Արա Ավետիսյան. «Միջին մասնագիտական ուսհաստատություններում ընդունելության առանձին քննություններ չեն անցկացվի»
ՀՀ ԿԳ փոխնախարար Արա Ավետիսյանը լրագրողների հետ  հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, թե այս տարվանից նախնական և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների համար  ընդունելության լրացուցիչ, առանձին քննություններ չեն անցկացվի:
–Հանրակրթության շրջանավարտը միասնական կամ ավարտական  քննություն հանձնելու դեպքում հնարավորություն կստանա նաև մասնակցել քոլեջների ընդունելությանը մրցութային կարգով: Բոլոր քոլեջներում կան անվճար տեղեր` առվազն մեկ տեղ,–ասել  է նա:
Ըստ  Արա Ավետիսյանի՝ հասարկությանը պետք է սովորեցնել, որ կոնկրետ յուրքանչյուր աշխատանք պետք է կատարի տվալ մասնագիտության կրթություն ստացած անձը:
–Սա աշխատաշուկայի կանոնակարգման խնդիրն է, որ հայտարարություններում ունենանք ոչ թե՝ պահանջվում են երկարաոտ, բարձրագույն կրթությամբ, սիրունատես աղջիկներ, այլ` այսինչ կրթություն ունեցող, այսինչ հմտություններ, կարողություններ ունեցող աղջիկներ: Բոլոր աշխատանքներն էլ  շատ կարևոր են: Մենք կարծում ենք, որ դա կարգավորելը ժամանակի խնդիր է,–ասել  է նա:
Արա Ավետիսյանի  խոսքերով՝ մեր հասարակության մեջ դեռևս գերիշխում է այն մտածելակերպը, թե բարձրագույն անիմաստ կրթություն ստանալը շատ ավելի հեղինակավոր է, քան միջին կամ նախնական լավ մասնագիտությունը:
– Մենք պետք է կարողանանք հասնել նրան, որ աշխատաշուկայում պահանջված միջին մասնագիտական որակավորման լավ մասնագետն իսկապես պահանջարկ ունենա: Այդ դեպքում մենք չենք ունենա այն պատկերը, որ բավականին լավ համալսարանական կրթություն ստացած ֆիզիկոսը ստիպված կլինի զբաղվել այս կամ այն տեխնիկական աշխատանքով կամ էլ շուկայում որևէ իրի վաճառքով,–ասել է նա:

Ара Аветисян:«С этого года для начальных и средне-специальных учебных заведений отдельных дополнительных экзаменов не будет проведено»
На встрече с журналистами замминистра образования и науки РА Ара Аветисян заявил, что с этого года для начальных и средне-специальных учебных заведений отдельных дополнительных экзаменов не будет проведено.
«Выпускник общеобразовательной школы при сдаче единого или выпускного экзамена  будет иметь возможность участвовать и в поступлении в колледжи на  конкурсной основе. Во всех колледжах есть бесплатные места -как минимум, одно место», - отметил он.
По словам Аветисяна, общество надо приучать к тому, что любую работу должен выполнять человек, получивший образование по этой специальности.
«Это проблема регламентации  рынка труда: в заявлениях мы должны встречать не то, что требуются девушки с приятной внешностью и высшим образованием, а девушки, имеющие определенное образование, определенные умения и навыки. Все виды работы очень важны. На наш взгляд, решение этой проблемы - вопрос времени», - отметил он.
По мнению Ара Аветисяна,  в нашем обществе пока превалирует тот образ мышления, что бессмысленное  высшее образование  намного престижнее, чем хорошее начальное или среднее образование.
«Мы должны суметь добиться того, чтобы на рынке труда действительно были востребованы хорошие специалисты средне-специальной квалификации. В таком случае, у нас не будет той картины, что получивший довольно хорошее вузовское образование физик  вынужден будет заниматься той или иной работой или торговлей изделий на рынке», - добавил Аветисян.