Կողմերը հրապարակեցին իրենց «կարմիր գծերը»՝ դրանով վտանգի տակ դնելով բանակցային գործընթացը. Ալեքսեյ Մալաշենկո․ «168 ժամ»
««Ներկայիս բանակցությունները կողմերից յուրաքանչյուրը կարող է մեկնաբանել այնպես, ինչպես ցանկանում է»,-«168 ժամի» հետ զրույցում ասաց ռուս քաղաքական վերլուծաբան Ալեքսեյ Մալաշենկոն՝ անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին և հնարավոր զարգացումներին:
Հիշեցնենք, որ հանդիպումից օրեր անց ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի ԱԳ նախարար էլմար Մամեդյարովը նշել էր, որ սեղանին դրված է կոնկրետ փաստաթուղթ, և հանդիպման ընթացքում կոնկրետ և իրական հարցեր են քն­նարկվել՝ խուսափելով դա որակել որպես բո­վանդակային բանակցություն:
Մամեդյարովը հիշատակել է, այսպես կոչված, «Լավրովի պլա­նը», որը, նրա խոսքով՝ մշակվել է 2.5 տարի առաջ Մոսկվայում եռակողմ հանդիպման ժամանակ: Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը նորից ասել է, թե վեր­ջին բանակցությունները Բրատիսլավայում կոշտ էին, կողմերը ներկայացրել են իրենց «կարմիր գծերը»՝ միաժամանակ նշելով, թե բանակցությունները պետք է շարունակել: «Եթե նույնիսկ պատերազմ լինի, այն հավերժ չի տևելու, և, այս­պես թե այնպես, պետք է լինելու շարունակել բա­նակցությունները»,-հայտարարել է նա:
Էլմար Մամեդյարովի խոսքով՝ Բաքուն հայկա­կան կողմին առաջարկում է «խաղաղություն՝ բարգավաճման հեռանկարով»: Դեռևս Բրատիսլավայում կայացած բանակցություններից անմի­ջապես հետո էլմար Մամեդյարովը հայտարարել էր, թե Ադրբեջանը դիմել է համանախագահներին՝ անվտանգության բանաձև մշակելու խնդրան­քով: «Հայկական կողմը կարևորում է կարգավի­ճակը և անվտանգությունը: Բաքուն և համանախագահները հասկանում են, թե ինչ ասել է կար­գավիճակ, սակայն չեն հասկանում, թե ինչ ասել է անվտանգություն, և հենց այս պատճառով դիմել են համանախագահներին այդ անվտանգության բանաձևը մշակելու համար»,-նշել է Մամեդյարովը: Հարցազրույցում նա նաև հայտարարել է, թե Ղարաբաղի հայկական բնակչությունը նույնպես իրենց քաղաքացիներն են, և Բաքուն պատրաստ է ապահովել Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգությունը ևս: Հայկական կողմն իր հեր­թին՝ հերքեց որևէ պլանի առկայությունը բանակցային սեղանին: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը հայտարարել էր, թե չգիտի՝ ինչ նկատի ունի ադրբեջանական կողմը:
Ալեքսեյ Մալաշենկոյի դիտարկմամբ վերջին տարիներին տարբեր առիթներով խոսվել է ռու­սական առաջարկների առկայության մասին, այդ թվում՝ արևմտյան համանախագահների կողմից, ինչը նշանակում է, որ դրանք ունեցել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աջակցությունը, այսինքն՝ եղել են կոնսենսուսային առաջարկներ:
Ավելին՝ նրա խոսքով՝ դրանք կողմերի համար բոլորովին նոր առաջարկներ չեն եղել: «Վերջերս կրկին ասվեց, որ դրանք հիմնվում են մադրիդյան սկզբունքնե­րի վրա, պարզապես Ռուսաստանը՝ որպես ակ­տիվ միջնորդ, ով ունի ազդեցություն հակամար­տող երկրների նկատմամբ, ունենալով սերտ հա­րաբերություններ, ում վստահում են նաև արևմտյան համանախագահ երկրները, չնայած ունեն տարաձայնություններ այլ հարցերում, որոշակի փուլերում մշակել է սեղանին առկա առաջարկները և ներկայացրել մեկ փաթեթով:
Ուշագրավ է, որ ռուսական կողմը մշտապես հերքել է նման փաստաթղթի առկայության մասին խոսակցությունները, բայց նման բան կարող է լի­նել: Այլ հարց է՝ ներկայումս այն քննարկվում է, թե ոչ: Յուրաքանչյուր կողմ կարող է մեկնաբա­նել այնպես, ինչպես ցանկանա: Կարծում եմ՝ կարգավորման որ հարցերի շուրջ ընկալումներ են քննարկվում, այսինքն՝ դրանք կարգավորման բաղադրիչներն են, որոնք իսկապես կոնկրետ հարցեր են, սակայն, թե դրանք կոնկրետ այս փա­թեթի մաս են, թե ոչ, չեմ կարող ասել: Բնականա­բար. կա կողմ, որն ավելի հետաքրքրված է, որ նման քննարկումներ տեղի ունենա, բայց ներքին քննարկումների բովանդակությունն այնքան էլ հասկանալի չէ: Հետաքրքրականն այն է, որ բավականին երկար դադարից հետո կողմերը այս հանդիպումից առաջ և հետո բարձրաձայնեցին «կարմիր գծերը», ինչը երևի թե պետք է անե­ին, քանի որ հասարակությունների համար հաս­կանալի չէր, թե ինչի շուրջ են ընթանում կողմերի միջև խոսակցությունները: Այդ «կարմիր գծերի» հրապարակումից պարզ դարձավ, որ դիրքորոշ­ումներում ոչինչ չի փոխվել, և, եթե այդ մասին հայտարարվում է բարձրաձայն, նշանակում է մոտ ապագայում էլ չի փոխվելու, իսկ դա բանակցային գործընթացը դնում է վտանգի տակ, սա­կայն հասարակությունները վստահեցվում են, որ կողմերն իրենց դիրքորոշումներից հետ չեն կանգ­նել: Բայց այստեղ մեկ այլ խնդիր է առաջ գալիս՝ պատերազմի հավանականություն կա, բայց այս պահին չկան նպաստավոր պայմաններ դրա հա­մար, քանի որ հակամարտող երկրներում ներքա­ղաքական ակտիվ գործընթացներ են, որոնց ըն­թացքում լայնածավալ գործողություններ չեն կա­րող լինել, ամենաշատը կարող են գրանցվել հրադադարի խախտումներ...»,-ասաց Մալաշենկոն»,-գրում է թերթը։

