«Շևչենկոն ստում է»․ Զատուլինը պատասխանել է Արցախի մասին լրագրողի հարցին
Պետդումայի պատգամավոր, ԱՊՀ-ի, եվրասիական ինտեգրացիայի և հայրենակիցների հետ կապերի գործերով հանձնաժողովի առաջին փոխնախագահ, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի ղեկավար Կոնստանտին Զատուլինը պատասխանել է ռուս լրագրող Մաքսիմ Շեվչենկոյի մեղադրանքներին Լեռնային Ղարաբաղին աջակցելու հարցում «նյութական շահագրգռվածության» մասին։
Շևչենկոն, որը հայտնի է իր ադրբեջանամետ դիրքորոշմամբ, պարբերաբար էքսցենտրիկ հայտարարություններ է անում Արցախի և առհասարակ հայկական թեմաներով։
Ավելի վաղ Զատուլինը «Բաքվի զորահանդեսների սիրահար» Շևչենկոյին խորհուրդ էր տվել գրանցվել որպես արտասահմանյան գործակալ, լրագրողն ի պատասխան հայտարարել էր, որ Զատուլինը «կատաղի պաշտպանում է ադրբեջանցիներին իրենց հողերից աքսորելը»։ Այս և այլ արտահայտությունների հետ կապված ռուս պատգամավորի մամուլի ծառայությունը հայտարարությամբ է հանդես եկել. քաղաքական գործիչը որոշել է հիշեցնել Արցախի հարցում իր սկզբունքային դիրքորոշման մասին 1994թ․-ից ի վեր և ծավալուն բնութագիր տալ Շևչենկոյի «կերպարին»։
Հակամարտությունը, ըստ Զատուլինի, պետք է լուծվեր միայն խաղաղ ճանապարհով, փաթեթային պայմանավորվածությունների արդյունքում․ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ գտնվող շրջանների վերադարձ Ադրբեջանին՝ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման ճանաչման դիմաց։
«Զատուլինը հենց դրանով էլ տարբերվում է բազմադեմք պարոն Շևչենկոյից, որ միշտ համարել է և համարում է, որ նախկին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի հայերը ինքնորոշման, ազատության և անկախության ոչ պակաս իրավունք ունեն, քան Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի, Մերձդնեստրի, Դոնբասի կամ Ղրիմի բնակչությունը։ Նրանք հաստատել են դա՝ անցնելով դեռ Խորհրդային Միության կազմում սկսված հակամարտության միջով»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Իսկ այն, ինչ տեղի ունեցավ նախորդ տարվա վերջին և ինչը ստիպում է Շևչենկոյին «հիացմունքից տնքալ», դա, ինչպես նշվում է հայտարարության մեջ, Ադրբեջանի և նրա հետևում կանգնած Թուրքիայի կողմից 1994թ․-ին ռուսական օգնությամբ ձեռք բերված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտում է և հրաժարում՝ հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծումից։
«Սև ձիուն լվալով սպիտակ չես սարքի։ Եվ ինչպիսի հաջողությունների էլ հասնեն Շևչենկոյի բարեկամները Կովկասում՝ դա չի վերացնում Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության ինքնորոշման հարցը։ Այդ դիրքորոշումը՝ խաղաղություն փոխզիջման միջոցով, ինքնորոշում և ազատություն՝ շրջանների դիմաց, Զատուլինը չի փոխել 1994թ․-ից հետո, 27 տարի շարունակ, ինչում հեշտ է համոզվել ԶԼՄ-ների հարյուրավոր հրապարակումները աչքի անցկացնելով»,-նշվում է հայտարարության մեջ։
Զատուլինի խոսքով՝ Շևչենկոն ստում է, երբ հերյուրանքներ է տարածում Լեռնային Ղարաբաղին աջակցելու հարցում Զատուլինի «նյութական շահագրգռվածության» մասին։ Նա նշել է, որ Շևչենկոն ինքը սկզբունքներ չունի, որոնք կարող էին ստիպել նրան անվճար ելույթ ունենալ։ Բայց հարցն այլ է՝ ինչի՞ համար է պետք այդ ամենը ուրիշի վրա գցել։
Քաղաքական գործիչը խոստովանել է, որ ընկերներն իրեն խորհուրդ են տալիս «ձեռքերը չկեղտոտել՝ հրապարակային վեճի մեջ մտնելով մեկի հետ, որի համար PR-ը պատվից թանկ է»։ Ինքը նրանց հասկանում է, բայց չի կարող։
«Սրիկան, որն ի վիճակի է ծաղրական խոսել Մարգարիտա Սիմոնյանի տատիկի թեմայով (նա հո Ցեղասպանությունից Ռուսաստան սուզանավով չի փախել), չպետք է հաղթանակ տոնի պատվիրատուների հետ միասին։
Մենք արդեն նրա նմաններից լսել ենք, որ հրեաներն իրենք են իրենց այրել Բուխենվալդի վառարաններում։ Ինչո՞վ է դա տարբերվում հայերի մասին պատմություններից, որոնք իրենք իրենց են կոտորել Օսմանյան կայսրությունում Ցեղասպանության ժամանակ։ Եթե մենք բոլորս ինչ-որ արժեք ունենք, շևչենկոները չեն կարող ռուսական հասարակության մեջ ձեռք սեղմելու արժանի լինել»,-կարծում է Զատուլինը։
