Հայաստանի պետական մարմինների տեղեկատվական թափանցիկության մակարդակն ըստ ԽԱՊԿ–ի
Այսօր լրագրողների հետ է հանդիպել Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը։ Նա տեղեկացրել է, որ ԽԱՊԿ–ը 2011թ. փետրվար–ապրիլ ամիսներին դիտարկում է իրականացրել Հայաստանի պետական մարմինների կայքերում՝ պարզելու դրանց տեղեկատվական թափանցիկության մակարդակը։ Դիտարկման շրջանակներում ուսումնասիրվել են պետական մարմինների 39 կայքեր, որոնք բաժանվել են 3 խմբի։ Առաջին խմբում ընդգրկված են ՀՀ նախարարությունների և կառավարությանն առընթեր մարմինների 24 կայքեր, երկրորդում՝ երկրի 10 մարզերի պաշտոնական կայքեր, իսկ երրորդ խմբում ներառված են ՀՀ նախագահի, ՀՀ ԱԺ–ի, ՀՀ կառավարության, ՀՀ սահմանադրական դատարանի և ՀՀ դատախազության կայքերը։
Ըստ անցկացված հետազոտությունների՝ առաջին խմբում թափանցիկության ամենաբարձր վարկանիշ ունի Տրանսպորտի և կապի նախարարությունը՝ 46,96% արդյունքով։ Նրան հաջորդում է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը՝ 45,85%–ով։ Երրորդ տեղում է գյուղատնտեսության նախարարությունը՝ 40,30%–ով։ Բանախոսն ավելացրեց, որ չի դիտարկվել ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը, քանի որ այն կայք չունի։
Երկրորդ խմբում ընդգրկված ՀՀ մարզերի կայքերից առաջատարը Արմավիրի մարզինն է՝ 30,00% արդյունքով։ Երկրորդ տեղում է Սյունիքի մարզի կայքը՝ 29,01% ցուցանիշով, իսկ երրորդում՝ 27,17%–ով, Արագածոտնի մարզն է։
Վերջին խմբում ընդգրկված պետական կառավարման մարմինների կայքերի ուսումնասիրությունը բերել է հետևյալ արդյունքների՝ ՀՀ դատախազության կայք՝ 56,88% , Ազգային ժողովի կայք՝ 48,39%,  43,22%–ով հաջորդում է ՀՀ սահմանադրական դատարանի կայքը, ՀՀ կառավարության կայք՝ 42,65%–ով, ՀՀ նախագահի կայք՝ 33,03% ցուցանիշով։

Каков уровень информационной прозрачности официальных сайтов РА?
Сегодня встречу с журналистами провел председатель Комитета защиты свободы слова Ашот Меликян. Он сообщил, что комитет провел мониторинг официальных сайтов государственных органов Армении с целью определить уровень информационной прозрачности этих органов за февраль-апрель 2011 года.
В рамках мониторинга были исследованы и разделены на три группы 39 сайтов государственных органов.
В первую группу  вошли 24 сайта министерств и органов, действующих при правительстве Армении.
Вторую группу составили официальные сайты 10 областей страны, а третью — официальные сайты президента, Национального собрания, правительства, Конституционного суда и прокуратуры Республики Армения.
Согласно проведенным исследованиям, самый высокий уровень прозрачности среди сайтов первой  группы – у Министерства транспорта и связи РА(46,96%), следом идут Министерство труда и социальных вопросов РА (45,85%) и Министерство сельского хозяйства РА (40,30%).
По словам Меликяна, исследованию не подверглось Министерство по чрезвычайным ситуациям, поскольку оно не имеет своего официального сайта.
Среди сайтов областей РА, включенных во вторую  группу, самый высокий уровень прозрачности у сайта Армавирской области (30,00%). На втором месте – сайт Сюникской области (29,01%), а на третьем – сайт Арагацотнской области(27,17%).
Исследование сайтов органов государственного управления, составляющих третью группу, привело ко следующим результатам: на первом месте – сайт прокуратуры РА с показателем 56,88%, на втором – сайт Национального собрания РА (48,39%), на третьем - сайт Конституционного суда РА (43,22%).Четвертое место занимает сайт правительства РА с 42,65%, и, наконец, пятое место – официальный сайт президента РА (33,03%).