Տիգրան Խզմալյան. «Դա խաղ է, որի կանոններն ուղղված են ժողովրդական շարժումը խեղդելուն, քնեցնելուն»
«Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Տիգրան Խզմալյանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի պատասխանը Հայ ազգային կոնգրեսին «Սարդարապատ»–ի նախազգուշացումների դառը ապացույցն է համարում։
–Մարդկանց ծովը դարձրեցին գետ, հետո առու, հետո էլ ճահճացրին, և հիմա, փաստորեն, Սերժ Սարգսյանը գործ ունի ճահճացած մի իրավիճակի հետ։ Իրավիճակ, որին նա ձգտում էր, որով մարվեց ժողովրդական ճնշումը՝ իր ընդդիմախոսների օգնությամբ։ Ընդդիմախոսն էլ պետք է օգտագործել չակերտներում, որովհետև երկու կողմերն էլ առաջնորդվում են ժողովրդի հետ վարվելու ավտորիտար, համարյա սովետական ոճով,–«7օր»–ի հետ զրույցում ասել է Տիգրան Խզմալյանը։
Նրա խոսքերով՝ պետք է չէ «ղուշ» ու «գիր» գցել՝ գուշակելու համար, թե Սերժ Սարգսյանն իր այս պատասխանով համաձայնե՞լ է ՀԱԿ–ի առաջարկներին, թե՞ մերժել.
–Դա խաղ է, որի կանոններն ուղղված են ժողովրդական շարժումը խեղդելուն, քնեցնելուն։ Այս առումով երկու կողմերն էլ կատարեցին այդ խաղի կանոնները։ Սա ժամանակ շահելու, սեփական իշխանությունն ու սեփականությունը պահպանելու, երկարացնելու համար է. ընդամե՛նը։ Սերժ Սարգսյանի պատասխանը չի նշանակում հարցերի պատասխան (ոչ թե ՀԱԿ–ի, այլ՝ մարտահրավերների)։ Իսկ մենք ընդամենը ժամանակ ենք կորցնում։ Երեք տարի կորցրեցինք՝ 2011թ. մարտի 1–ին կարող էինք հասնել նպատակներին։ Մարդիկ, ովքեր առաջնորդում էին ժողովրդին, նրանց շարունակ տուն էին ուղարկում, էլի երևի ինչ–որ նպատակներ ունեին, ես չգիտեմ, չեմ էլ ուզում այդ մասին խոսել։ Կարևորը՝ որ իրենք օգնեցին Սերժ Սարգսյանին ժամանակավորապես հասնել իր նպատակներին, իսկ մեզ բոլորիս խանգարեցին հասնել այն նպատակներին, առանց որոնց ամեն օր մենք շարունակում ենք պարտվել, ամեն օր առնվազն 200 մարդ արտագաղթում է Հայաստանից։
Տիգրան Խզմալյանն ավելացրել է նաև, թե այսօր մեր հասարակության մեջ աճում են այն ուժերը, հիմնականում երիտասարդների՝ 20–40 տարեկաննների հատվածում, ովքեր այլևս չեն խոսելու նման ձևով, ովքեր նման վերաբերմունքը չեն ընդունելու, և ովքեր վերաձևակերպելու են և՛ սեփական պահանջները, և՛ երկրի վիճակի գնահատականը, մարտահրավերներին դիմակայելու, նպատակներին հասնելու եղանակը, իսկ «Սրադարապատ» շարժումն էլ իր միջոցներով քաղաքացիական հասարակությանն օգնելու է հասնելու այդ նպատակներին։

Тигран Хзмалян: "Это игра, правила которой направлены на подавление и "усыпление" народного движения"
Тигран Хзмалян:
Член инициативной группы движения "Сардарапат" Тигран Хзмалян считает ответ президента РА Сержа Саргсяна Армянскому национальному конгрессу горьким доказательством предупреждений движения "Сардарапат".
"Серж Саргсян имеет дело с состоянием застоя -состоянием, к которому он стремился и  которым было подавлено народное давление через его же оппонентов. В данном случае, слово "оппонент" надо использовать в кавычках, так как обе стороны руководствуются авторитарным, почти советским стилем поведения в отношениях c народом", - в беседе с "7or" сказал Тигран Хзмалян.
По его словам, не стоит гадать, чтобы догадаться, согласился ли Серж Саргсян этим своим ответом с предложениями АНК или отказал им.
"Это игра, правила которой направлены на подавление и "усыпление"  народного движения. В этом отношении, обе стороны выполнили правила этой игры.Это лишь делается с тем, чтобы выиграть время, сохранить и продлить свою власть и собственность.Ответ Сержа Саргсяна не означает ответ на вопросы АНК, а именно, не на вопросы АНК, а на вызовы. Мы лишь теряем время. Потеряли три года -1 марта 2011 года мы могли бы достичь своих целей.Те люди, которые вели за собой народ, они и отправляли этот народ по домам.Они, наверное, также имели какие-то цели, не знаю, не хочу об этом говорить. Главное - то, что они помогли Сержу Саргсяну временно достичь своих целей, а нам всем помешали достичь тех целей, без которых мы сегодня продолжаем бороться: ежедневно из Армении эмигрирует как минимум 200 человек".
Тигран Хзмалян добавил, что сегодня в нашем обществе в основном среди молодого поколения от 20 до 40 лет растет число сил, которые больше не будут принимать такое отношение и которые переформулируют свои требования, свою оценку нынешней ситуации в стране и предложат пути противостояния вызовам, а движение "Сардарапат" своими силами будет помогать гражданскому обществу в достижении этих целей.