Արաբա–իսրայելական պատերազմը սկսվելու տարելիցի օրը զոհվել է 20 և վիրավորվել շուրջ 300 մարդ
Ինչպես հաղորդում է «ОРТ» հեռուտաընկերությունը, սիրիա–իսրայելական սահմանին պաղեստինյան տարածքներից փախստականների քաղաքացիական անհանազանդության գործողության ժամանակ տասնյակ մարդիկ զոհվել են, հարյուրավորները՝  վիրավորվել։ Իսրայելական բանակի կողմից  Հոլանի  բարձունքների և Գազայի հատվածի գրավման տարելիցի օրը արաբները  կազմակերպել են այսպես կոչված «վերադարձի երթ»։ Անզեն ցուցարարները ականապատ դաշտով գնացել են ուղիղ  սահմանապահ զինվորների վրա։ Իսրայելացի զինվորները նախազգուշական կրակոցներից հետո կրակ են բացել։
–Ամբողջ  աշխարհը պետք է իմանա, որ արդեն 43 տարի է՝ մեր տարածնքները  զավթվել են։ Մենք չենք կորցնում մեր հույսը՝ վերադառնալ մեր  հարազատ երկիր՝ մեր Հոլանի  բարձունքները,–ասել են երթի մասնակիցները։
–Մենք մի քանի  անգամ բարձրախոսներով նրանց զգուշացրել ենք, մենք օդ ենք կրակել։ Նրանք չէին կանգնում, և մենք ստիպված  եղանք կրակ բացել սկզբում ոտքերին։ Մենք  ոչ ոքի  թույլ չենք տա խախտել մեր  սահմանը,–հայտարարել է Իսրայելի պաշտպանության բանակի ներկայացուցիչ Ավգիդալ Լեյբովիչը։
Իրավապահ  մարմինների  հաղորդած  տվյալների  համաձայն՝ այս պահի  դրությամբ կա 20 զոհ և 300 վիրավոր։  Շտապ  օգնության մեքենաները  չեն հասցնում վիրավորներին տեղափոխել դեպքի  վայրից։
Տեղի  բնակաչիները զինվորների վրա քարեր են շպրտում՝ փորձելով պաշտպանել  իրենց համերկրացիներին։
Հաջորդ անհնազանդության գործողությունը  տեղի  է ունենալու 2 շաբաթ անց՝ հունիսի 20–ին։ Այդ օրը Ազատության նավտորմը եվրոպական և  ամերիկյան իրավապահների հետ  փորձելու է բացել Գազայի  հատվածի ծովային շրջափակումը։
ՄԱԿ–ի գլխավոր  քարտուղար Պան Գի Մունը արդեն իրավապահներին և Իսրայելի իշխանություններին է դիմել բռնություններից զերծ մնալու պահանջով։

20 человек погибли и около 300 ранены в день годовщины начала арабо-израильской войны
На сирийско-израильской границе беженцы с палестинских территорий устроили акции гражданского неповиновения. В годовщину захвата израильской армией Голанских высот и сектора Газа арабы устроили так называемый «марш возвращения». Без оружия, через минные поля демонстранты пошли прямо на кордоны солдат. Израильские военные после предупредительных выстрелов открыли огонь на поражение. Есть десятки погибших и сотни раненых, сообщает «1TV.ru».
«Весь мир должен знать, что уже 43 года наша земля оккупирована. Мы не теряем надежды вернуться на родную землю, на наши Голанские высоты», - сказал участник марша.
«Мы несколько раз предупредили их по громкоговорителям, мы стреляли в воздух. Они не остановились, и нам пришлось открыть огонь сначала по ногам. Мы никому не позволим нарушать нашу границу», - заявил, в свою очередь,  представитель армии обороны Израиля Авигдал Лейбович.
«Слезоточивым газом нас не остановить, мы будем вновь и вновь пытаться. Лучше краем глаза увидеть земли наших отцов, чем не увидеть вообще», - считает участник событий.
Следующая акция гражданского неповиновения ожидается уже через 2 недели, 20 июня, когда флотилия свободы с европейскими и американскими правозащитниками на борту попытается прорвать морскую блокаду Газы. Генсек ООН Пан Ги Мун уже обратился и к правозащитникам, и к израильским властям с требованием воздержаться от насилия.