Հիշեցնենք՝ Պետդումայի հանձնաժողովի փոխնախագահը բազմիցս ասել է, որ Հարավային Կովկասում Թուրքիայի և Ադրբեջանի գործողությունները մտահոգության տեղիք են տալիս, և որ Ռուսաստանը պետք է իր քաղաքականությունը կառուցի՝ հաշվի առնելով այդ սպառնալիքները։

«Шевченко лжет»: Затулин ответил журналисту по вопросу Карабаха
Депутат Госдумы, первый зампредседателя Комитета по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками, руководитель Института стран СНГ Константин Затулин ответил на обвинения российского журналиста Максима Шевченко в «материальной заинтересованности» из-за поддержки Нагорного Карабаха.
Шевченко, известный своей проазербайджанской позицией, периодически выступает с эксцентричными заявлениями на карабахскую и в целом армянскую тематику.
Ранее Затулин советовал «любителю бакинских парадов» Шевченко зарегистрироваться в качестве иностранного агента, в ответ журналист заявил о «яростной поддержке» Затулиным «изгнания азербайджанцев с их земель».
В связи с этим и другими высказываниями пресс-служба российского депутата выступила с заявлением, в котором политик решил напомнить о своей принципиальной позиции в карабахском вопросе, начиная с 1994 года и дать емкий анализ «образа» Шевченко.
Конфликт, по Затулину, должен был быть решен только мирным путем, в результате пакетной договоренности: возвращение Азербайджану районов вокруг Нагорного Карабаха в обмен на признание самоопределения Нагорного Карабаха.
«Затулин тем и отличается от многоликого господина Шевченко, что всегда считал и считает, что армяне бывшей Нагорно-Карабахской автономной области (НКР, Республика Арцах) имеют никак не меньше прав на свое самоопределение, на свободу и независимость, чем население Абхазии, Южной Осетии, Приднестровья, Донбасса или Крыма. Они подтвердили это, пройдя через конфликт, начавшийся еще в составе Советского Союза», – говорится в заявлении.
А то, что произошло в конце прошлого года и побуждает Шевченко «изнывать от восторга», это, как отмечается в заявлении, грубое нарушение Азербайджаном и стоящей за ним Турцией достигнутого с российской помощью в 1994 году режима прекращения огня, отказ от мирного пути разрешения конфликта.
«Черного кобеля не отмоешь добела. И каких бы успехов не достигали друзья Шевченко на Кавказе, вопрос о самоопределении армянского населения Нагорного Карабаха это не снимает. Эту позицию – мир путем компромисса, самоопределение и свобода в обмен на районы – Затулин не меняет все 27 лет с 1994 года, в чем легко убедиться в сотнях материалов СМИ», – отмечается в заявлении.
По словам Затулина, Шевченко лжет, когда запускает небылицы о «материальной заинтересованности» Затулина в поддержке Нагорного Карабаха. Он отметил, что у самого Шевченко нет принципов, которые заставляли бы его выступать бесплатно. Но вопрос в другом – зачем же все переносить с больной головы на здоровую?
Политик признался, что друзья советуют ему «не пачкаться в публичной ссоре с персонажем, для которого пиар дороже чести». Он их понимает, но не может.
«Мерзавец, способный ерничать по поводу бабки Маргариты Симоньян (уж не бежала ли она в Россию от геноцида на подводной лодке) не должен торжествовать вместе с заказчиками. Мы уже слышали от других подобных, что евреи сами сожгли себя в печах Бухенвальда. Чем это отличается от рассказов про армян, которые сами себя перебили и выселили в годы геноцида в Османской империи? Если все мы чего-нибудь стоим, шевченки не могут являться в русском обществе рукопожатными», – считает Затулин.
Напомним, зампред думского комитета неоднократно говорил, что действия Турции и Азербайджана на Южном Кавказе дают повод для беспокойства, и Россия должна выстраивать свою политику с учетом этих угроз.