите на 131,5 млн евро
Национальное собрание Республики Армения ратифицировало кредитные соглашения с Азиатским банком развития, Банком реконструкции кредитов и Международным банком реконструкции и развития на сумму 131,5 млн евро. Как сообщает «Арменпресс», за ратификацию 4 кредитных соглашений проголосовали только члены фракции НС «Мой шаг».
Азиатский банк развития предоставит Армении бюджетный кредит в размере 36 506 000 евро в рамках соглашения «Вторая программа общественной эффективности и финансовых рынков», подписанного 14 ноября 2019 года. Основной целью проекта является укрепление финансовой устойчивости Армении, а также развитие финансовых рынков и рынков капитала.
Согласно другому соглашению, Азиатский банк развития предоставит Армении кредит в размере 9,1 млн евро.
«Между Арменией и Азиатским банком развития 18 ноября 2019 года подписана «Программа развития человеческого потенциала», которая предусматривает предоставление бюджетного кредита в размере 9,1 млн евро. Проект включает в себя расширение правовых рамок дошкольного и высшего образования и науки, улучшение доступа к медицинским услугам, дошкольным учреждениям. Срок погашения кредита составляет 15 лет, а льготный период составляет около 3 лет», – сказал заместитель министра финансов Армен Айрапетян.
Банк KfW предоставит Армении кредит на охрану окружающей среды.
«11 ноября 2019 года между Арменией и KfW подписано кредитное соглашение «Кредит на основе политики – Охрана окружающей среды – BMZ 3010 00 579, кредит N 29426», в рамках которого будет предоставлена бюджетная поддержка в размере 40 миллионов евро. Кредит в основном будет направлен на реализацию целенаправленной политики в области охраны окружающей среды. Срок погашения кредита составляет 15 лет, из которых 5 лет льготные», – сказал Арам Айрапетян.
Республика Армения также получит кредит в размере 45,8 млн евро от Международного банка реконструкции и развития.
«Кредит в размере 45,8 млн евро будет предоставлен в соответствии с кредитным соглашением о фискальной политике, политике развития экономики и управления государственным сектором, подписанным между Международным банком реконструкции и развития и Арменией. Основными целями проекта являются усиление конкуренции, регулирование торговли и качества, продвижение деятельности в сфере правосудия и государственной службы, повышение соблюдения налогового законодательства и эффективности капитальных затрат. Срок погашения кредита составляет 25,5 лет с льготным периодом в 14,5 лет», – сказал Айрапетян.