Հայկ Սարգսյանը մոտ 70 նորմատիվային ակտ է ընդունել քաղաքապետի անունից, ինչի իրավունքը չուներ. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է, որ Երևանի ավագանու նոյեմբերի 26-ի նիստում «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը բանավոր դիմել էր դատախազություն՝ պահանջելով քրեական գործ հարուցել Երևանի քաղաքապետարանում պաշտոնեական լիազորությունների գերազանցման հետ կապված:
Նա ասել էր, որ Հայկ Մարությանի բացակայության ժամանակ քաղաքապետի տեղակալ Հայկ Սարգսյանը մոտ 70 նորմատիվային ակտ է ընդունել՝ քաղաքապետի անունից, ինչն անելու իրավունքը չուներ, քանի որ նման որոշումներ կարող է ընդունել կա՛մ ինքը՝ քաղաքապետը, կա՛մ նրա բացակայությամբ՝ քաղաքապետի առաջին տեղակալը։
Երեկ Երևանի ավագանու նիստին Խաժակյանը հայտարարել է, որ պատրաստ է դատախազությանը նյութեր տրամադրել՝ իր ասածն ապացուցող։ «Եթե համարում եք, որ սուտ տեղեկություն եմ տարածում, կարող եք զրպարտելու համար դատի տալ»,-ասել է նա:

Айк Саркисян принял порядка 70 нормативных актов от имени мэра Еревана, права на что не имел – «Грапарак»
Газета «Грапарак» пишет: «На заседании Совета старейшин Еревана 26 ноября руководитель фракции «Свет» Давид Хажакян устно обратился в прокуратуру, потребовав возбудить уголовное дело по факту превышения должностных полномочий в мэрии армянской столицы».
Как напоминает газета, Хажакян указал, что во время отсутствия Марутяна заместитель мэра Айк Саркисян принял порядка 70 нормативных актов – от имени градоначальника, права на что не имел, поскольку подобные решения может принимать либо лично мэр, либо, если он отсутствует, первый вице-мэр.
«На заседании Совета старейшин 16 декабря Хажакян сообщил, что готов предоставить прокуратуре материалы, доказывающие сказанное им. «Если считаете, что распространяю ложную информацию, можете подать на меня в суд за клевету», – сказал он», – указывает газета.