Իսրայելին պատին են դեմ տվել
ՄԱԿ–ի Գլխավոր վեհաժողովի սեպտեմբերի նստաշրջանում պաղեստինյան հանրապետությունը միաձայն ճանաչմելու առնչությամբ Իսրայելը զգուշանում է «քաղաքական ցունամի»–ից։
Ինչպես հաղորդում է «Le Figaro»–ն, Իսրայելին 1967թ. սահմաններ դուրս բերելու կոչը գործնականում հնարավոր չէ կանխել։
–Ավելի քան 100 երկիր՝ այդ թվում Եվրոպան, պատրաստ է այդ քայլին։ Ավելին, Համաշխարհային բանկը, Միջազգային արժութային հիմնադրամն ու Միավորված  ազգերի կազմակերպությունը վերջերս հրապարակած իրենց զեկույցներում պնդում են, որ պաղեստինյան կառավարության վարչապետ Սալամ Ֆայյադին հաջողվել է կենսունակ պետության ի հայտ գալու համար անհարաժետ քաղաքական և տնտեսական կառույցներ ստեղծել։ Կարճ ասած՝ Բենյամին Նեթանյահուին պատին են դեմ տվել,–ընդգծում է «Le Figaro»–ն։
Ներկա պահին Իրայելի  վարչապետը պարզապես նախօրոք դատապարտել է միակողմանի անկախության հռչակման ճանաչումը, սակայն նաև նշել է, որ այլընտարնքային գործողությունների ոչ մի  ծրագիր չունի։ Գործակալության  կարծիքով՝ գործնականում Իսրայելը  նման մեկուսացման մեջ դեռևս չէր հայտնվել։
–Գիտակցելով վտանգը՝ Բենյամին Նեթանյահուն կազմակերպել է Իսրայելում հնարավոր միջադեպերի մասին տեղեկատվության արտահոսք։ Նրա շրջապատը սկսել է խոսել Հորդանան գետի արևմտյան ափի հիմնական մասի (բացի իսրայելական բնակավայրերից) հսկողությունը Պաղեստինյան ինքավարությանը հանձնելուց։ Վարչապետը  նաև արտահայտվել է վերջին երկու տարվա ընթացում մեռած կետից չշարժված բանակցությունների վերսկսման համար միջազգային համաժողով անցկացնելու վերաբերյալ։ Մեկնաբանների մեծամասնությունը կասկածանքով է արտահայտվում նման ծրագրի իրականցման արդյունավետության մասին, որին ոչ մի դեպքում չի համաձայնի ո՛չ Պաղեստինը, ո՛չ էլ եվրոպական երկրների մեծամասնությունը,–ընդգծում է թերթը։

Израиль опасается «дипломатического цунами»
Израиль опасается «дипломатического цунами» в связи с вероятностью почти единогласного признания палестинского государства на предстоящей в сентябре сессии Генеральной Ассамблеи ООН, передает «Inopressa.ru» со ссылкой на «Le Figaro».
По сообщению издания, сценарий, предусматривающий призыв к отходу Израиля на границы 1967 года, «практически невозможно предотвратить».
«Более сотни стран готовы к такому шагу, в том числе и в Европе. Более того, Всемирный банк, МВФ и ООН в опубликованных недавно докладах утверждают, что премьер-министру палестинского правительства Саламу Файяду удалось создать политические и экономические институты, необходимые для появления жизнеспособного государства. Короче говоря, Биньямин Нетаньяху загнан в угол», - отмечает «Le Figaro».
На сегодняшний день премьер-министр Израиля ограничился тем, что заранее осудил возможное провозглашение независимости в одностороннем порядке, одновременно признав, что не имеет альтернативного плана действий. Издание отмечает, что практически никогда еще Израиль не оказывался в такой изоляции.
«Осознавая опасность, Биньямин Нетаньяху организовал утечки информации о возможных инициативах Израиля. Его приближенные заговорили о передаче контроля над основной частью Западного берега реки Иордан, исключая израильские поселения, Палестинской автономии. Премьер-министр высказался также за проведение международной конференции для возобновления переговоров, за два года не сдвинувшихся с мертвой точки. Большинство комментаторов крайне скептически отзываются об эффективности подобного плана, на который ни в коем случае не согласятся ни палестинцы, ни большинство европейских стран», - подчеркивает газета.