Ղրղզստանի ԱԳ նախարարության նոր ղեկավարը նշել Է Ռուսաստանի հետ ռազմավարական գործընկերությունը
Ղրղզստանը կարեւոր նշանակություն Է տալիս ՌԴ-ի հետ ռազմավարական գործընկերության եւ դաշնակցային հարաբերությունների ամրապնդմանն ու ուժեղացմանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է հանրապետության ԱԳ նախարարության նոր ղեկավար Ռուսլան Կազակբաեւը:
Հոկտեմբերի 15-ին նախարարն ընդունել Է հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Նիկոլայ Ուդովիչենկոյին: ԱԳՆ-ի մամուլի ծառայության տվյալներով, Ուդովիչենկոն փոխանցել Է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի շնորհավորանքները Կազակբաեւի նշանակման առթիվ:
«Ղրղզստանի Հանրապետությունը կարեւոր նշանակություն Է տալիս Ռուսաստանի Դաշնության հետ ռազմավարական գործընկերության եւ դաշնակցային հարաբերությունների ամրապնդմանն ու ուժեղացմանը»,-Կազակբեկովի խոսքը մեջբերում Է ԱԳՆ-ի մամուլի ծառայությունը: Նա նաեւ շնորհակալություն Է հայտնել ռուսական կողմին՝ «Ղրղզստանի ժողովրդին աջակցելու համար»:
Ինչպես հաղորդվել Է, զրույցի ընթացքում «արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը զրուցակցին տեղեկացրել Է Ղրղզստանի Հանրապետության ներքաղաքական իրադրության մասին եւ նշել, որ ներկայում իրավիճակը երկրում աստիճանաբար կայունանում Է, տեղի ունեցած քաղաքական գործընթացները վերադարձել են սահմանադրական դաշտ, ինչպես նաեւ ընդգծել Է, որ լիովին ձեւավորվել Է Ղրղզստանի Հանրապետության իշխանության գործադիր ճյուղը, որն ակտիվացրել Է իր գործունեությունը, այդ թվում՝ երկրի սոցիալ-տնտեսական իրադրության վերականգման ուղղությամբ եւ միջոցներ Է ձեռնարկում կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի համավարակի տարածման դեմ պայքարելու համար»:
«Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել իրականացնել պլանավորած միջոցառումները, այդ թվում՝ Ղրղզստանի եւ Ռուսաստանի Տրամախաչվող տարվա շրջանակներում, շարունակել կառուցողական երկխոսությունը Ղրղզստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ ռազմավարական գործընկերության եւ դաշնակցային հարաբերությունների ոգով»,-ընդգծել են ԱԳ նախարարությունում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Новый глава МИД Киргизии отметил стратегическое партнерство с Россией
Киргизия придает важное значение дальнейшему укреплению и наращиванию стратегического партнерства и союзнических отношений с РФ. Как сообщает РИА «Новости», об этом заявил новый глава МИД республики Руслан Казакбаев.
В четверг министр принял посла Российской Федерации в республике Николая Удовиченко. По данным пресс-службы МИД, Удовиченко передал поздравления министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова по случаю назначения Казакбаева.
«Кыргызская Республика придает важное значение дальнейшему укреплению и наращиванию стратегического партнерства и союзнических отношений с Российской Федерацией», – цитирует Казакбаева пресс-служба МИД.
Он также поблагодарил российскую сторону «за поддержку народа Кыргызстана».
Как сообщается, в ходе беседы «глава внешнеполитического ведомства информировал собеседника о внутриполитической ситуации в Кыргызской Республике и отметил, что в настоящее время положение в стране постепенно стабилизируется, происходящие политические процессы вернулись в конституционное поле, а также подчеркнул, что полностью сформирована исполнительная ветвь власти Кыргызской Республики, которая активизировала свою деятельность, в том числе, по восстановлению социально-экономического положения страны и принимает меры по борьбе с распространением пандемии коронавирусной инфекции».
«Стороны выразили готовность к осуществлению запланированных мероприятий, в том числе в рамках Перекрестного года Кыргызстана и России, продолжению конструктивного диалога в духе стратегического партнерства и союзничества между Кыргызской Республикой и Российской Федерацией», – подчеркнули в МИД.