Երբ զիջում ես կոկորդիլոսին
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին՝ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Վահան Հովհաննիսյանն ասել է, որ Ադրբեջանը երբեք չի թաքցրել, որ պատրաստ չէ զիջելու, իսկ հայկական կողմն այս պայմաններում իրեն խուլի տեղ է  դնում ու ասում. «Դովիլի հայտարարությունն ուղղված էր Ադրբեջանին։ Պետերբուրգում Ադրբեջանին նկատողություն արեցին, էս նախագահն ասեց այսպես, ու դա վերջին նախազգուշացումն է Ադրբեջանին, այնինչ այդ ամենն Ադրբեջանի հեչ վեջն էլ չի»։
Ադրբեջանը հստակ ասում է, որ ոչ մի պարագայում Ղարաբաղն անկախություն չի ստանալու։ Սրանից հետո մենք ինչի՞ մասին ենք բանակցում, ի՞նչ մադրիդյան սկզբունքներ։ Ես կարծում եմ, որ մեր նախագահը ժամանակին հրաշալի պահ բաց թողեց. երբ Ալիևը սպառնում էր, որ պետք է ամեն ինչ զրոյից սկսել, ՀՀ նախագահը պետք է ասեր՝ բրա՛վո, շատ լավ, արի զրոյից սկսենք, Ստեփանակերտն էլ բերենք սեղանի շուրջ։ Այ այդտեղ է զրոն,– ասել է նա։
Նա ընդգծել է, որ նախկինում Ադրբեջանն իրեն երբեք այդքան լկտի չէր պահում։
Սա նշանակում է՝ երբ դու զիջում ես կոկորդիլոսին, նա անընդհատ ու անընդհատ ավելի է բացում երախը։ Երբ դու ագրեսորի ակնհայտ լկտիության դեմը չես առնում, այլ փորձում ես զիջելով նրան հանգստացնես, որ իբր ավելի մեծ վնաս չտա, նա կատաղում է ու հասցնում հենց այդ մեծ վնասը,– նշել է Վ. Հովհաննիսյանը։

Когда уступают крокодилу…
Говоря  сегодня о Карабахском конфликте, депутат парламентской фракции АРФД Ваан Ованнисян заявил, что Азербайджан никогда не скрывал, что не готов к уступкам, а армянская сторона, притворяется глухой и говорит: «Довильское заявление относилось к Азербайджану». В Санкт-Петербурге, по словам Ованнисяна, азербайджанской стороне сделали замечание, и это было последнее предупреждение Азербайджану, между тем руководству этой страны совсем нет дела до этого.
«Азербайджан четко заявляет, что Карабах ни при каких условиях не получит независимость. После этого о чем мы должны вести переговоры, о каких Мадридских принципах? Думаю, что наш президент упустил в свое время прекрасный момент: когда Алиев угрожал, что надо все начинать с нуля, президент Армении должен был сказать:«Браво! Давайте начнем все с нуля! Но за стол переговоров пригласим и Степанакерт. Вот тут-то и был этот нуль!», - отметил Ованнисян.
По его словам, раньше Азербайджан никогда не вел себя так нагло.
«Это означает, что когда ты уступаешь крокодилу, он постоянно еще больше раскрывает пасть. Когда ты не ставишь преград перед агрессором, а пытаешься успокоить его уступками, чтобы избежать большего вреда, он еще более бесится и наносит именно этот большой вред», - добавил Ваан Ованнисян.