Սոցհարցումները ցույց են տվել, որ Մեդվեդևի և Պուտինի նկատմամբ հասարակության վստահությունն ընկնում է
Ինչպես հաղորդում է «BBC»–ն, այս տարվա ապրիլին տարբեր կազմակերպությունների կողմից անցկացված սոցիոլոգիական հարցումները ցույց են տվել, որ ՌԴ–ում հասարակության վստահությունը նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի և վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի նկատմամբ ընկել է։
Հարցվածներից յուրաքանչյուր 4–րդն ասել է, թե 2012թ.   նախագահի պաշտոնում չի ցանկանում տեսնել ո՛չ Մեդվեդևին, ո՛չ Պուտինին, իսկ յուրաքանչյուր 5–րդն ասել է, թե պատրաստ է   դուրս գալ բողոքի ցույցի։
Ապրիլի 16–17–ին «Հասարակական կարծիք» հիմնադրամի  անցկացրած  հերթական հարցման արդյունքները  ցույց են տվել, որ երկրում Դմիտրի Մեդվեդևին վստահող մարդկանց թիվը փոքրացել է և  հասել 46%–ի։ 2008թ. սկսած՝ սա վստահության ամենացածր մակարդակն է։ Դեռևս 2010թ. հոկտեմբերին նրա նկատմամբ վստահություն էր հայտնել հարցվածների 57%–ը։
Միևնույն ժամանակ նրան անվստահության հայտնողների թիվը 13%–ից հասել է 20%–ի։
Նաև  վարչապետ Վլադիմիր  Պուտինի նկատամամբ  է վստահության մակարդակն ընկել։ Եթե 2010թ. հոկտեմբերին նրան վստահություն էր հայտնել հարցվածների 63%–ը, ապա հիմա՝ ապրիլին, հասել է 53%–ի։ Սա ամենացածր ցուցանիշն է՝ սկսած 2005թ.։

Россияне стали меньше доверять Медведеву и Путину – cоцопрос
Апрельские замеры общественных настроений, проведенные различными организациями, свидетельствуют о значительном снижении симпатий россиян к президенту Дмитрию Медведеву, премьер-министру Владимиру Путину и правящей партии, а также о нарастании протестных чувств, передает «BBC Russian».
Каждый четвертый опрошенный социологами говорит, что не желает видеть в числе кандидатов на пост президента России в 2012 году ни Путина, ни Медведева. Каждый пятый заявляет, что готов выйти на митинг протеста.
Согласно результатам очередного опроса, проведенного фондом «Общественное мнение» 16-17 апреля, число жителей страны, доверяющих президенту Дмитрию Медведеву, сократилось до 46%. Это самый низкий уровень доверия со времени прихода Медведева на пост президента в 2008 году. Еще в октябре 2010 года о своем доверии президенту сообщали 57% опрошенных. За тот же период число тех, кто не доверяет президенту, выросло с 13 до 20%
Аналогичным образом упало доверие к Владимиру Путину. Если в октябре 2010 года премьер-министру доверяли 63% россиян, то в апреле нынешнего - 53%. Это самые низкие показатели с 2005 года.