«Forbes»–ը հրապարակել է Ռուսաստանի ամենահարուստ գործարարների անունները, որոնց թվում նաև հայեր կան
Ինչպես հայտնում է «BBC»–ն, ամերիկյան հեղինակավոր «Forbes» ամսագրի ռուսական գործակալությունը հրապարակել է երկրի ամենահարուստ գործարարների  վարկանշային աղյուսակը։
Ամսագրի տվյալներով՝ ցուցակում առաջին 100 տեղը զբաղեցնողները, անցած տարվա տվյալների հետ համեմատած, իրենց ամբողջական ունեցվածքը կրկնակի մեծացրել են։
Այս տարի Ռուսաստանի 100 ամենահարուստ գործարարների ընդհանուր հարստությունը կազմել է 432 մլրդ դոլար։ Մեկ տարի առաջ այն կազմում էր 297 մլրդ դոլար։ Ընդ որում, «Forbes»–ի տվյալներով՝ դոլարային միլիարդատերերի թիվը 62–ից հասել է 101–ի։
2011թ. «Forbes»–ը վարկանշային աղյուսակում ընդգրկել է ոչ թե 100, այլ 200 գործարարի։
Վարկանշային աղյուսակի  հաջորդ 100–յակի ընդհանուր կապիտալը կազմում է 67 մլրդ դոլար։
Վարկանշային աղյուսակը  գլխավորողն անցած տարվանից ի վեր չի փոխվել՝ Նովոլիպեցկի մետաղագործական կոմբինատի տնօրենների խորհրդի ղեկավար Վլադիմիր Լիսինն է։ Ինչպես գրել է գործակալությունը, այս տարի նրա կարողությունը 15,8 մլրդ դոլարից հասել է 24 մլրդ–ի։
Երկրորդ տեղում «Սևերստալի»–ի գլխավոր տնօերն Ալեքսեյ Մորդաշովն է, որի կապիտալը 18,5 մլրդ դոլար է, իսկ երրորդ տեղում «ОНЭКСИМ» խմբի ղեկավար Միխայիլ Պրոխորովն է՝ 18 մլրդ դոլար կապիտալով։
Տարվա մեջ  ամենաշատ գումարը վաստակել է «Գազարդինվեստհոլդինգ» ընկերության ղեկավար Ալիշեր Ուսմանովը։ Մեկ տարվա մեջ նա 10,5 մլրդ դոլարից իր կարողությունը հասցրել է 17,7 մլրդի։
Նախորդ տարվա պես՝ վարկանշային այս ցանկում ընդամենը  մեկ կին կա՝ Մոսկվայի նախկին քաղաքապետ Յուրի Լուժկովի կինը՝ «Ինտեկո» ընկերության նախագահ Ելենա Բատուրինան, ով  մեկ տարում կորցրել է իր ունեցվածքի կեսից ավելին։ «Forbes»–ի տվյալներով՝ այժմ Ելենան 1,2 մլրդ–ի սեփականատեր է։
2011թ. վարկանշային այս աղյուսակում ընդգրկվածների միջին տարիքը 49,5 է։ Ցուցակի  ամենաերիտասրադ անդամը «Դաշինքի խումբ» ընկերության համասեփականատեր 15–ամյա Դենի Բաժաևն է՝ հոլդինգի հիմնադիր, 2000թ. ավտովթարից զոհված Զին Բաժաևի միակ որդին և ժառանգորդը։
«Forbes»–ը հրապարակել է նաև Ռուսաստանի ամենահարուստ հայերի անուները։ 1,5 մլրդ դոլար ցուցանիշով ամենահարուստ հայեր են ճանաչվել ապահովագրական ոլորտը ներկայացնող «Ռեսո Գարանտիա» ապահովագրական ընկերության հիմնական բաժնետերեր Նիկոլայ և Սերգեյ Սարկիսովները, որոնց նախորդ տարվա կարողությունը 950 մլն դոլար է եղել, և «Ռոսգոսստրախ» ընկերության հիմնական բաժնետեր Դանիլ Խաչատուրովը, որի նախորդ տարվա կարողությունը 1,2 մլրդ դոլար է եղել։
Այս եռյակին հաջորդում է «Տաշիր» ընկերության սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը՝ 1,4 մլրդ դոլար ունեցվածքով, որի նախորդ տարվա կարողությունը  750 մլն դոլար էր։
Աղյուսակի 180–րդ հորիզոնականում է հայտնվել հայազգի գործարար Ռուբեն Վարդանյանը, որի կարողությունը գնահատվել է 0,5 մլրդ դոլար։

«Forbes» опубликовал список богатейших людей России
Российская версия журнала «Forbes» опубликовала свежий рейтинг богатейших людей России, передает «newsru.com».
На этот раз в него вошли 200 предпринимателей, вместо 100, как было в предыдущие годы. Новый рейтинг насчитывает 101 миллиардера, в то время как в прошлом году их было 62: налицо прирост в более чем 30%. Совокупное богатство попавших в первую сотню составляет 432 млрд долларов, а всего списка - 499 млрд. При этом в прошлом году состояние ста самых богатых предпринимателей  оценивалось в 297 млрд  долларов.
Самым богатым россиянином остается председатель совета директоров Новолипецкого металлургического комбината Владимир Лисин. Его состояние составило 24 млрд долларов против 15,8 млрд годом ранее.
После двухлетнего перерыва на пьедестал вернулся генеральный директор «Северстали» Алексей Мордашов. Его состояние выросло почти в два раза с 9,9 млрд долларов до 18,5 млрд.
С небольшим отставанием замыкает тройку лидеров глава группы «Онэксим» Михаил Прохоров. Лидер российского списка 2009 года продолжает терять по одной позиции в год. Состояние Михаила Прохорова «Forbes» оценил в 18 млрд долларов.
Места в топ-10 заняли владелец группы компаний «Ренова» Виктор Вексельберг и гендиректор «Газпроминвестхолдинга» Алишер Усманов. Усманов стал лидером рейтинга по росту состояния в абсолютном выражении. За год он разбогател на 10,5 млрд долларов, и его состояние теперь оценивается в 17,7 млрд. Это позволило ему расположиться на пятом месте.
По-прежнему среди богатейших россиян только одна женщина – жена экс-мэра Юрия Лужкова и президент «Интеко» Елена Батурина, чье состояние, по оценке Forbes, снизилось за год на 1,7 млрд и составляет теперь 1,2 млрд долларов.
Самый юный в списке – совладелец «Группы Альянс» Дени Бажаев, которому 15 лет. Его состояние «Forbes» оценил в $900 миллионов. Отцом юного миллионера является основатель «Альянса» Зия Бажаев.
Отметим, что  в списке самых богатых людей России отмечены и армянские бизнесмены России, которые занимают  вторую половину первой сотни рейтинга:
Николай и Сергей Саркисовы - 68 и 69 место ( «РЕСО-Гарантия», $1,5 млрд), Даниил Хачатуров  - 71 место («Росгосстрах», $1,5 млрд.), Самвел Карапетян - 73 место (Группа компаний «Ташир», $1,4 млрд.), Рубен Варданян - 180 место («Тройка Диалог», $500 млн.).