«Վերնատունը» բարձրացնում է Արմեն Սարգսյանի անձնական պատասխանատվության հարցը
«Վերնատուն» հասարակական-քաղաքական ակումբի հայտարարությունը «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում լրացման վերաբերյալ
Ազգային ժողովն ընդունել է ««Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքը, որը հանրության մեջ հայտնի է որպես ՍԴ դատավորներին «օրենքով» կաշառելու կամ վարչապետի կողմից ՍԴ-ն սեփականաշնորհելու մասին օրենք:
Օրենքին կողմ է քվեարկել միայն իշխող «Իմ քայլը» խմբակցությունը, այսինքն` այս կարևորագույն փաստաթուղթն ընդունվել է խորհրդարանական կոնսենսուսի իսպառ բացակայությամբ և գործադիր իշխանությունից եկած թելադրանքով: Սա իրենց չենթարկվող անկախ դատավորներից ձերբազատվելու հերթական քայլ է։
Թեև վերջին շրջանում վտանգավոր օրինաչափություն է դարձել խորհրդարանական մեծամասնության կողմից վիճահարույց օրենքների ընդունումը կամ քննարկումը, այդուհանդերձ մենք գտնում ենք, որ ՍԴ-ին վերաբերող օրենքը ամենամեծ ռիսկերն է պարունակում։ Սա միջամտություն է ՍԴ–ի աշխատանքներին, միտված է ՍԴ լիազորությունների յուրացման եղանակով սահմանադրական արդարադատության վերացմանը և սպառնում է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգին: Կեղծ հիմնավորումներով հիմք է դրվում քաղաքական իշխանությունների փոփոխությամբ դատական իշխանության փոփոխության հակասահմանադրական երևույթի։
Ակումբը սույն օրենքը գնահատում է Սահմանադրության տառին և ոգուն հակասող, քանզի խախտվում են իշխանության ճյուղերի բաժանման ու հավասարակշռման մեխանիզմները, փորձ է արվում հաստատել իրավական և ժողովրդավարական պետությանը հակասող անձնիշխանություն: Օրենքն ակնհայտորեն հակասում է ՀՀ սահմանադրության 1-ին, 3-րդ, 4-րդ, 61-րդ, 63-րդ, 78-րդ և 213-րդ հոդվածներին:
Հարկատուների հաշվին մեկ մարդու ցանկությունների բավարարմանը միտված այդ փաստաթուղթն այժմ Հանրապետության նախագահի տիրույթում է, և նրա ուղղակի պարտականությունն է կասեցնել օրենքի ընդունման գործընթացը` դիմելով ՍԴ` Սահմանադրությանն օրենքի համապատասխանությունը որոշելու հարցով:
Ստորագրելով օրենքը` Հանրապետության նախագահն անձամբ կստանձնի այս հակաիրավական և հակաժողովրդավարական օրենքի ընդունման ու հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը, քանզի Սահմանադրության համաձայն՝ հենց նախագահի գործառույթն է Սահմանադրության պահպանմանը հետևելը:
Եթե անգամ Հանրապետության նախագահը ստորագրի այս օրենքը, ապա միևնույն է` այն վաղ թե ուշ ճանաչվելու է հակասահմանադրական, սակայն հասցված վնասները կլինեն անդառնալի: Պահն է գիտակցելու պետության գլխի անձնական պատասխանատվությունը մեր երկրի ներկայի և ապագայի համար:

«Вернатун» поднимает вопрос личной ответственности Армена Саркисяна
Заявление общественно-политического клуба «Вернатун» о дополнении в конституционный закон «О Конституционном суде»
Национальное собрание приняло закон РА «О дополнении в конституционный закон «О Конституционном суде»», который известен в обществе как закон о подкупе судей КС на «законодательном» уровне или закон о приватизации премьером КС.
За принятие закона проголосовала лишь правящая фракция «Мой шаг», то есть этот важнейший документ был принят при полном отсутствии парламентского консенсуса и с принуждения исполнительной власти. Это очередной шаг по избавлению от не подчиняющихся им независимых судей.
Хотя в последнее время принятие или обсуждение парламентским большинством спорных законов стало опасной закономерностью, тем не менее, мы считаем, что касающийся КС закон содержит самые большие риски. Это – вмешательство в работу КС, направленное на ликвидацию конституционного правосудия посредством присвоения полномочий КС и угрожающее конституционному строю Республики Армения. Под ложными обоснованиями закладывается фундамент антиконституционного явления по смене судебной власти при изменении политической власти в стране.
Клуб оценивает данный закон как противоречащий букве и духу Конституции, так как им нарушаются механизмы разделения и баланса ветвей власти, предпринимается попытка утвердить противоречащую правовому и демократическому государству единоличную власть. Закон явным образом противоречит 1-ой, 3-ей, 4-ой, 61-ой, 63-ей, 78-ой и 213-ой статьям Конституции РА.
Направленный на удовлетворение пожеланий одного человека за счет налогоплательщиков этот документ сейчас находится в правомочии президента Республики, и приостановка процесса его принятия посредством обращения в КС для определения конституционности этого закона является его непосредственной обязанностью.
Подписав закон, президент Республики понесет всю ответственность за принятие и последствия этого противоправного и антидемократического закона, поскольку, согласно Конституции, функцией именно президента является обеспечение соблюдения Конституции.
Если даже президент Республики подпишет этот закон, всё равно он, рано или поздно, будет признан антиконституционным, но причиненный ущерб будет необратимым. Сейчас – самый момент осознать личную ответственность главы государства за настоящее и будущее нашей страны.