Стороны обозначили свои «красные линии», ставя под угрозу переговорный процесс – Алексей Малашенко
«Нынешние переговоры каждая из сторон может трактовать так, как пожелает», – заявил российский политолог Алексей Малашенко в беседе с «168 жам», комментируя процесс урегулирования Карабахского конфликта и возможные развития событий.
Напомним, что спустя несколько дней после встречи министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил в интервью азербайджанскому СМИ, что на столе находится конкретный документ, и что в ходе встречи обсуждались конкретные и реальные вопросы, однако, избегая квалифицировать это как содержательные переговоры. Мамедъяров упомянул о так называемом «плане Лаврова», который, по его словам, был разработан на трехсторонней встрече в Москве 2,5 года назад. Министр иностранных дел Азербайджана вновь отметил, что последние переговоры в Братиславе были жесткими, и стороны представили свои «красные линии», отметив при этом, что переговоры должны продолжаться. По словам Эльмара Мамедъярова, Баку предлагает армянской стороне «мир с перспективой процветания».
Армянская сторона, со своей стороны, опровергла наличие какого-либо плана за столом переговоров. Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян заявила, что не знает, что имеет в виду азербайджанская сторона.
По словам Алексея Малашенко, в последние годы по разным поводам говорилось о наличии предложений со стороны РФ, в том числе со стороны западных сопредседателей, что означает, что у них было предложение сопредседателей Минской группой ОБСЕ, то есть, были консенсусные предложения.
Более того, по его словам, это были вовсе не новые предложения для сторон.
«Недавно также было сказано, что они основаны на Мадридских принципах, просто Россия, как активный посредник, имеющий влияние на конфликтующие страны, тесные отношения, которым также доверяют западные страны-сопредседатели, несмотря на разногласия по другим вопросам, на определенных этапах разработали предложения, лежащие на столе, и представили в одном пакете.
Примечательно, что российская сторона всегда отрицала какие-либо разговоры о таком документе, но такое возможно. Другой вопрос, обсуждается ли это в настоящее время или нет. Каждая сторона может трактовать это, как пожелает.
Полагаю, вокруг каких вопросов урегулирования обсуждаются представления, то есть, они и являются компонентами урегулирования, которые также являются конкретными вопросами, но я не могу сказать, являются ли они частью этого конкретного пакета или нет.
Разумеется, есть сторона, которая больше заинтересована в таких дискуссиях, но содержание внутренних обсуждений не очень понятно.
Интересно, что после довольно долгой паузы стороны до и после этой встречи обозначили свои «красные линии», что, видимо, они и должны были сделать, поскольку общественности не было ясно, о чем идет разговор между сторонами.
После обозначения этих «красных линий» стало ясно, что в позициях ничего не изменилось, и если публично заявляется об этом, это означает, что они не изменятся в ближайшем будущем, что ставит под угрозу переговорный процесс, но общества уверяют, что стороны не отступят от своих позиций.
Но здесь возникает другая проблема: существует вероятность войны, но на данный момент для нее нет благоприятных условий, поскольку в конфликтующих странах происходят активные внутриполитические процессы, в ходе которых не может быть широкомасштабных операций, максимум могут быть отмечены нарушения режима прекращения огня...», – сказал в беседе с «168 жам» Малашенко.