Սերժ Սարգսյան. «Ռազմական իրադարձությունները կարող են 2 սցենարով ընթանալ»
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, պատասխանելով «Մոսկովսկիե նովոստի» ռուսական թերթի հարցին՝ «Ռազմական իրական գործողությունների վերսկսման վտանգը մե՞ծ է», պատասխանել է.
–Կարծում եմ՝ նման հավանականություն կա, որովհետև ոչ մի կերպ չեմ կարողանում հասկանալ, թե ինչու է Ադրբեջանը ձգձգում բանակցային գործընթացը։ Հավանաբար ծրագեր ունի՝ կապված ուժերի և միջոցների կուտակման հետ, որպեսզի փորձի հարմար պահին նոր ռազմական ավանտյուրա սկսել։ Դա ճիշտ մոտեցում չէ, որովհետև իրադարձությունները կարող են 2 սցենարով ընթանալ. առաջին՝ լայնածավալ պատերազմ և Լեռնային Ղարաբաղի գրավում, որը հնարավոր է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ամբողջական ոչնչացման պարագայում, և երկրորդ՝ Ադրբեջանի պարտություն, նոր տարածքների կորուստ։ Այդ ժամանակ արդեն Ադրբեջանը բողոքելու է ևս 5, 6 կամ ավելի շրջանների կորստից։ Իսկ այնուհետև ի՞նչ։ Նորից զինադադար, համաձայնութուն, նորից զինադադարի խախտումներ, նոր պատերազմ... Այս բոլոր սցենարներն անհեռանկար են։
«Դիտարկո՞ւմ է Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման հարցը, թե՞ ոչ» հարցին էլ ՀՀ նախագահը պատասխանել է, թե Հայաստանը չի կարող չդիտարկել այդ հնարավորությունը։
–Օրինակ, այն կարող է առաջանալ ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում։ Առավել շատ ուղիղ հարց են ուղղում. «Ինչո՞ւ Հայաստանը չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը»։ Որովհետև մենք բանակցություններ ենք վարում, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչումը կնշանակի խզում։ Ամեն դեպքում՝ ավելի լավ է բանակցություններ վարելը։

Военные события могут разворачиваться по двум сценариям - Серж Саргсян
Отвечая в интервью газете «Московские новости»  на вопрос о том, велик ли риск возобновления реальных боевых действий, президент Армении Серж Саргсян заявил:
«Думаю, такая вероятность есть, потому что никак не могу понять, почему Азербайджан затягивает переговорный процесс. Видимо, есть планы, связанные с еще большим накоплением сил и средств, чтобы попытаться в удобный момент развязать новую военную авантюру. Это неправильный подход, потому что события могут разворачиваться по двум сценариям. Первый — тотальная война и последующая оккупация Нагорного Карабаха, которая возможна только лишь в случае полного уничтожения народа Нагорного Карабаха. И второй — поражение Азербайджана, потеря им новых территорий. И тогда Азербайджан уже будет жаловаться о потере еще пяти, шести или большего числа районов. А дальше что? Снова перемирие, соглашения, нарушения режима прекращения огня, новая война... Все эти сценарии бесперспективны.
На вопрос о том, рассматривает ли Армения возможность признания Нагорного Карабаха, Саргсян ответил:
«Конечно, мы такую возможность не можем не рассматривать. К примеру, она может реально возникнуть при возобновлении боевых действии. Все время задают другой, более прямой вопрос: «Почему Армения не признает независимость Нагорного Карабаха?» Потому что мы ведем переговоры, a признание Нагорного Карабаха будет означать их срыв. Лучше все-таки вести переговоры».