Կարևոր որոշումից առաջ իշխանությունը դիմում է մանիպուլյատիվ քայլերի. փաստաբաններ
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է․
«ՀՀ ոստիկանությունն այսօր տեսանյութ է տարածել, որտեղ երկու անձի գաղտնի նկարահանված խոսակցությունը ներկայացվում է իբրև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներից մեկի կողմից « Մարտի 1»-ի գործով տուժած անձին կաշառելու փորձ, որպեսզի վերջինս հրաժարվի իր կարգավիճակից և ցուցմունքից։
Տարածված տեսանյութն ավելի շատ նման է վատ պատրաստված բեմականացմանը։
Պաշտպանական կողմը, ինչպես նաև ՀՔԾ-ն ու մեղադրող դատախազները բազմիցս նշել են, որ «Մարտի 1»-ի դեպքերի վերաբերյալ հարուցված քրեական գործի՝ Ռ․ Քոչարյանին վերաբերող անջատված մասը ոչ մի կերպ չի առնչվում զոհերին, առավել ևս՝ մարմնական վնասվածք ստացած անձանց։ Հետևաբար, եթե որևէ մեկը փորձել է տուժողին խորհուրդ տալ, թե ինչ ցուցմունք տա, դա բացարձակապես ոչ մի կերպ չի կարող առնչվել Ռոբերտ Քոչարյանի գործին։
Տեսանյութից ակնհայտ է, որ նկարահանումը կատարվել է ամիսներ առաջ։ Հարց է առաջանում, ինչո՞ւ մինչ օրս ոստիկանությունը տեղեկություն չի հրապարակել այս գործի ընթացքի վերաբերյալ և արդյո՞ք որևէ մեկին մեղադրանք է առաջադրվել։ Դրա փոխարեն ոստիկանությունը պահել է այս նկարահանումը և այժմ օգտագործում է՝ որպես ճնշման գործիք դատարանի վրա։
Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ առաջին անգամ չէ, երբ Ռոբերտ Քոչարյանին վերաբերող դատական կարևոր որոշման հրապարակումից առաջ գործող իշխանությունները դիմում են նման մանիպուլյատիվ քայլերի։ Սա դատական իշխանության վրա ճնշում գործադրելու հերթական գործողությունն է»։

Перед оглашением важного судебного решения власти обращаются к манипулятивным шагам – адвокаты
Команда адвокатов 2-го президента Армении Роберта Кочаряна распространила сообщение, в котором отмечается:
«Полиция Армении сегодня распространила видеозапись, на которой тайно записанный разговор двух лиц представлен в качестве попытки одного из соратников Роберта Кочаряна якобы подкупить пострадавшего в ходе событий 1 марта 2008 года, чтобы последний отказался от своего статуса и показаний.
Распространенная видеозапись больше похожа на плохо подготовленную постановку.
Сторона защиты, в том числе Специальная следственная служба и прокуроры многократно отмечали, что выделенное в отдельное производство возбужденное уголовное дело о событиях 1 марта, касающееся Роберта Кочаряна, никоим образом не связано с жертвами, более того – лицами, получившими телесные повреждения. Следовательно, если кто-либо попытался дать совет пострадавшему относительно того, какие ему показания давать, это абсолютно никак не связано с делом Роберта Кочаряна.
Из видеозаписи очевидно, что съемка велась месяцами ранее. Возникает вопрос, почему полиция до сих пор не обнародовала информацию о ходе этого дела, и действительно ли кому-нибудь предъявлено обвинение. Вместо этого полиция сохранила эту запись и сейчас использует в качестве инструмента давления на суд.
Считаем необходимым подчеркнуть, что не впервые, когда перед оглашением важного судебного решения, касающегося Роберта Кочаряна, действующие власти обращаются к подобным манипулятивным шагам. Это очередное действие по оказанию давления на судебную власть».