Քաղաքական կարճատեսությու՞ն
«7օր»–ի հետ զրույցում պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում այն փաստը, որ ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը մարտի 17–ին տուն ուղարկեց Ազատության հրապարակը վերանվաճած ցուցարարներին՝ կինոռեժիսոր, «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Տիգրան Խզմալյանն ասել է, թե իշխանությունը դրված է Ազատության հրապարակում, և այսօր այն դատարկ է։
–Իմ խորին համոզմամբ՝ Ազատության հրապարակը մոգական տարածք է։ Երևանի գաղտնիքը, նաև քաղաքական գաղտնիքն այն է, որ ՀՀ իշխանության իրական բևեռը գտնվում է Ազատության հրապարակում։ Ում պատկանում է Ազատության  հարպարակը, ով կանգնած է հրապարակում, նրան էլ պատկանում է հոգևոր, բարոյական և անգամ քաղաքական իշխանությունը Հայաստանում։  Ազատության հրապարակը հիմա, ցավոք, դատարկ է։ Իմ կարծիքով՝ եթե ժողովուրդը մնար այնտեղ, որտեղ մենք Րաֆֆի Հովհանիսյանի հետ գտնվում էինք երեք օր, ապա իշխանությունը կպատկաներ ժողովրդին։ Եթե ժողովուրդը մնար հրապարակում, ապա իշխանությունը կանցներ ժողովրդին, և այդ առումով, կարծում եմ, որ հրապարակում մնալը ճիշտ էր,–ասել է նա։
Հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում փաստը, որ Լևոն ՏերՊետորսյանը Րաֆֆի Հովհաննիսյանին չի մոտեցել և չի բարևել՝ նա պատասխանել է, որ կան վարկածներ, թե  նա  Րաֆֆի Հովհաննիսյանին չի տեսել։
–Երևի այդ վարկածը կատակ է, որովհետև եթե դա լուրջ է, ապա դա, իմ համոզմամբ, քաղաքական կարճատեսություն է։ Իրականում մեր գլխավոր խնդիրն է և լինելու է ժողովրդի համախմբումը, և տվյալ դեպքում Րաֆֆի Հովհաննիսյանի  փորձը՝ այս քաղաքական խաղերը  բերել նոր ու բարոյական մակարդակի վրա, ինձ թվում է, շատ  համոզիչ է։ Բանն այն է, որ  Րաֆֆի  Հովհաննիսյանը  փորձում է ցույց տալ, որ  պետք է ոչ թե քաղաքական խաղերի և  գործարքների մեջ մտնել, այլ մրսել, ինչպես մրսում է ժողովրդի մեծ մասը, սոված մնալ, ինչպես սոված է ժողովրդի մեծ մասը, անօթևան մնալ, ինչպես անօթևան է ժողովրդի մեծ մասը, և այդ առումով նա քաղաքականությանը բարոյական իմաստ է հաղորդում, որի մասին շատերը մոռանում են՝ քաղաքական խաղերով տարվելով։ Ուստի չտեսնել դա, իմ կարծիքով, սխալ է։ Իմ կարծիքով՝ պետք է դա տեսնել ու գնահատել,–ասել  է նա։
Տիգրան Խզմալյանի խոսքերով՝ համախմբումը շատ  անհարաժեշտ է. ով ինչ ուզում է անի, իրենք մնում են Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կողքին։

Политическая близорукость?
Отвечая в беседе с «7or» на вопрос о том, как он оценивает тот факт, что 17 марта лидер АНК Левон Тер-Петросян отправил по домам «отвоевавших» площадь Свободы демонстрантов, кинорежиссер, член инициативной группы движения «Сардарапат» Тигран Хзмалян заявил, что власть сосредоточена на площади Свободы, но сегодня она пустует.
«По моему глубокому убеждению, площадь Свободы – это магическая территория. Тайна Еревана, да и политическая тайна  заключается в том, что реальный полюс власти РА находится на площади Свободы. Тот, кому принадлежит эта площадь и кто стоит на этой площади, тому и принадлежит духовная, моральная и даже политическая власть в Армении. К сожалению, площадь Свободы сейчас пустует. Думаю, если народ остался бы там, где мы с Раффи Ованнисяном находились на протяжении трех дней, то власть принадлежала бы народу. Если бы народ остался на площади, то власть перешла бы в его руки, и в этом плане, думаю, правильнее было бы остаться там», - отметил он.
Что касается того,  как он оценивает тот факт, что Левон Тер-Петросян не подошел и не поздоровался с Раффи Ованнисяном, то, по словам Хзмаляна, есть мнение, что лидер АНК  не видел Раффи Ованнисяна.
«Наверное, это мнение – шутка, потому что если бы это было так, то, по моему убеждению, это было бы политической близорукостью. На самом деле, нашей главной задачей есть и будет сплочение народа, и попытка Раффи Ованнисяна вывести эти политические игры на новый и моральный уровень, мне кажется, была довольно убедительной. Дело в том, что Раффи Ованнисян пытается показать, что надо вступать не в политические игры или сделки, а мерзнуть, голодать, оставаться без крова, как и большинство населения, и в этом плане, он внес в политику нравственный смысл, о котором многие забывают, придаваясь политическим играм. Следовательно, не видеть этого, по-моему, является ошибкой. Я считаю, что нужно видеть  и ценить это», - добавил он.
По словам Тиграна Хзмаляна, консолидация крайне необходима: они останутся рядом с Раффи Ованнисяном во что бы то ни стало.