Փաստաբանները պահանջում են Գագիկ Խաչատրյանի անհապաղ վիրահատություն
Գագիկ Խաչատրյանի փաստաբանական խումբն այսօր հայտարություն է տարածել, որում մասնավորապես, իրավասու մարմիններից պահանջում է անհապաղ հնարավորություն ընձեռել, որպեսզի նա օրենքով սահմանված կարգով ստանա անհրաժեշտ և անհետաձգելի բժշկական օգնությունը՝ ենթարկվի կրկնակի վիրահատության: Գագիկ Խաչատրյանի փաստաբանական խումբն արդեն իսկ բազմիցս տեղեկացրել է, որ նա վիրահատական միջամտության կարիք ունի, որի իրականացման հնարավորությունը ՀՀ իրավապահ մարմինները չեն ապահովում, ինչի պատճառով էլ Գագիկ Խաչատրյանի առողջական վիճակն օրեցօր ավելի է վատթարանում:
«Դեռևս 2019 թվականի հուլիսի 4-ին և օգոստոսի 5-ին քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի պահանջով ՀՀ առողջապահության նախարարի կողմից ՀՀ առաջատար մասնագետների ներգրավմամբ երկու բժշկական կոնսիլիում էր հրավիրվել, որոնց արդյունքում տրված եզրակացություններով փաստվել էր, որ Գագիկ Խաչատրյանին անհարժեշտ է կրկնակի վիրահատություն՝ ուղղված ստենոզի շտկմանը, որը հնարավոր չէ իրականացնել ՀՀ-ում, քանի որ սկզբնական վիրահատությունը դեռևս 2018թ.-ին իրականացվել է Գերմանիայի դաշնությունում և իմպլանտ է տեղադրվել։ Կրկնակի վիրահատության անհրաժեշտության մասին են փաստել նաև Գերմանիայի Դաշնության Համբուրգ քաղաքի Օրթոկենտրոն բժշկական կենտրոնի և Փարիզի ամերիկյան հոսպիտալի առաջատար բժիշկ-պրոֆեսորների կողմից իրականացված բժշկական կոնսիլիումների արդյունքում»,-տեղեկացրել է Երեմ Սարգսյանը։ Նա նաև հավելել է, որ բոլոր բժշիկներն էլ համակարծիք են և հաստատել են, որ վիրահատությունը պետք է կատարվի հնարավորինս շտապ, քանի որ դրա հապաղումը կարող է հանկարծակի և անդառնալի վնաս պատճառել Գագիկ Խաչատրյանի առողջությանը:
Փաստաբանական խումբն ահազանգում է, որ չնայած այս նախազգուշացումներին, Գագիկ Խաչատրյանին մինչ օրս վիրահատվելու հնարավորություն չի տրվել. փոխարենը շուրջ 6 ամիս գտնվելով քրեակատարողական հիմնարկում, նա ընդամենը ցավազրկողներ է ստացել: Այս ամենի պատճառով Գագիկ Խաչատրյանի առողջական վիճակն ավելի է վատթարացել, որի պատճառով էլ նա ներկայումս գտնվում է «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնում, որտեղ կոնսերվատիվ և վերականգնողական բուժում է ստանում, ինչը սակայն, ըստ բժիշկների, չի հանդիսանում հիվանդության հիմնական բուժում:
«22.01.2020թ. և 28.02.2020թ. բժշկական կոնսիլիումների արդյունքում արձանագրվել է, որ Գագիկ Խաչատրյանի անհրաժեշտ է կրկնակի վիրահատություն, այսինքն՝ անհրաժեշտ է կրկնակի վիրահատության միջոցով իրականացնել ողնուղեղի պարանոցային հատվածի վիրաբուժական դեկոմպրեսիա: Նման իրավիճակում Պետությունն ուղղակի պարտավոր է մտահոգվել իր քաղաքացու առողջությամբ և հնարավոր բոլոր եղանակներով ապահովել նրա՝ բժշկական օգնություն ստանալու իրավունքը»,-ասել է պաշտպանը։
Նշենք, որ անհապաղ բժշկական օգնության չապահովումն առնվազն հանգեցնում է Պետության կողմից դրսևորվող «վատ վերաբերմունքի», ինչն անթույլատրելի է և ուղղակիորեն արգելված է ինչպես ՀՀ Սահմանադրությամբ, այնպես էլ «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» եվրոպական կոնվենցիայով։

Адвокаты требуют безотлагательного проведения операции Гагику Хачатряну
Адвокатская группа бывшего министра финансов РА, бывшего председателя Комитета государственных доходов Гагика Хачатряна выступила сегодня с требованием к уполномоченным органам: в законодательном порядке немедленно предоставить ему возможность получить безотлагательную и необходимую медпомощь – пройти повторную операцию.
Адвокаты напомнили, что уже не раз они сообщали о том, что Хачатрян нуждается в операционном вмешательстве, однако эта законодательная возможность не обеспечивается со стороны правоохранительных органов РА, в результате чего состояние здоровья Хачатряна со дня на день еще более ухудшается.
«Еще 4 июля и 5 августа 2019 года по требованию органа, осуществляющего уголовное судопроизводство, было созвано два медконсилиума со стороны министра здравоохранения РА и при участии передовых специалистов. По результатам заключений, было зафиксировано, что Гагик Хачатрян нуждается в повторной операции для коррекции стеноза, что невозможно реализовать в Армении, так как изначально первая операция была проведена в 2018 году в Германии и был установлен имплант. Необходимость в проведении повторной операции была зафиксирована также в результате медконсилиума с участием профессоров медцентра «ОртоЦентр» в немецком Гамбурге и Американского госпиталя в Париже», – напомнил адвокат Ерем Саргсян.
Он также добавил, что все врачи придерживаются единого мнения и отмечают, что операция должна быть проведена безотлагательно в кратчайшие сроки, так как задержка может привести к бесповоротным последствиям.
При всем этом, адвокаты отмечают, что, несмотря на все предупреждения, Хачатряну до сих пор не была предоставлена возможность пройти безотлагательную операцию. Вместо этого, находясь в уголовно-исправительном учреждении порядка шести месяцев, ему выдавались лишь болеутоляющие средства. В результате, состояние здоровья Хачатряна еще более ухудшилось, по этой причине сейчас он находится в медцентре «Астхик», где получает консервативное и восстановительное лечение, что, однако, согласно докторам, не является основным лечением данной болезни.
«В этом году, по результатам двух медконсилиумов 22 и 28 января, вновь было зафиксировано, что Гагик Хачатрян нуждается в повторной операции, точнее, необходима хирургическая декомпрессия шейного отдела позвоночника. В данной ситуации государство просто обязано переживать за состояние здоровья своего гражданина и всеми способами обеспечить его право на получение медпомощи», – сказал правозащитник.
Отмечается, что лишение возможности на прохождение повторной операции по крайней мере приведет к «плохому отношению», проявленному со стороны государства, что неприемлемо и запрещено как Конституцией РА, так и Европейской конвенцией о защите прав человека и основных свобод.