Քադաֆիի դստերը զրկել են ՄԱԿ–ում բարի կամքի դեսպանի կարգավիճակից
Ինչպես հաղորդում է «Ինդիան էքսպրեսը»–ը, ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարտին Նեսիրկին հայտարարել է, որ Լիբիայի նախագահ Մուամար Քադաֆիի դուստրը զրկվել է ՄԱԿ–ում բարի կամքի դեսպանի կարգավիճակից։
Բարի կամքի դեսպանի պարտականություններից Աիշա Քադաֆիին ազատելու որոշումը կապված է վերջին շաբաթում Լիբիայում բողոքող հասարակության նկատմամբ նրա հոր կիրառած բռնությունների ու ճնշումների հետ։ Միջազգային հանրությունը ամենաշատը քննադատում է այն, որ իշխանությունները ցուցարարների նկատմամբ ռազմաօդային ուժեր են կիրառել, որի հետևանքով բազմաթիվ զոհեր և տուժածներ կան։
Նշենք, որ Մուամար Քադաֆիի դուստր Աիշա Քադաֆին ՄԱԿ–ում բարի կամքի դեսպան է դարձել 2004թ. հուլիսից։
Նա պատասխանատու էր մարդու դիմադրողականության թուլացմանը նպաստող վիրուսի տարածման դեմ պայքարի և կանանց դեմ բռնության կանխարգելման համար։ Աիշա Կադաֆին կրթությամբ իրավաբան է։ Նա Սադամ Հուսեյնի պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային իրավաբանական խմբի  անդամ է։
Ավելի վաղ ԶԼՄ–ները տեղեկատվություն էին տարածել, թե  երկրի ներսում տիրող խռովությունների և քաղաքների մեծամասնության հսկողությունը ընդդիմության ձեռքն անցնելու հետ կապված՝ Աիշա Քադաֆին փորձել է Մալթա մեկնել, սակայն չի կարողացել։

Дочь Каддафи лишили статуса посла доброй воли ООН
Дочь Каддафи лишили статуса посла доброй воли ООН  Дочь ливийского лидера Муаммара Каддафи - Аиша Каддафи - лишена статуса посла доброй воли ООН, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на «Indian Express». Официальный представитель генсека ООН Мартин Несирки объявил об этом решении вчера.
Снятие с Аиши Каддафи обязанностей посла доброй воли связано с событиями последних недель в Ливии, где режим ее отца жестоко подавляет акции протеста оппозиции. Осуждение со стороны мирового сообщества вызвало, в частности, использование военно-воздушных сил против митингующих.
Отметим, что дочь Муаммара Каддафи стала одним из послов доброй воли ООН в июле 2004 года. Она отвечала за борьбу с распространением вируса иммунодефицита человека, а также предупреждением насилия в отношении женщин. Аиша Каддафи является юристом по образованию. Она входила в международную группу адвокатов, защищавших Саддама Хусейна.
Ранее в СМИ появились сообщения о том, что в связи с беспорядками в стране и переходом контроля над большинством городов в руки оппозиции Аиша Каддафи попыталась улететь на Мальту, но не смогла этого сделать. Сама она заявила, что не предпринимала таких попыток.