Մատվիենկոն կոչ է արել ԼՂ հակամարտության հարցում վերջ դնել «կրակի վրա յուղ լցնելուն»
ՌԴ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն կոչ է անում վերջ դնել բոլոր սադրիչ հայտարարություններին, որոնք «յուղ են լցնում կրակի վրա» Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում:
«Անհրաժեշտ է դադարեցնել բոլոր տեսակի սադրիչ հայտարարությունները ինչպես մի կողմից, այնպես էլ մյուս կողմից, որոնք թույլ չեն տալիս ինչ-որ կերպ կայունացնել իրավիճակը, այլ միայն յուղ են լցնում կրակի վրա և խախտում են բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու և լուծում գտնելու իրական ցանկությունը»,-ТАСС գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Մատվիենկոն:
Վերջինս հիշեցրել է, որ հակամարտության կարգավորմանը խաղաղ բանակցությունների միջոցով կոչ է անում ոչ միայն Ռուսաստանը, և որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք համանախագահ երկրների ղեկավարների համատեղ հայտարարություն է արվել:
«Ցանկացած խոստում, ցանկացած շփում, ցանկացած երկխոսություն, ցանկացած հեռախոսային բանակցություն, իհարկե, կրակոցներից ավելի լավ են: Եվ մենք շատ լավ զրույցներ ենք ունեցել և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի խորհրդարանների նախագահների հետ: Եվ, իհարկե, նրանք նույնպես շատ մտահոգված են այն ամենով, ինչ տեղի է ունենում, յուրաքանչյուրը փորձում է ներկայացնել իր ճշմարտությունը: Մեր դիրքորոշումն անփոփոխ է, և մեր երկրի նախագահը շատ բան է անում՝ արդյունքի հասնելու համար, այն է մարտական գործողությունները անհապաղ դադարեցնելը»,-ընդգծել է Մատվիենկոն:
Վերջինս հավելել է, որ հակամարտությանը ռազմական լուծում չկա, միայն բանակցություններ և փոխզիջումներ երկու կողմերից:

Матвиенко призвала прекратить «подливать масло в огонь» конфликта в Карабахе
Председатель Совета Федерации Валентина Матвиенко призывает прекратить все провокационные заявления, которые «подливают масла в огонь» конфликта в Нагорном Карабахе.
«Надо прекратить всякие провокационные заявления с одной и с другой стороны, которые не позволяют стабилизировать как-то ситуацию, а только подливают масла в огонь и [подрывают] реальное желание сесть за стол переговоров и найти решение», – заявила она в интервью ТАСС.
Матвиенко напомнила, что к решению конфликта путем переговоров призывает не только Россия, что было сделано заявление глав трех государств-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Любое общение, любые контакты, любой диалог, любые телефонные переговоры, конечно, лучше выстрелов. И у нас очень хорошие состоялись беседы с председателями парламентов и Армении, и Азербайджана. И, конечно, они тоже очень встревожены всем тем, что происходит, каждый пытается изложить свою правду», – отметила она, обратив внимание, что «есть объективные мониторинги [ситуации] и по линии Министерства обороны, и силовых структур, по линии Министерства иностранных дел».
«Наша позиция неизменная, настойчивая, мы ее будем проводить, и президент нашей страны многое делает для того, чтобы добиться результата, – немедленно прекратить боевые действия, немедленно прекратить огонь», – подчеркнула Матвиенко.