Երվանդ Բոզոյան. «Տեր–Պետրոսյանն օգնեց Սերժ Սարգսյանին վերականգնել իր հեղինակությունը պետական կառավարման համակարգում»
Քաղաքագետ, zham.am լրատվա–վերլուծական կայքէջի տնօրեն Երվանդ Բոզոյանը համոզված է, որ Հայ ազգային կոնգրեսի և իշխանության միջև քողարկված երկխոսությունն արդեն փաստ է։ Քաղաքագետը հիշեցրել է, որ 2008թ. մարտյան դեպքերից հետո Լևոն Տեր–Պետրոսյանը մի քանի անգամ Սերժ Սարգսյանին երկխոսության առաջարկ է արել, սակայն որևէ արձագանք չի ստացել։
–Երկու տարի առաջ Լևոն Տեր–Պետրոսյանն իր հանրահավաքի ժամանակ հիշեցրեց, որ Սերժն իր ընկերն է, հետո եկավ այդ Եղիազար Այնթապցու և էջմիածնական միաբանների պատմությունը, հետո մարտի 1–ի հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց, որ կգա մի պահ, երբ իշխանությունները ստիպված կհամաձայնեն ազգային փրկության կառավարություն ստեղծել։ Սակայն այդ ժամանակ իշխանություններից արձագանք չկար,–ասել է Երվանդ Բոզոյանը՝ այնուհետև բացատրելով, թե ինչո՞ւ հենց այսօր իշխանություններն արձագանքեցին երկխոսելու Լևոն Տեր–Պետրոսյանի հայտին։
–Երեք տարիների ընթացքում իշխանությունն իր վարած թե՛ արտաքին և թե՛ տնտեսական, ներքին քաղաքականության արդյունքում ուղղակիորեն ձախողումների շարք է տվել,–նշել է քաղաքագետը՝ ընդգծելով, թե իր գործունեության հետևանքով Սերժ Սարգսյանն իր լեգիտիմությունը սրընթաց կորցրեց ոչ միայն հասարակության շրջանում, այլ նաև պետական կառավարման համակարգում.
–Եթե ավտորիտար անձը կորցնում է նաև ի՛ր շրջապատի հեղինակությունը, դա կարող է հղի լինել շատ ցնցումներով։ Եվ ա՛յդ ժամանակ, քանի որ Տեր–Պետրոսյանն անընդհատ երկխոսություն, փաստացի՝ աջակցություն էր առաջարկում, Սերժ Սարգսյանն արդեն վերցրեց աջակցության այդ առաջարկը, և այդ ժամանակվանից սկսվեց երկխոսությունը։ Փաստացի կարելի է ասել, որ Տեր–Պետրոսյանն օգնեց Սերժ Սարգսյանին վերականգնել իր հեղինակությունը պետական կառավարման համակարգում, և այս երկխոսությունը, բնականաբար, նպաստում է պետական կառավարման համակարգում Սերժ Սարգսյանի ուժեղացմանը։
Իսկ երկխոսության գնալու Տեր–Պետրոսյանի շահագրգռվածությունը Ե. Բոզոյանը պայմանավորում է նրանով, որ կա՛մ պետք է գերի մնար մոնղոլ–թաթարների պայքարի տրամաբանությանը, կա՛մ էլ տարիների ընթացքում դառնար, օրինակ, Հրանտ Խաչատրյանի տիպի գործիչ։

Тер-Петросян помог Сержу Саргсяну восстановить свой авторитет в системе госуправления – Ерванд Бозоян
Политолог, директор информационно-аналитического сайта «zham.am» Ерванд Бозоян убежден в том, что скрытый диалог между Армянским национальным конгрессом и властями уже является фактом. Он напомним, что после первомартовских событий 2008 года Левон Тер-Петросян несколько раз предлагал Сержу Саргсяну диалог, но не получал никакого отклика.
«Два года назад Левон Тер-Петросян во время своего митинга напомнил, что Серж Саргсян его товарищ, затем появилась история про этого Егиазара Айнтапци и эчмиадзинских монахов. Потом на митинге 1 марта он заявил, что придет время, когда власти вынужденно согласятся на создание правительства национального спасения. Однако в это время отклика от властей не поступало», - сказал Бозоян, объяснив затем, почему именно сегодня власти отреагировали на заявку Левона Тер-Петросяна вступить в диалог.
«Проводимая властями в течение трех лет внешняя, внутренняя и экономическая политика оказалась чередой сплошных провалов», - отметил политолог, подчеркнув, что вследствие своей деятельности, Серж Саргсян резко потерял свою легитимность не только в обществе, но и в системе управления.
«Если авторитарное лицо теряет авторитет и среди своего окружения, то это может быть чревато многими потрясениями. Именно в это время, поскольку Левон Тер-Петросян постоянно предлагал вступить в диалог, а фактически предлагал поддержку, Серж Саргсян уже принял это предложение вступить в диалог и именно с этого времени начался диалог. Фактически можно сказать, что Тер-Петросян помог Сержу Саргсяну потерять свой авторитет в системе государственного управления, и этот диалог, естественно, способствует усилению Сержа Саргсяна в государственной системе.
А заинтересованность Тер-Петросяна во вступлении в диалог Ерванд Бозоян обуславливает тем, что либо он должен был остаться сторонником логики борьбы против монголо-татар, либо в течение времени стать, к примеру, деятелем типа Гранта Хачатряна.
«Другой вопрос, что большая часть команды Левона Тер-Петросяна не согласна с этим», - подчеркнул Бозоян.