Բացահայտվել է Երևանի քաղաքապետարանի և վարչական շրջանների պաշտոնատար անձանց կողմից առանձնապես խոշոր՝ 450 մլն դրամի հափշտակման դեպք. ԱԱԾ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու սկզբունքին, կոռուպցիայի հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափերով գումարի հափշտակման դեպք:
Մասնավորապես, փաստական տվյալներ են ստացվել, որ Երևանի քաղաքապետարանի և վարչական շրջանների աշխատակազմերի մի շարք պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, ծառայության շահերին հակառակ, չկատարելով իրենց պաշտոնեական լիազորությունները և չարաշահելով պանշտոնեական դիրքը, պատշաճ կերպով չեն վերահսկել քաղաքապետարանի հետ դեռևս 2014 թ. կնքված պայմանագրով բազմաբնակարան շենքերի աղբատարերի սպասարկման, շինարարական աղբի տեղափոխման և գետերի հուների մաքրման աշխատանքներն իրականացնելու պարտականությունը ստանձնած «Դավարս» ՍՊԸ-ի գործունեությունը:
Պաշտոնատար անձինք անտեսել են ընկերության կողմից պայմանագրի կետերի պարբերաբար խախտման դեպքերը, ստորագրել են ընկերության ծառայողների կողմից ուռճացված տվյալներով կազմված կատարողական ակտերը, ինչպես նաև՝ աշխատանքների ու ծառայությունների մատուցման ընդունման-հանձնման արձանագրությունները։ Արդյունքում՝ 2015-2019 թթ. ընթացքում ընկերությանը փոխանցված 1.862.000.000 ՀՀ դրամից վատնման եղանակով հափշտակվել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 450.000.000 ՀՀ դրամի պետական միջոցներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով, կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի բոլոր հանգամանքները և կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված անձանց շրջանակը պարզելու, պատասխանատվության ենթարկելու, պատճառված վնասի չափը հստակեցնելու և վերականգնելու ուղղությամբ:
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի համար կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

СНБ Армении раскрыла случай хищения госчиновниками крупной суммы
Служба национальной безопасности Армении сообщила о раскрытии случая хищения суммы в особо крупном размере.
Как сообщает пресс-центр СНБ, в частности, получены фактические данные о том, что ряд ответственных чиновников мэрии Еревана и аппаратов административных районов вопреки интересам службы, не исполнив своих должностных полномочий и злоупотребив своим должностным положением, ненадлежащим образом контролировали деятельность ООО «Даварс», взявшего в рамках заключенного еще в 2014 году договора на себя обязательство по проведению работ по обслуживанию мусоропроводов в многоквартирных зданиях, перевозке строительного мусора и очистке русел рек.
По данным следствия, чиновники проигнорировали случаи регулярного нарушения пунктов договора, подписывали составленные сотрудниками компании исполнительные акты с раздутыми данными, а также акты приема-сдачи оказанных услуг. В результате за 2015-2019 гг. из 1.862.000.000 драмов, перечисленных компании, путем растраты были расхищены госсредства на сумму в размере почти 450.000.000 драмов.
По данному факту в следственном департаменте СНБ Армении возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Ведется предварительное следствие.
«Предпринимаются меры по установлению всех обстоятельств произошедшего и выявлению всего круга лиц, вовлеченных в коррупционную схему, привлечению их к ответственности, уточнению размера причиненного ущерба и его возмещению», – говорится в сообщении.