Ո՞վ է մարտի 1–ի ողբերգական դեպքերի գործում քավության նոխազ դառնալու
Հարցին, թե  ինչո՞ւ հենց հիմա իշխանությունները  որոշեցին բացահայտել  մարտի 1–ի իրադարձությունները, Վարդան Բոստանջյանը պատասխանել է, թե նախ՝ միջազգային ճնշում կա, բացի դա՝ ՀՀ նախագահն անձամբ է շահագրգռված։
«Նոր ժամանակներ» կուսակցության  նախագահ Արամ Կարապետյանն էլ ասել է, թե մոտենում են ընտրությունները,  և մարտի 1-ը կարող է լուրջ  քննարկման թեմա դառնալ։
–Մոտենում են ընտրությունները, և եթե ուժերը, այսպես ասեմ՝ չօգտագործեն երկխոսություն բառը, փորձում են իրար հետ իմի գալ, ապա այդ պարագայում կարևորագույն հարցը մնում է զոհվածների խնդիրը, որովհետև իսկապես դուրս է գալիս, որ բարձրացան, մարդիկ զոհվեցին, հետո իրար հետ պայմանավորվեցին (եթե ինչ–որ  բան կա), բա այդ զոհե՞րը։ Ինձ մոտ տպավորություն  կա, որ  թե՛ իշխանական, թե՛ ընդդիմադիր հատվածը, որը  ընդգրկված է ՀԱԿ–ի մեջ, փնտրում են այն գլխավոր  դեմքին, որը պիտի դառնա  քավության նոխազ։ Ո՞վ է լինելու այդ դեմքը։ Շատ դեպքերում ներկայացվում է, թե  բոլոր որոշումները, որոնք կայացվել են, կայացվել  են առանց Սերժ  Սարգսյանի իմացության։ Այդպես է ասվում, բայց ժամանակը ցույց  կտա,–ասել  է նա։
Հարցին, թե ո՞ւմ նկատի ունի ինքը, ո՞վ է դառնալու քավության նոխազ, Արամ Կարապետյանը պատասխանել է, թե ամեն ինչ թեքվում է Ռոբերտ Քոչարյանի կողմը, քանի որ ինքն է եղել  այն ժամանակվա ՀՀ գերագույն հրամանատարը։

Кто станет козлом отпущения за первомартовские события?
Отвечая в ходе сегодняшней пресс-конференции на вопрос о том, почему власти решили раскрыть первомартовские события именно сейчас, член  парламентской фракции «Процветающая Армения» Вардан Бостанджян отметил, что, прежде всего, имеет место давление и, кроме того, президент РА лично заинтересован в раскрытии событий.
Председатель партии «Новые времена» Арам Карапетян заявил, что приближаются выборы и первомартовские события могут стать серьезной темой для обсуждения.
«Приближаются выборы, и если силы не используют слово "диалог" и не попытаются прийти к консенсусу, то в таком случае, вопросом останется гибель 10 человек, потому что на, самом деле, выходит, что они погибли, а они договариваются о чем-то (если, конечно, что-то такое имеет место). У меня складывается впечатление, что как властный, так и оппозиционный сектор, включенный в состав АНК, ищут то главное лицо, которое и должно стать козлом отпущения. Кто же будет таковым? Во многих случаях преподносится так, что все принятые решения были приняты без ведома Сержа Саргсяна. Так говорят, но время покажет», - отметил он.
В ответ на вопрос о том, кого он имеет в виду в данном случае и кто станет козлом отпущения, Арам Карапетян заявил, что все поворачивается в сторону Роберта Кочаряна, поскольку именно он был верховным главнокомандующим РА в тот период.