Դավիթ Ջամալյան. «Դովիլյան հայտարարությունը փոքրացնում է պատերազմի վերսկսման հավանականությունը»
Այսօր «Հենարան» մամուլի ակումբում «Հնարավոր զարգացումները Լեռնային Ղարաբաղի բանակցային գործընթացում դովիլյան հայտարարություններից հետո» թեմայի շուրջ լրագրողների հետ խոսել է ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը։
Նա նշել է, թե ադրբեջանական կողմը արտաքուստ հավանության է արժանացնում Դովիլում եռանախագահների արած հայտարարությունը, բայց դրա տակ դնում է իր համար ցանկալի ենթատեքստ՝ կրկնելով իր մշտական քարոզչական դրոշմները. օրինակ՝ Ադրբեջանի արտգործնախարարության պաշտոնական արձագանքում նշվում է զորքերը ետ քաշելու մասին, ինչպես նաև՝ Ալիևի մայիսի 27–ի հայտարարությունը այն մասին, թե Ադրբեջանը Արցախի անկախությունը երբեք չի ճանաչելու։
Նա գտնում է, որ դովիլյան հայտարարությունը մեծ հաշվով մեզ համար ձեռնտու է. «Պատերազմը ձեռնտու չէ ոչ մեկին, և միջազգային հարաբերություններում եղանակ ստեղծող մեծ խաղացողները հերթական անգամ բաց տեքստով ակնարկում և հուշում են Ադրբեջանին, որ չեն հանդուրժելու նոր պատերազմ»։
Նրա կարծիքով՝ Կազանում կայանալիք նախագահների հանդիպման շոշափելի արդյունք կարող է լինել պատերազմը կանխող հայտարարության կամ որևէ քայլի ընդունումը։
Փորձագետը, սակայն, ընդգծել է, որ մենք գործ ունենք թուրք տեսակի հետ, որը, երբ ելնում ենք պատմական փորձից, պայմանավորվածություններին շատ մեծ տեղ չի տալիս։ Այնուամենայնիվ, ըստ բանախոսի, թե՛ դովիլյան հայտարարությունը, թե՛ Կազանի հանդիպումը մի փոքր հետ կմղեն պատերազմի վերսկսման հավանականությունը։

Довильское заявление уменьшает вероятность возобновления военных действий - Давид Джамалян
Сегодня в пресс-клубе «Энаран» на тему «Возможные развития в переговорном процессе по Нагорному Карабаху после Довильского заявления» беседу с журналистами провел военный эксперт Давид Джамалян.
По его словам,  азербайджанская сторона внешне показывает, что довольна трехсторонним заявлением, сделанным в Довиле, но преподносит в желательном для нее контексте, повторяя свои постоянные пропагандистские штампы. Примером тому может быть официальное ответное заявление МИД Азербайджана, где  отмечается о выводе войск, а также сделанное 27 мая заявление Алиева о том, что Азербайджан никогда не признает независимость Арцаха.
Кроме того, эксперт считает, что по большому счету Довильское заявление выгодно для нас.
«Война не выгодна ни одной из сторон, и крупные игроки, влияющие на атмосферу в международных отношениях, в очередной раз открытым текстом намекнули и подсказали Азербайджану, что не допустят новой войны», - подчеркнул Джамалян.
По его мнению, на предстоящей в Казани встрече президентов ощутимым результатом будет принятие либо заявления, предотвращающего войну, либо каких-либо действий.
Эксперт, однако, подчеркнул, что мы имеем дело с народом, родственным туркам, который, учитывая исторический опыт, не придает особого значения договоренностям.
Тем не менее, по словам Джамаляна, как Довильское заявление, так и предстоящая встреча в Казани немного уменьшат вероятность возобновления военных действий.