Ե՛վ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, և՛ Արթուր Բաղդասարյանը ճի՞շտ են վարվել
ՀՀԿ–ական պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանը չի կարծում, թե ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը պետք է ներողություն խնդրի «Օրինաց երկիր» կուսակցության նախագահ Արթուր Բաղդասարյանից այն բանի համար, որ նրան 2008թ. իշխանությունների հետ երկխոսության գնալու համար «դավաճան» և «ախք» էր անվանում, իսկ հիմա ինքն է պատրաստ նույն այդ իշխանությունների հետ երկխոսել, այն էլ՝ մարտի 1–ի 10 զոհերից հետո։
–Տարբեր բաներ են, որովհետև հիմա Լևոն Տեր–Պետրոսյանը պատճառաբանում է, որ ինքն իշխանության հետ երկխոսության է գնում, որովհետև կա Արդբեջանից պատերազմի վտանգը։ Եվ, իմ կարծիքով, շատ ճի՛շտ էլ անում է,–«7օր»–ին ասել է Ռաֆիկ Պետրոսյանը՝ ավելացնելով,– որովհետև եթե ներսում մի խժդժություն լինի, Ադրբեջանն անպայմանորեն օգտվելու է դրանից։
«7օր»–ի այն դիտարկումից հետո, թե 2008թ. ևս Ադրբեջանի կողմից եկող այդ արտաքին սպառնալիքը կար, բայց Լևոն Տեր–Պետրոսյանն այդպես էլ չընդունեց երկխոսելու Սերժ Սարգսյանի կոչը, Ռ. Պետրոսյանն ասել է.
–2008–ին այսպիսի լարվածություն չկար։ 2008–ին երկրի ներսո՛ւմ իսկապես կար մի լարվածություն, և մարդկանց զոհերը կանխելու համար գնացին կոալիցիայի։ Ե՛վ այսօր Լևոն Տեր–Պետրոսյանն այդ հարցում, և՛ այն ժամանակ Արթուր Բաղդասարյանը, ճիշտ են վարվել, որպեսզի երկրի այդպիսի վտանգներին դիմակայեն։ Որևէ մեկը մյուսից չպետք է խնդրի, իհարկե, դա արժանապատվությունը թույլ չի տա, բայց եթե խնդրեն, իրարից պետք է ներողություն խնդրեն, որովհետև երկուսն էլ, փաստորեն, ճիշտ եզրակացության եկան, մեկը՝ ա՛յն ժամանակ, մեկն էլ այսօ՛ր։ Հետո քաղաքականության մեջ այնքա՜ն բաներ են փոխվում, այնքա՜ն է մարդ վերադառնում այս կամ այն կուսակցություն, մի հարցի վերաբերյալ մի ժամանակ մի այլ, մյուս ժամանակ՝ ուրիշ կարծիք է ունեցել և այլն։ Հիմա որ մենք այդպես գնանք, պետք է իրարից ներողություն խնդրելո՞վ առաջ շարժվենք։ Դա ճիշտ չէ։ Ճիշտն այսօր ճիշտ գնահատական տալն է՝ ճի՞շտ է վարվում Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, թե՞ ոչ։ Նա անկեղծորեն ճիշտ է վարվում, որովհետև արտաքին վտանգն ուժեղացել է։ Ամեն րոպե փաստորեն պատերազմը գնում է, ոչ թե՝ պատերազմի վտանգ կա։ Պատերազմ է գնում, ամեն օր զինվոր է զոհվում։

И Левон Тер-Петросян, и Артур Багдасарян поступили правильно?
Депутат РПА Рафик Петросян не считает, что лидер АНК Левон Тер-Петросян должен попросить прощения у председателя партии «Оринац еркир» Артура Багдасаряна в связи с тем, что в 2008 году называл его «предателем» за диалог с властями, а сейчас он сам готов вести диалог с теми же властями, причем после гибели десяти людей в ходе событий 1-го марта 2008г.
«Это разные вещи, потому что теперь Левон Тер-Петросян обосновывает свой диалог с властями, тем, что есть угроза войны со стороны Азербайджана. И, на мой взгляд, он правильно делает», - заявил в беседе с «7or» Рафик Петросян, добавив: «Потому что, если внутри будут волнения, Азербайджан обязательно воспользуется этим».
В ответ на замечание корреспондента «7or» о том, что в 2008 году также была такая внешняя угроза со стороны Азербайджана, но Левон Тер-Петросян так и не принял призыв Сержа Саргсяна начать диалог, Рафик Петросян сказал:
«В 2008 году такой напряженности не было. Тогда внутри страны действительно была напряженность, и чтобы избежать людские потери они вступили в коалицию. В этом отношении и Левон Тер-Петросян сегодня, и Артур Багдасарян тогда правильно поступили, чтобы противостоять такого рода угрозам в стране. Никто не должен просить прощения. Но даже если они сделают это, то они должны попросить друг у друга прощения, потому что оба фактически пришли к правильному заключению – один тогда, а второй – сейчас. Вообще, в политике так много всего меняется… Так много людей возвращается в ту или иную партию,  в разные времена выражают разные мнения и т. д. Теперь постоянно нужно просить друг у друга прощения? Это неправильно. Правильнее было бы сегодня дать верную оценку тому, правильно ли поступает Левон Тер-Петросян или нет. Если честно, то он поступает правильно, потому что внешняя угроза усилилась. Ежеминутно фактически идет война, а не существует угроза войны. Идет война. Ежедневно гибнут солдаты».